تایید خبر کشته شدن یک نیروی حفاظت سپاه در جریان 'مانور امنیتی' فرودگاه مهرآباد

مهدی یزدی حق نشر عکس .

اکبر قندلو، مسئول روابط عمومی فرماندهی حفاظت سپاه، خبر کشته شدن "پاسدار مهدی یزدی از نیروهای حفاظت فرودگاه" را تایید کرد.

سرهنگ قندلو امروز سه شنبه ۶ تیر در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که آقای یزدی "در مانور امنیتی اخیر فرودگاه مهرآباد از ناحیه سر مجروح شده بود".

سپاه حفاظت هواپیمایی پیشتر اعلام کرده بود که این "مانور"، روز شنبه "در شرایط واقعی و به منظور ارتقای آمادگی‌ها و سنجش توان عملیاتی یگان حفاظت مستقر در فرودگاه مهرآباد" انجام شده است.

خبر کشته شدن مهدی یزدی، در روزهای گذشته در منابع گوناگون منتشر شده بود اما به تایید رسمی سپاه پاسداران نرسیده بود.

بیشتر بخوانید: تفاوت اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات سپاه و حفاظت سپاه

به دنبال انتشار اخباری از تیراندازی در فرودگاه مهرآباد و فرار وحشت زده مسافران در روز شنبه، گمانه زنی های متفاوتی در مورد منشا و دلیل این تیراندازی مطرح شده بود.

همان روز سپاه در اطلاعیه ای گفت که زد و خوردها نتیجه یک مانور نظامی برای "ارتقای آمادگی ها و سنجش توان عملیاتی" واحدهای حفاظتی فرودگاه بوده است. در اطلاعیه سپاه آمده بود: "این رزمایش به‌فضل الهی با موفقیت انجام پذیرفت."

همزمان محسن همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران، ضمن تاکید بر "امنیتی نبودن" اتفاق شنبه گفت که "این مانورها باید به صورت هماهنگ با سایر دستگاه‌ها برگزار شود." اظهاراتی که به طور تلویحی، حکایت از در جریان نبودن برخی از دستگاه ها از وقایع روز شنبه فرودگاه مهرآباد داشت.

این در حالی است یک "مقام آگاه" به خبرگزاری ایسنا گفت دلیل ایجاد غافلگیری، "افزایش تاثیرگذاری این مانور و سنجش آمادگی نیروهای مسلح بوده است".

حق نشر عکس Hamshahrionline.ir
Image caption بعد از اعلام "مانور" بودن تیراندازی های فرودگاه مهرآباد، معاون امنیتی استانداری تهران گفت که "این مانورها باید به صورت هماهنگ با سایر دستگاه‌ها برگزار شود." اظهاراتی که به طور تلویحی، حکایت از مطلع نبودن برخی از دستگاه ها از موضوع داشت

تصاویر خبرساز از مهرآباد

کن نیوز، وبسایت اخبار صنعت هوانوردی در ایران، روز شنبه در کانال تلگرام خود ویدیویی را به عنوان ویدیویی از اتفاق فرودگاه مهرآباد منتشر کرد.

در این ویدیو صدای تیراندازی و فریادهایی شنیده می‌شد و یکی از افراد به شخصی می‌گفت که پشت ستونی پناه بگیرد.

همچنین، یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت در گیت پرواز صدای چهار شلیک شنیده شده است. او تاکید کرد: "مردم با وحشت و هیاهو فرار کردند. یکی از شیشه ها خرد شد و زمین ریخت. سالن تخلیه شد و بعد از ۴۰ دقیقه اعلام کردند مانور بوده است."

شاهد عینی دیگری اظهار داشت که شیشه‌ها در جریان فرار مردم شکسته است.

یک نفر هم که خود را از کارکنان فرودگاه مهرآباد معرفی کرد، گفت که ماموران در فرودگاه دوربین‌ها و موبایل‌های دوربین‌دار را گرفتند تا کسی فیلم نگرفته باشد.

هیچ منبع رسمی این روایت‌ها را تایید نکرده و مشخص نیست آنچه شاهدان عینی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی بیان کرده‌اند بخشی از مانور مورد اشاره مقام‌های امنیتی بوده یا نه.