جدایی اصولگرایان مخالف و حامی روحانی در مجلس ایران در آستانه معرفی کابینه جدید

مجلس ایران حق نشر عکس TASNIM
Image caption تشدید شکاف میان اصولگرایان مخالف و حامی دولت حسن روحانی در مجلس، در آستانه معرفی کابینه جدید آقای روحانی به قوه مقننه با اهمیت تلقی می شود

"فراکسیون نمایندگان ولایی"، متشکل از اصولگرایان منتقد دولت حسن روحانی، جدایی خود را از "فراکسیون مستقلین ولایی" اعلام کرد که اکثر اعضایش از اصولگرایان حامی دولت هستند.

فراکسیون نمایندگان ولایی با صدور بیانیه ای گفته که تصمیم به جدایی، در جلسه شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان در تاریخ ۱۱ تیر گرفته شده و امروز سه‌ شنبه ۱۳ تیر، مورد تایید مجمع عمومی نیز قرار گرفته است.

با شروع به کار مجلس دهم، اصولگرایان حامی و منتقد دولت در یک فراکسیون مشترک با نام "فراکسیون ولایت" به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس جمع شدند. این در حالی است که به فاصله ای کوتاه، بخشی از اعضای این فراکسیون- اکثرا از اصولگرایان حامی حسن روحانی- به تشکیل "فراکسیون مستقلین ولایی" پرداختند.

با تشکیل این فراکسیون، اصولگرایان مجلس به دو فراکسیون جداگانه تقسیم شدند که با اسامی "نمایندگان ولایی" (یا "ولایی") و "مستقلین ولایی" (یا مستقلین") شناخته می شدند.

بیشتر بخوانید:

در بیانیه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی آمده است: "فراکسیون مستقلین در روند فعالیت خود در برخی موضوعات با فراکسیون امید همراه می‌ شد و در برخی موضوعات خود را با فراکسیون نمایندگان ولایی همراه می‌ کرد."

بیانیه می افزاید: "چنین رویکردی از فراکسیون مستقلین، فراکسیون نمایندگان ولایی را در تصویرسازی با مشکل روبه رو می‌‌کرد."

یک ماه پیش، تلاش فراکسیون ولایی برای تغییر دو نایب رئیس مجلس که مورد حمایت فراکسیون امید (اصلاح طلبان) بودند، به خاطر عدم همکاری مستقل ها به شکست منجر شد.

در پی انتخابات دومین سال هیئت رئیسه مجلس دهم در خردادماه گذشته، مسعود پزشکیان و علی مطهری در پست های نایب رئیسی اول و دوم ابقا شدند و این در شرایطی بود که اصولگرایان مخالف دولت، به دنبال حذف آنها و مشخصا آقای مطهری بودند.

تشدید شکاف میان اصولگرایان مخالف و حامی دولت حسن روحانی در مجلس، در آستانه معرفی کابینه جدید آقای روحانی به قوه مقننه با اهمیت تلقی می شود.

موضوعات مرتبط