ایران: یک قایق صیادی عربستان با چهار خدمه هندی توقیف شد

Image caption تهران و ریاض راوبط دیپلماتیک ندارند

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران به خبرگزاری فارس گفته یک فروند لنج صیادی عربستان که در حواشی جزیره فارسی "وارد آب‌های ایران" شده بوده توقیف شده است.

خبرگزاری نیمه دولتی فارس روز جمعه (۱۶ تیر) به نقل از مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران نوشت ساعت ۸ شب دیروز (پنجشنبه- ۱۵ تیر) "یک فروند لنج عربستانی با ۴ نفر خدمه هندی در چهار ‏مایلی غرب جزیره فارسی بدلیل تجاوز مرزی توسط گشتی‌های نیروی دریایی سپاه (ندسا) مورد توقیف و جهت سیر مراحل ‏قانونی به سمت آب‌های ایران هدایت و تحویل فرماندهی دریابانی" این کشور شد.

ورود قایق‌های صیادی دو کشور به آب‌های یکدیگر رویداد تازه‌ای نیست اما در حالی که تهران و ریاض روابط دیپلماتیک ندارند و تنش دیپلماتیک میان دو قدرت منطقه، در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است، هرگونه برخورد مرزی به شدت حساس تلقی می‌شود.

اواخر خرداد ماه گذشته هم عربستان اعلام کرد دو قایق ایرانی و سرنشینان آن را بازداشت کرده است.

رسانه‌های ایران روز شنبه (۱۷ ژوئن - ۲۷ خرداد) گزارش کردند گارد ساحلی عربستان سعودی به یک کشتی ماهی‌گیری که در سواحل بوشهر "بر اثر حرکت امواج دریا وارد آب‌های عربستان شده بوده" شلیک کرده‌‎اند.

بر اساس این گزارش‌ها، در پی این تیراندازی یک صیاد ایرانی کشته شده اما پسر او موفق شده بود خود را به ساحل برساند.

چند روز پس از آن محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) طی یک نشست خبری گفت: "واقعیت این است که تعدادی از صیادان بازداشت شدند و عربستان مدعی است این افراد وارد آبهای مرزی آن کشور شده‌اند. بعضا صیادها دارای دستگاه‌های ناوبری دقیقی نیستند. هیچ وقت در این مسایل، به سوی صیادان تیراندازی نمی‌کنند و اقدامات معمولی درباره بازگرداندن این صیادان انجام می شود."

در همان روزها معاون سیاسی سپاه پاسداران هم در گفت و گو با تسنیم بازداشت اعضای خود را تکذیب کرد اما عربستان افراد بازداشت شده را "نیروهای سپاهی که همراه با مهمات و مواد منفجره" به سوی یکی از اسکله‌های نفتی این کشور در حرکت بوده‌اند، معرفی کرد.

در همین حال، هفته گذشته عربستان ۷ صیاد ایرانی را که سال گذشته به اتهام ورود غیرقانونی به آبهای این کشور بازداشت شده بودند را آزاد کرد.