ایران برای نشست مجاهدین خلق به فرانسه اعتراض کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران حق نشر عکس YJC
Image caption بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از اعتراض کشورش نسبت به اقدام فرانسه در ارائه مجوز به نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای قاسمی گفته است: "طرف فرانسوی دچار یک خطای جدی در مورد این گروه تروریستی است. تروریست‌ها همه جا تروریست هستند و پاریس باید در این مورد از داشتن استانداردهای دوگانه پرهیز کند."

گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق دیروز (اول ژوئیه) با حضور تعدادی از چهره‌های سیاسی از کشورهای مختلف در پاریس، پایتخت فرانسه برگزار شد.

این نشست همزمان با سفر رسمی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به فرانسه انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفته است: "این نشست ربطی به سفر آقای ظریف به فرانسه ندارد و عموما آنها هر ساله در همین ایام گردهمایی خود را برگزار کرده و شو تبلیغاتی ایجاد می‌کنند."

پیشتر محمد جواد طریف، وزیر خارجه ایران هم از حضور این سازمان در فرانسه به عنوان "نقطه ابهام در روابط دو کشور" یاد کرده بود.

آقای ظریف پیش از ترک پاریس گفته بود: "ما در گفت‌وگوهایمان با مسوولان فرانسه این موضوع را به عنوان یک نقطه ابهام در روابط مطرح کردیم و آنها هم همواره تاکید کردند که ارتباطی با این گروه ندارند."

حق نشر عکس TWITTER/@MARYAM_RAJAVI
Image caption تعدادی چهره‌های سیاسی از کشورهای مختلف جهان در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس حضور داشتند

نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق دیروز (اول ژوئیه) با حضور شخصیت‌های‌ سیاسی از کشورهای مختلف جهان از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و مشاور غیررسمی دونالد ترامپ و همچنین ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی در پاریس برگزار شد.

ترکی فیصل در این نشست گفت انتخابات در ایران دموکراتیک نیست، ایران عامل بی ثباتی در منطقه است و مقام‌های ایران باید در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه شوند.

مریم رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق در این نشست گفت آمریکا و اروپا "ده‌ها بار" برای مهار ایران و تغییر رفتار آن به ایران امتیاز داده‌اند اما "سیاست مماشات" آنها در قبال حکومت ایران شکست خورده است.

رودی جولیانی هم در همین نشست درباره موضع دونالد ترامپ گفت: "برخلاف دولت‌های گذشته او واقعیت را انکار نمی‌کند و متوجه می‌شود که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای چه قدر برای جهان خطرناک است."

این نشست در حالی برگزار شده که هفته گذشته، بیش از یک سوم از نمایندگان پارلمان اروپا بیانیه‌ای را در محکومیت "نقض حقوق بشر در ایران" امضا کرده‌اند و خواهان تحریم سپاه پاسداران شدند.

این بیانیه که به امضای ۲۶۵ نماینده رسیده توسط ژرار دوپره، رئیس گروه "دوستان ایران آزاد" در پارلمان تهیه شد که یک گروه نزدیک به سازمان مجاهدین خلق است.

این بیانیه ضمن انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و اعدام های صورت گرفته در ایران طی چهار سال ریاست جمهوری او، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کابینه آقای روحانی را عضو کمیته صادرکننده حکم اعدام صدها زندانی ایرانی در تابستان ۱۳۶۷ خوانده و از نهادهای بین المللی حقوق بشری خواسته که کمیته ای برای تحقیق درباره این اعدام ها تشکیل دهند.

ایران به صدور این بیانیه هم اعتراض کرده بود.

آمریکا و اتحادیه اروپادر گذشته سازمان مجاهدین خلق را گروهی "تروریستی" می‌‌دانستند، اما در سال‌های اخیر آن را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف کردند.

مطالب مرتبط