رئیس پلیس ایران از حذف مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا انتقاد کرد

حسین اشتری، رئیس پلیس ایران حق نشر عکس TASNIM
Image caption حسین اشتری، رئیس پلیس ایران

حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی ایران با انتقاد از حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا گفت که تقسیم تروریسم به خوب و بد، خطایی راهبردی و تهدیدی برای امنیت جهانی است.

فرمانده نیروی انتظامی ایران در سیزدهمین اجلاس کارگروه عملیات پروژه کالکان سخن می‌گفت که از امروز (دوشنبه نوزدهم تیر) در تهران آغاز شده است.

سرتیپ اشتری گفت: "تا چند سال پیش نام گروه تروریستی منافقین در فهرست گروهک‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت، اما متاسفانه چند وقتی است به دلایل نامعلوم نام گروهک از این فهرست خارج شده است."

اتحادیه اروپا در سال ۱۳۸۷ و آمریکا در سال ۱۳۹۱ نام سازمان مجاهدین خلق ایران را از فهرست گروه‌های تروریستی خود حذف کردند.

سرتیپ اشتری، سازمان مجاهدین خلق را متهم کرد که "۱۲ هزار تن از مردم را از بین برد و با پشتیبانی تسلیحاتی صدام، مرتکب نسل کشی و قتل عام بیش از پنج هزار کرد عراقی شد."

فرمانده نیروی انتظامی، ایران را هم قربانی و هم پیشتاز مبارزه با تروریسم خواند و گفت در طول ۳۸ سال از پیروزی انقلاب، بیش از ۱۷ هزار تن از مردم عادی، قربانی ترویسم شده‌اند.

او همچنین گفت: "تروریسم نتیجه بی عدالتی فقر، تبعیض، جهل و نژاد پرستی است؛ این معضل به منطقه مشخصی از جهان محدود نمی شود و مختص دین و مذهب خاصی نیست و هیچ کشوری هم نمی‌تواند به تنهایی با تروریسم مبارزه کند."

سرتیپ اشتری وضعیت امنیتی ایران را "خوب" توصیف کرد و گفت: "هم در مرزها هم در شهرها، نیروی انتظامی، سپاه، بسیج و نیروهای امنیتی،‌ دستگیری‌های هوشمندانه‌ای داشته‌اند."

حق نشر عکس IRNA

در این اجلاس دو روزه که امروز با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و یورگن اشتاک رئیس اینترپل آغاز شد، ۲۹ کشور از ۷۵ عضو پلیس بین‌الملل (اینترپل) حضور دارند و ساز و کارهای مبارزه با تروریسم را بررسی می‌کنند.

وزیر کشور ایران در این اجلاس "جرائم سازمان یافته فراملی" را تهدیدی برای صلح خواند و گفت: "تروریست جدید در پی افزایش تعداد قربانیان است درحالی‌که در ترور سنتی، آنها خواهان افزایش تعداد مشاهده‌کنندگان بودند، اما در تروریسم جدید آنها خواهان نابودی تعداد زیادی از مردم هستند."

ایده پروژه کالکان در اصل بعد از حملات یازده سپتامبر شکل گرفت برای اینکه نیروهای پلیس کشورهای مختلف با همکاری و تبادل اطلاعات و هماهنگی با عملیات تروریستی مقابله کنند.

پروژه کالکان در واقع یکی از شش گروه ضربت منطقه‌ای است که از سال ۲۰۰۲ تشکیل شده و هر یکی بخشی از دنیا را تحت پوشش دارد. این کارگروه ابتدا کارگروه مشترک نیروهای پلیس کشورهای آسیای مرکزی بود که بعد به پروژه کالکان تبدیل شد.

هدف این کارگروه مبارزه با تروریسم در نوزده کشور آسیای مرکزی است. کالکان در زبان ترکی به معنای سپر است.