اعتراض نمایندگان شورای تهران به واگذاری مراکز ترک اعتیاد شهرداری به قرارگاه امام رضا

غلامرضا قاسمیان، مسئول قرارگاه امام رضا حق نشر عکس Tasnim
Image caption غلامرضا قاسمیان، مسئول قرارگاه امام رضا، از حامیان محمدباقر قالیباف در انتخابات اخیر بود

دو نماینده شورای شهر تهران به قرارداد شهرداری تهران برای واگذاری مدیریت مراکز ترک اعتیاد "بهاران" به نهادی به نام "قرارگاه جهادی امام رضا" اعتراض کرده‌اند.

غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر، گفته است که مدیریت ۲۳ مرکز بهاران به مدت سه سال یا بیشتر، "با قیمت نامعلوم و ترک تشریفات" به قرارگاه امام رضا داده شده است.

آقای انصاری گفته این در حالی است که "انعقاد قراردادهای طولانی مدت آن هم در پایان دوره خلاف است."

یکی از مدیران شهرداری نگرانی‌های مطرح‌شده را رد کرده و گفته است قرار نیست به قرارگاه امام رضا پولی پرداخته شود.

شهرداری تهران با اتهام‌های مختلفی در زمینه فساد مالی و سوءمدیریت روبرو است. به تازگی اعلام شده که دیوان محاسبات برای محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، به دلیل ممانعت از حسابرسی رای اولیه صادر کرده بود، اما پس از آن آقای قالیباف با دیوان همکاری کرد و حکمش منتفی شد.

غلامرضا انصاری می‌گوید بهمن ماه از شهرداری درباره ماهیت قرارداد با قرارگاه امام رضا و شرایط حسابرسی این نهاد سوال‌هایی پرسیده شده، اما شهرداری هنوز به آنها پاسخ نداده است.

آقای انصاری گفته روشن نیست که ماهیت تشکیلاتی قرارگاه امام رضا چیست، اما در عین حال افزوده " متاسفانه این قرارگاه در اختیار نزدیکان قالیباف است و این شائبه را چند برابر می‌کند."

فاطمه دانشور، دیگر عضو شورای شهر تهران هم به روزنامه شهروند گفته است که چندین بار درخواست ملاقات با مسئولان قرارگاه را داده است اما "آنها ظاهرا نمی‌خواهند خود را نشان دهند."

خانم دانشور گفته سابقه فعالیت این قرارگاه در "محرومیت‌زدایی" بوده و تجربه‌ای در مساله ترک اعتیاد نداشته است.

وبسایت قرارگاه امام رضا به وبسایت‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، محمدباقر قالیباف و فردی به نام غلامرضا قاسمیان لینک داده است. آقای قاسمیان خود را "مسئول قرارگاه جهادی امام رضا" و "مدیر حوزه علمیه مشکات" معرفی کرده است.

آقای قاسمیان "عضو هیات امنای آستان قدس رضوی در بنیاد برکت" هم بوده و در انتخابات ریاست جمهوری از آقای قالیباف حمایت می‌کرد.

ناصر امانی، معاون شهرداری تهران چند روز پیش در دفاع از قرارداد مورد بحث گفت: " قرارگاه امام رضا یک شرکت خصوصی است که در زمینه آسیب‌های اجتماعی به شهرداری تهران کمک می‌کند. این قرارگاه به شهرداری وابسته نیست و هیچ کمک بلاعوضی از شهرداری دریافت نمی‌کند."

امروز رضا قدیمی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفته است که قرارگاه امام رضا برای مدیریت مراکز ترک اعتیاد هیچ پولی دریافت نخواهد کرد.

آقای قدیمی گفته اداره "تنها سه یا چهار مرکز بهاران" به قرارگاه امام رضا داده می‌شود و شهرداری از حضور سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد در این زمینه استقبال می‌کند.

موضوعات مرتبط