جوانفکر: بقایی دوباره بازداشت شد

احمدی نژاد بقایی حق نشر عکس Getty Images
Image caption حمید بقایی و محمود احمدی‌نژاد امسال داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری شدند اما صلاحیت هر دو رد شد

علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، از بازداشت دوباره حمید بقایی، معاون اجرایی آقای احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری او خبر داده است.

آقای جوانفکر امروز یکشنبه ۱۸ تیر به سایت "دولت بهار"، سایت هواداران آقای احمدی‌نژاد، گفت که آقای بقایی به این دلیل بازداشت شده که نتوانسته وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی مورد نظر بازپرس پرونده‌اش را فراهم کند.

حمید بقایی که پیشتر هم بازداشت شده بود، یک سال و نیم پیش، بعد از بیش از هفت ماه بازداشت، بدون اعلام حکم قضایی و با قید کفالت آزاد شد.

اواخر فروردین امسال سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که پرونده حمید بقایی همچنان باز است و باید به دادگاه برود تا گناهکار بودن یا بی‌گناهی او روشن شود.

آقای بقایی امسال همراه با آقای احمدی‌نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داوطلب شد، اما شورای نگهبان صلاحیت هر دو نفر را رد کرد.

پیش از آن آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به صراحت گفته بود که صلاح نمی‌داند آقای احمدی‌نژاد در انتخابات نامزد شود.

بیشتر بخوانید:

تبدیل قرار کفالت به وثیقه

آقای جوانفکر امروز با اشاره به این که دفعه قبل آقای بقایی "بر اساس دستور یک مقام عالی نظام" به قید کفالت آزاد شده بود، گفت که او امروز به دستور بازپرس پرونده در مقابل منزلش بازداشت و به دادسرا منتقل شده است.

به گفت آقای جوانفکر بازپرس پرونده "با ادعای اینکه ممکن است ایشان را احضار کنند ولی در دادسرا حاضر نشوند، قرار کفالت را تغییر داده و برای نامبرده یک وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی صادر کرده است که تأمین چنین وثیقه ای برای بقایی غیرممکن است و به همین دلیل بازپرس مربوطه بار دیگر حکم به بازداشت ایشان داده است".

حمید بقایی در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ریاست سازمان میراث فرهنگی و در دوره‌ای معاونت اجرایی رئیس جمهور را بر عهده داشت.

او و اسفندیار رحیم مشایی از جمله افراد نزدیک به رئیس جمهور سابق بودند که هنوز هم در کنار آقای احمدی‌نژاد هستند و از مواضع او دفاع می‌کنند. آنها از جمله کسانی بودند که از سوی منتقدانشان در بدنه حکومت به عنوان "حلقه انحرافی" شناخته می‌شدند.