معاون سیاسی سپاه: از آتش به اختیار سوءاستفاده نشود

رسول سنایی راد حق نشر عکس Tasnim
Image caption آقای سنایی راد گفته باید آتش به اختیار طوری تنظیم شود که به نیروهای خودی آسیب نرسد

رسول سنایی راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌گوید نباید اجازه داد که "فرصت طلبان" از فرمان "آتش به اختیار" آیت‌الله علی خامنه‌ای سوءاستفاده کنند.

او به خبرگزاری مهر گفته عده‌ای مانع از اجرای "هوشمندانه و منطقی" این کار هستند و این طور "القا می‌شود" که ممکن است بر مبنای گفته آقای خامنه‌ای "خودسری‌ها و خشونت‌هایی" انجام شود و اتفاقاتی مثل حمله به سفارت عربستان، بریتانیا یا مقام‌های ارشد حکومت پیش بیاید.

آقای سنایی راد گفته اخیر آقای خامنه‌ای را به موضع آیت‌الله خمینی تشبیه کرده که "بعد از قعطنامه ۵۹۸ در پیامی که داشتند به نیروهای انقلابی و حزب اللهی توصیه کردند من چه در بین شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد."

حسن روحانی در هفته‌های اخیر هدف شدیدترین حمله‌های محافظه‌کاران بوده، از جمله در مراسم حکومتی "روز قدس" عده‌ای اطراف او شعار "مرگ بر آخوند آمریکایی" دادند. در نماز عید فطر هم یک مداح به دولت حمله کرد.

این حملات پس از آن انجام می‌شود که آقای خامنه‌ای با انتقاد از برخی مواضع دولت حسن روحانی گفت برخی دستگاه‌های مرکزی دچار اختلال هستند و "افسران جنگ نرم" و جوانان حزب اللهی در مقابله با این اختلال‌ها "آتش به اختیار" هستند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فیلمی از شعار علیه حسن روحانی

او بعدتر توضیح داد منظورش از این اصطلاح "بی قانونی و فحاشی" نیست، بلکه "کار فرهنگی خودجوش و تمیز" را می‌طلبد.

معاون سیاسی سپاه هم امروز گفته است که اجرای این دستور آقای خامنه‌ای مستلزم "تشخیص درست" است.

رسول سنایی راد گفته است: "آتش به اختیار به فرمان افسری است که تشخیص موقعیت را می تواند داشته باشد و جبهه خودی را از جبهه دشمن به درستی تشخیص دهد. میزان آتش نیز با تشخیص این افسر میدان انجام می شود تا به خودی آسیبی نرسد."

'آتش بس'

اصطلاح نظامی آتش به اختیار در شرایطی استفاده می‌شود که فرمانده به زیردستانش اختیار می‌دهد بدون اجازه گرفتن از فرماندهی به هر هدفی که صلاح دیدند حمله کنند.

روز جمعه علیرضا زاکانی، از منتقدان سرسخت دولت حسن روحانی گفت تنش‌های سیاسی موجود مردم ایران را نگران و دلسرد کرده و در مقابل "جریان مفتون و یا مرعوب غرب" باید "از جنجال پرهیز کرد و حتی آتش بس یک طرفه داد".

احمد توکلی، دیگر چهره منتقد دولت نیز از این موضع استقبال کرده است.