علم‌الهدی از قرارداد ایران با توتال انتقاد کرد

علم الهدی حق نشر عکس Mehr
Image caption آقای علم الهدی از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هم انتقاد کرده است

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و از منتقدان سرسخت دولت حسن روحانی، از قرارداد ایران با شرکت توتال انتقاد کرده و گفته است که قوه قضاییه باید درباره فعالیت شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در ایران "حساس" باشد.

آقای علم‌الهدی در نماز جمعه امروز، ۱۶ تیر، در مشهد گفته است: "چگونه می‌شود یک شرکت فرانسوی در بخش نفت و گاز کشور سرمایه‌ای را برابر با ما وارد می‌کند اما سهم ایران که همه‌چیز متعلق به او است کمتر می‌شود؟"

او از قوه قضاییه ایران خواسته است که به "رفت‌وآمدها و قراردادهای خارجی حساس باشد."

قرارداد ایران و توتال اولین قرارداد عمده‌ انرژی ایران پس از توافق هسته‌ای و یکی از بزرگترین قراردادهای این بخش پس از انقلاب ایران است. محافظه‌کاران از محرمانه بودن بخش‌هایی از قرارداد، دسترسی شرکت‌های خارجی به اطلاعات و همچنین سهم شرکت‌های خارجی انتقاد می‌کنند.

احمد علم الهدی امروز در مشهد گفته است که ایران توانسته به "پیچیده‌ترین فن‌آوری در دنیا که همان غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم است" دست یابد و این مساله زیر سوال می‌رود "که نمی‌توانیم در بخش استخراج نفت و گاز فعالیت کنیم و باید سهم ما در قرارداد متعلق به خودمان بسیار کمتر از طرف خارجی باشد."

او از قوه قضاییه ایران خواسته که "به این موضوع رسیدگی کند."

۴ میلیون رای

آقای علم الهدی همچنین از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران هم انتقاد کرده است.

او گفته است: "در این کشور اگر بنا شد ۴ میلیون انسان از رای دادن به عنوان توزیع تعرفه‌ها محروم شوند استیفای حقوق عامه برعهده قوه قضائیه است."

طرفداران ابراهیم رئیسی، نامزد شکست‌خورده اصولگرایان، می‌گویند که دولت در رساندن تعرفه‌های رای به برخی حوزه‌های رای‌گیری کوتاهی کرد. انتقادی که دولت رد کرده است.

شورای نگهبان نتیجه انتخابات را تایید کرده و گفته است برخی از گزارش‌های تخلف ادعایی نادرست بوده‌اند و مواردی نیز به قوه قضاییه ارجاع شده‌اند.

موضوعات مرتبط