شکایت دولت روحانی از 'تخلفات انتخاباتی' نیروهای مسلح و ائمه جمعه

مجید انصاری حق نشر عکس ISNA
Image caption مجید انصاری با اشاره به شکایت دولت از "تخلفات" انتخاباتی برخی نهادها گفته: "خواهان برخورد یکسان و عادلانه دستگاه قضایی هستیم"

مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران گفت: "تعداد بسیار زیادی تخلفات رسانه‌ای، تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و جاهای مختلف در انتخابات وجود دارد که دولت بر اساس آنها شکایت کرده است".

آقای انصاری در مصاحبه با سایت خبرآنلاین، که امروز دوشنبه ۱۹ تیر منتشر شده، اعلام کرد که دولت بر مبنای این "تخلفات"، "مجموعه شکایات خود را به دستگاه قضایی ارسال کرده است".

قبل و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، مقام های ارشد قوه قضائیه ایران در اظهارنظرهایی متعدد از رسیدگی به "تخلفات انتخاباتی" مقام‌های دولتی سخن گفتند، اما تاکنون در مورد شکایت دولت از "نیروهای نظامی، انتظامی و ائمه جمعه" اطلاع رسانی نکرده بودند.

مجید انصاری در مصاحبه اخیر خود، موضوع شکایت های انتخاباتی دولت را "استفاده از اموال عمومی توسط برخی نهادها و ارگان ها" و "دخالت در انتخابات له یا علیه نامزدها از سوی اشخاص یا دستگاه هایی که برای ورود به این حوزه ممنوع بودند" دانسته است.

وی با ذکر اینکه "خواهان برخورد یکسان و عادلانه دستگاه قضایی هستیم"، افزوده: "مجموعه این شکایت‌ها از سوی معاونت حقوقی رئیس جمهور به شورای نگهبان و دستگاه قضایی فرستاده شده. در حال پیگیری هستیم که قوه قضاییه به این موارد رسیدگی دقیق کند."

آقای انصاری از سوی دیگر گفته است: "تعداد محدودی از استانداران، فرمانداران و بخشداران درباره مسائل انتخابات به دستگاه قضایی احضار شده اند، دفاع و صحبت کرده اند، بعضی موارد منع تعقیب خورد و بعضی موارد نیز در دست رسیدگی است."

بیشتر بخوانید:

به دنبال شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه، وی با صدور بیانیه ای از مردم و رهبر ایران به خاطر برگزاری انتخابات تشکر کرد، اما به حسن روحانی، برنده انتخابات تبریک نگفت.

آقای رئیسی، در اولین سخنرانی عمومی خود بعد از انتخابات از "مهندسی آرا"، تخلف مجریان انتخابات در جریان رأی‌گیری و استفاده رقیب از امکانات دولتی برای تبلیغ انتخاباتی انتقاد کرد و خواهان دخالت دستگاه قضایی و شورای نگهبان شد.

در اظهارنظری مرتبط، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز گفت: "تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه‌های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند، خودشان قانون‌شکنی کنند به نحوی که همه مطلع شوند."

شورای نگهبان با این حال، ۱۱ روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، نتایج آن را تایید کرد.

به دنبال اعلام تایید انتخابات، حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران گفت: "در ادوار گذشته انتخابات می‌دیدیم گاهی شورای نگهبان یک یا چند صندوق و حتی یک یا چند حوزه اخذ رأی را باطل کرده است اما در این دوره شاهد هیچ کدام از این موارد نبوده ایم."

در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی با بیش از ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رأی به پیروزی رسید و ابراهیم رئیسی با بیش از ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار رای دوم شد.