محاکمه مجدد متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی آغاز شد

بابک زنجانی و مهدی شمس حق نشر عکس Mizan
Image caption بابک زنجانی و مهدی شمس در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی

محاکمه مجدد مهدی شمس و حمید فلاح هروی، متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی، بازرگان ایرانی محکوم به اعدام، در دادگاه انقلاب تهران آغاز شد.

در این جلسه مهدی شمس به برخورد قاضی مقیسه اعتراض کرد و گفت به نظر می‌رسد او پیشاپیش حکم به محکومیت داده است.

آقایان شمس و فلاح هروی به همراه آقای زنجانی به اعدام محکوم شده بودند، اما دیوان عالی در ایران حکم اعدامشان را تایید نکرد و به همین دلیل آنها دوباره محاکمه می‌شوند.

حکم اعدام آقای زنجانی تایید شده اما هنوز اجرا نشده است. او می‌گوید قربانی افشای فیلم جلسه ملاقات سعید مرتضوی با فاضل لاریجانی، برادر رئیس قوه قضاییه، شده است.

مهدی شمس و حمید فلاح هروی، متهمان ردیف دوم و سوم، به فساد فی الارض، کلاهبرداری و پولشویی متهم شده‌اند. هر دوی آنها در دفاعیات قبلی‌شان گفته‌اند فعالیت‌هایشان در جهت کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی بوده است.

رسیدگی دوباره به پرونده آقایان شمس و فلاح هروی به عهده قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران است.

اصل برائت

مهدی شمس در آغاز محاکمه امروز درخواست کرد دادگاه به او فرصت ملاقات با وکیلانش را بدهد تا بتواند دفاعیات کاملی داشته باشد، او گفت اخیرا نتوانسته با وکیلانش دیدار کند.

حق نشر عکس TASNIm
Image caption قاضی مقیسه در جلسه امروز گفته است: ایادی شما هنوز بیرون هستند و باید دستگیر شوند

اما قاضی مقیسه به او گفت وکلایش آمادگی دفاع را دارند و نباید وقت دادگاه را تلف کند.

به گزارش مهر و ایسنا قاضی مقیسه خطاب به آقای شمس گفته است: "شما در غارت اموال بیت المال نقش موثری داشتید از خودتان چگونه دفاع می‌کنید؟"

آقای شمس در پاسخ گفته است: "گویا ما از پیش محاکمه شدیم، اما این درحالی است که فرض بر برائت است اما با این سخنان شما فرض بر محکومیت است."

قاضی مقیسه این گفته آقای شمس را "اتهام جدید به دادگاه" دانست و گفت او در معرفی بابک زنجانی به مسئولان حکومتی اغراق کرده و آنها را فریب داده است.

آقای مقیسه خطاب به مهدی شمس گفت: "متاسفانه در آن دوران مسئولان فکر می‌کردند به جز شما مغز متفکری نیست."

'رفاقت زنجانی با وزیر نفت'

آقای شمس در درفاع از خود گفت "خود زنجانی با وزیر نفت رفاقت داشت" و " کسی که چهار وزیر او را تایید کرده‌اند، من چه کاره‌ام که بخواهم امکان سنجی کنم؟"

او گفت: "من خودم از مسئولان دولتی نظام بودم و باید بگویم که چرا مسئولان تحقیق لازم را نکردند، آقایان خودشان تصمیم گرفتند و پول و نفت هم به بابک زنجانی دادند."

وکیل مهدی شمس هم مسئولیت را متوجه مقام‌های دولتی دانست که به گفته او خلاف استعلام از وزارت اطلاعات و "اعلام نگرانی" این وزارتخانه، با آقای زنجانی معامله نفتی کردند.

حق نشر عکس Mizan
Image caption مهدی شمس

مهدی شمس پیش از این ساکن بریتانیا بوده و شهروندی این کشور را نیز دارد. بریتانیا خواهان دسترسی کنسولی به او بود.

نماینده دادستان گفته بود آقای شمس محموله‌های نفتی عظیمی را از بابک زنجانی تحویل گرفته و فروخته بود اما تنها پول بخشی از آن را به آقای زنجانی داده بود.

آقای شمس پیش از فعالیت به عنوان تاجر در بریتانیا، در ایران معاون بازرگانی کشتیرانی بود.

چند ماه پیش فرد دیگری در ارتباط با پرونده بابک زنجانی بازداشت شد که در رسانه‌های ایران او را "ع. ز. م" معرفی کردند.

آقایان شمس و فلاح هروی در جریان دور قبلی محاکمه‌شان در دفاع از خود مسئولیت‌هایی را به آقای "ع. ز. م" نسبت دادند.

دادستان تهران از این شخص با عنوان "جعبه سیاه" پرونده یاد کرد.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، حدود یک ماه پیش گفت این شخص اعترافاتی داشته است که در سرنوشت مهدی شمس و حمید فلاح هروی موثر خواهد بود.

حق نشر عکس Mizan
Image caption حمید فلاح هروی

قاضی مقیسه در جلسه امروز درباره آقای فلاح گفته است: "در همان دوران بازداشت موقت به آقای فلاح متهم ردیف سوم هم گفتم که آقای فلاح شما جزو نیروهای این نظام بودید، سعی کنید اموال به سرقت برده شده را به بیت المال باز گردانید."

اما او گفته بعید به نظر می‌رسد که آقای فلاح "توبه" کند.

حمید فلاح هرویاز مدیران سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) و عضو هیات مدیره سرمایه‌گذاری غدیر بود.

رسانه‌های ایرانی نوشته بودند که آقای فلاح هروی پیش از همکاری با آقای زنجانی به دلیل تخلفاتی از "یک دستگاه امنیتی" اخراج شده بود.