وزیر اطلاعات ایران از کشف انبار 'بسیار بزرگ' اسلحه و مهمات' خبر داد

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption علوی از کشف یک گروه خرابکاری و انبار اسلحه و مهمات "بسیار بزرگ" خبر داده است

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، از کشف یک گروه دیگر "تروریستی" در روزهای اخیر خبر داده است.

آقای علوی به خبرگزاری رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی گفته است که روز یکشنبه، "با اقدامی به موقع به یک تیم تروریستی ضربه زدیم که آنها دارای یک انبار اسلحه و مهمات بسیار بزرگ بودند." وزیر اطلاعات در مورد محل این برخورد، بازداشت احتمالی اعضای این گروه و ارتباط سازمانی آنها و همچنین طرح‌هایی که در نظر داشتند به اجرا بگذارند جزئیاتی نداده است.

وی گفته است که در اقداماتی که اخیرا صورت گرفته "عمده گروهک‌های تروریستی ضربه خوردند" و افزوده است که "با تلاش‌های صورت گرفته، امکانات اقدامات تروریستی برای سازمان‌ها و گروهک‌های تروریستی در حد بسیار بالایی به حداقل رسیده است."

بیست روز پیش، افراد مسلح به یکی از ساختمان‌های مجلس و آرامگاه آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی در تهران حمله کردند و چند نفر را به قتل رساندند و خود نیز در درگیری با نیروهای امنیتی و انفجار انتحاری کشته شدند. گروه دولت اسلامی - داعش - مهاجمان را وابسته به این گروه اعلام کرد و مسئولیت حمله را برعهده گرفت.

از آن زمان، نهادهای مختلف اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی از کشف و انهدام چندین گروه که در صدد اجرای عملیات خرابکاری بودند خبر داده و گفته‌اند که تعداد زیادی را نیز در مناطق مختلف بازداشت کرده‌اند. در چند مورد، گفته شده که بازداشت شدگان از اعضای داعش بوده‌اند و در موارد دیگر، ارتباط آنها با قدرت های خارجی مطرح شده است.

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption از زمان حمله به مجلس گزارش‌های مربوط به کشف و بازداشت مظنونان به عملیات انتحاری افزایش یافته است

حتی یکی از نمایندگان مجلس خواستار اجرای "پروژه مبارزه با نفوذ" شد و گفت که افرادی که به مجلس حمله کردند، بازوهای متنوعی در داخل کشور داشتند "از جمله جاسوسانی که در دفتر برخی مسئولان کشور لانه کرده‌اند که باید با آنها برخورد شود."

تا قبل از حمله به مجلس، مقامات امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی با یادآوری اینکه برخلاف کشورهای دیگر، ایران هدف حمله وابستگان به داعش یا دیگر گروه‌های تندرو قرار نگرفته، دلیل آن را موفقیت خود در جلوگیری از نفوذ این گروه‌ها به داخل ایران و مقابله جمهوری اسلامی با آنها در سوریه و عراق عنوان می‌کردند اما از آن زمان، در مورد کشف و برخورد با گروه‌هایی که در صدد انجام عملیات در داخل ایران بودند گزارش‌های متعددی منتشر شده است.

مشخص نیست که آیا افزایش گزارش‌های مربوط به کشف و انهدام گروه‌های تندرو در چند هفته اخیر از توجه بیشتر گروه‌های تندرو به انجام عملیات در داخل ایران ناشی شده یا نتیجه تلاش بیشتر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برای مقابله با این گروه‌ها بوده است.

سه روز پیش هم وزارت اطلاعات اعلام کرد که اعضای "یک گروه تروریستی" دیگر وابسته به داعش را بازداشت کرده است. براساس اطلاعیه این وزارتخانه، این بازداشت‌ها در روز جمعه اخر رمضان، موسوم به روز قدس، صورت گرفت و بازداشت‌شدگان قصد انجام عملیات خرابکاری " در استان‌های عمقی و شهرهای مذهبی کشور" را داشتند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط