'دمای ۵۴ درجه در اهواز در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است'

گرمای هوا در خوزستان حق نشر عکس Mehr

به گفته کوروش بهادری، مدیر کل هواشناسی استان خوزستان دمای ۵۴ درجه در تیرماه امسال در اهواز در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در ایران، دمای هوا در تیر ماه امسال در بعضی از نقاط استان خوزستان از جمله اهواز و آبادان از ۵۰ درجه تجاوز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای بهادری گفته است آخرین باری که اهواز چنین دمایی را تجربه کرد به سال ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ خورشیدی برمی‌گردد و حالا بعد از نیم قرن این وضعیت تکرار شده است.

در ماه قبل (خرداد) گرمترین دمای ثبت شده در این استان مربوط به امیدیه با حدود ۵۰ درجه بود.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Tasnim

شهرهای استان خوزستان در حالی این روزها دمای بالای ۵۰ درجه را تجربه می‌کنند که به گفته سازمان هواشناسی میزان بارش در سال زراعی جاری به نسبت سال قبل بیش از ۱۶۰ میلی‌متر کاهش داشته است.

هشتم تیر دمای هوا در اهواز ۵۳.۷ درجه سانتیگراد اعلام شد که "گرمترین نقطه ایران و جهان در این روز بود."

بر اساس گزارش‌ها، شدت گرما در خوزستان در روزهای اخیر به به حدی بوده که در بعضی مناطق تعدادی زیادی از افراد دچار گرمازدگی شده وبه مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

بر اساس مصوبه ستاد بحران استان خوزستان ساعت پایان کار ادارات و دستگاه های اجرایی در این استان در روزهایی که دمای هوای به بالای ۴۹ درجه می‌رسد، ساعت یک بعدازظهر است.

این در حالی است که با اوج گرفتن گرما، وزارت نیرو نسبت به افزایش مصرف برق هشدار داده است.

این وزارت‌خانه اعلام کرده رکورد مصرف برق در ۱۴ تیرماه به ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاوات رسید که در صنعت برق این کشور بی‌سابقه بوده است.

تغییرات اقلیمی ناشی از زندگی صنعتی باعث افزایش متوسط دمای هوا در جهان شده و بنا به برآوردها اثر تغییرات اقلیمی بر همه مناطق زمین یکسان نیست.

گرمای هوا در مناطق حاشیه خلیج فارس به دلیل رطوبت بالا بیشتر احساس می‌شود.

موضوعات مرتبط