رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران: بعضی دارایی‌های موسسه کاسپین به نام غیر ثبت شده است

موسسه کاسپین حق نشر عکس Tasnim

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران می‌گوید که بخشی از دارایی‌های موسسه مالی کاسپین به نام غیر ثبت شده است.

اشاره آقای پورابراهیمی به اموالی بوده که به تازگی کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است: "متأسفانه شاهد هستیم که هر روز خبر پیدا شدن دارایی‌های مؤسسه کاسپین که در حساب‌هایی به ‌غیر از نام این مؤسسه است به گوش می‌رسد که با کمک وزارت اطلاعات و دستگاه‌های نظارتی کشف می‌شود و در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد."

سپرده گذاران موسسه کاسپین با وجود وعده‌های بانک مرکزی چند ماهی است که به تب و تاب پس گرفتن سپرده های خود افتاده‌اند.

بانک مرکزی گفته است پولی که سپرده‌گذاران پس می‌گیرند علی‌الحساب است.

بیش از ۹۰ درصد سپرده‌گذاران مبالغ زیر ۵۰ میلیون تومان در کاسپین دارند.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفته است: "نود درصد اصل سپرده گذاران به صورت علی الحساب تا سقف ۵۰ میلیون تومان در حال پرداخت است."

بیشتر بخوانید:

نشست نمایندگان مجلس با رئیس جمهور

نارضایتی سپرده‌گذاران در حالی ادامه دارد که قرار است امروز سه‌شنبه ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) نشست مشترک مجلس و دولت درباره سوال از رئیس‌جمهور درباره تعیین تکلیف سپرده‌گذاران و موسسات مالی و اعتباری برگزار شود.

پیشتر حدود ۱۳۰ نماینده مجلس طرح سوال از رئیس‌جمهور درباره "تعیین تکلیف موسسات مالی و اعتباری" را به هیئت‌رئیسه مجلس ارئه کرده بودند که البته بعدا تعدادی از نمایندگان از جمله اعضای فراکسیون امید امضای خود را پس گرفتند.

به گفته علی مطهری، نایب رئیس مجلس، در این نشست حسن روحانی، رئیس جمهور و طیب نیا، وزیر اقتصاد به سئوالات نمایندگان پاسخ خواهند داد.

حق نشر عکس Mashregh

طرح تعیین تکلیف سپرده‌گذاران

بانک مرکزی ایران حدود ۱۰ روز پیش (۳ تیر) در اطلاعیه‌ای از آغاز مرحله سوم تسویه حساب سپرده‌گذاران تعاونی اعتباری منحل شده فرشتگان (زیر مجموعه موسسه کاسپین) خبر داد.

تسویه حساب در این مرحله سپرده‌گذارانی را شامل می‌شود که تا سقف ۵۰ میلیون تومان پول در این موسسه سرمایه‌گذاری کرده بودند.

دو مرحله قبلی مربوط به سپرده‌گذارانی می‌شد که کمتر از ۱۰ و بیست میلیون تومان از پول آنها در اختیار این موسسه بوده است.

در زمان اعلام شروع مرحله اول تسویه حساب که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران بود گفته شد که از مجموع حدود ۴۵۰ هزار سپرده‌گذار تعاونی فرشتگان حدود ۴۰۰ هزار نفر سپرده زیر ۱۰ میلیون تومان دارند که قرار شد تا ۸ خرداد وضعیتشان روشن شود.

به سپرده‌گذاران دو گزینه داده شد که یا پول خود را در موسسه کاسپین سرمایه گذاری کنند و یا اصل پول را پس بگیرند.

در حالی که بعضی از سپرده گذاران سود پول خود را طلب می‌کنند بانک مرکزی گفته که در تعیین تکلیف سپرده گذاران تعاونی فرشتگان "اصل پول ملاک است و سودی به این سپرده‌ها بعد از شهریور ۱۳۹۴ تعلق نمی‌گیرد."

در خرداد ماه مجموع دارایی های تعاونی فرشتگان ۳۱۰۰ میلیارد تومان اعلام شد که بخشی از آن قابل انتقال به موسسه کاسپین بود.

بانک مرکزی در حالی اخیرا از آغاز مرحله سوم طرح تسویه حساب با سرمایه‌گذاران (زیر ۵۰ میلیون تومان) خبر داده که سپرده گذاران بارها در مقابل مجلس، بانک مرکزی و دفاتر این موسسه در شهرهای مختلف دست به اعتراض زده‌اند.

بعضی از آنها گفته‌اند که روند تسویه حساب کند است و همه سپرده گذاران برای دریافت پول خود فراخوانده نشده‌اند.

یکی از این سپرده‌گذاران به نام محسن، در گفتگویی با روزنامه اعتماد که پیش از آغاز مرحله سوم طرح تسویه حساب انجام داده گفته بود: "سپرده‌گذارانی که تاکنون مطالبات خود را (بخشی از سپرده اصلی) دریافت کرده‌اند طبق وعده بانک مرکزی به سپرده گذاران دفترچه سپرده جدیدی داده می شود که بخشی از اصل سپرده اصل در آن به نام شخص سپرده‌گذار در بانک جدیدی وجود دارد. برای مثال من که دو سال پیش ۱۴۰ میلیون تومان پول خود را در این موسسه گذاشته‌ام نه می‌توانم در مورد سود سپرده خودم مطالبه‌ای داشته باشم و نه اصل پول و تنها می توانم بخشی از پولم را بدون هیچ سودی دریافت کنم."

سپرده‌گذار دیگری به اعتماد گفته است: "با توجه به ادغام انجام شده در سال ۹۴ اصلا فرشتگانی وجود ندارد که بخواهد ورشکسته اعلام شود و اگر قرار بر ورشکستگی است باید کل کاسپین ورشکسته اعلام شود."

حق نشر عکس CBI

کاسپین چگونه متولد شد؟

اواخر سال ۱۳۹۴ چندین تعاونی مالی-اعتباری که در مجموعه‌ای با عنوان "آرمان ایرانیان" فعالیت می‌کردند با دریافت "مجوز رسمی" فعالیت از بانک مرکزی وارد بازار پولی ایران شدند.

تعاونی‌های فرشتگان، الزهرای مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، بدر توس مشهد، پیوند، امید جلین گرگان و عام کشاورزان مازندران ۸ تعاونی بودند که با تغییر نام "آرمان ایرانیان به "کاسپین" تبدیل شدند.

مجوز فعالیت کاسپین به این شرط صادر شد که این موسسه بتواند تعاونی‌های زیرمجموعه خود را ساماندهی کند و نقل‌و‌انتقال حساب‌ها و دارایی‌های آنها را انجام دهد و در مجموع تعهدات سپرده‌گذاران انجام شود.

موسسه اعتباری کاسپین موظف شد ارزیابی لازم برای تعیین ارزش و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌ها و همچنین برآورد میزان مازاد یا کسری هر یک از تعاونی‌های هشت گانه را انجام دهد.

در نهایت با نظارت بانک مرکزی همه تعاونی‌ها با تصمیم سهامداران منحل شدند و در پی آن، مجوز فعالیت موسسه کاسپین توسط بانک مرکزی صادر شد.

نگرانی زمانی اوج گرفت که عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران اعلام کرد که موسسه فرشتگان (زیر مجموعه موسسه کاسپین) ۴۰۰۰ میلیارد تومان کسری و زیان داشته و "نتوانسته از پس پرداخت آن برآید."

بیشتر مشکلات موسسه کاسپین به تعاونی منحل شده فرشتگان مربوط است.