وزیر دفاع آمریکا: سوریه هشدار آمریکا را جدی گرفته است

جیمز متیس حق نشر عکس EPA

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که به نظر می‌رسد که دولت سوریه هشدار واشنگتن را درخصوص عدم استفاده از سلاح شیمیایی را جدی گرفته است.

آقای ماتیس امروز (چهارشنبه ۲۸ ژوئن) در گفتگو با خبرنگاران در هواپیما و به هنگام سفر به بروکسل گفته است که "آنها( سوریها) این اقدام (استفاده از سلاح شیمیایی را) انجام نداند."

اما وزیر دفاع آمریکا هشدار داده است که "برنامه شیمایی اسد به یک پایگاه هوایی محدود نیست."

پیشتر دولت آمریکا در بیانیه‌ای به سوریه هشدار داده بود که در صورت "مقدمه چینی بالقوه برای انجام یک حمله شیمیایی دیگر ... هزینه سنگینی" خواهد پرداخت."

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله مظنون شیمیایی در ماه آوریل در استان ادلب بیش از دهها کشته به جا گذاشت

آمریکا گفته بود که مقدمه چینی بالقوه سوریه برای انجام یک حمله شیمیایی دیگر در سوریه را شناسایی کرده است. کاخ سفید گفت که این فعالیت ها مشابه آنهایی است که پیش از حمله ماه آوریل اتفاق افتاده بود.

در آن حمله شیمیایی در خان شیخون ده ها نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

در این بیانیه آمده بود که "یک حمله دیگر با سلاح های شیمیایی توسط رژیم اسد" احتمالا "باعث کشتار جمعی غیرنظامیان خواهد شد."

آمریکا روز ۸ آوریل در واکنش به حمله شیمیایی خان شیخون یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را موشک باران کرد.

آن عملیات با کمک ۵۹ موشک کروز از دو ناو آمریکایی از شرق دریای مدیترانه علیه پایگاه شعیرات در استان حمص انجام شد.

آمریکا می گفت حمله شیمیایی در استان ادلب از آن پایگاه انجام شده بود. سوریه و پشتیبان آن روسیه آن اتهام را رد کردند.

آن اولین بار بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دستور اقدام مستقیم نظامی علیه نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهور سوریه را صادر می کرد.

با این حال آمریکا در هفته های اخیر یک جنگنده سوریه و دو هواپیمای بدون سرنشین که به نفع دولت بشار اسد فعالیت می کردند را هدف گرفت که با محکومیت سوریه روبرو شد.