ایران: تسلیحات مورد نیاز نیروهای عراقی را تأمین کردیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران حق نشر عکس MEHR
Image caption روحانی: در سخت‌ترین شرایط به مردم عراق کمک کردیم

حسن روحانی، رئیس جمهور و سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بطور جداگانه تأکید کرده‌اند که ایران تأمین بخش قابل توجهی از تسلیحات مورد نیاز نیروهای عراقی برای عملیات پس گرفتن موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را به عهده داشته است.

آقای روحانی امروز سه‌شنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) در یک سخنرانی در تهران گفت: "در سخت ترین شرایط اقتصادی به ملت عراق کمک کردیم. وقتی ما می گوییم کمک به ملت عراق، برخی فکر می‌کنند که منظور فقط فداکاری جانی است که البته درست است، عده‌ای با جان فداکاری می‌کنند و باید از آنها قدردانی کنیم، اما حقوق و سلاح آنها را چه کسی تأمین می‌کند؟"

او همچنین گفت: "وقتی دولت عراق با داعش می‌جنگید، سلاح این‌ها را در شرایط تحریم چه کسی تأمین می‌کرد؟"

بیشتر بخوانید:

+ قاسم سلیمانی: بعضی مشکلات با دیپلماسی حل نمی شود

+ مشاور عالی قاسم سلیمانی؛ سفیر جدید ایران در عراق

+ آیت الله خامنه ای- ایران امنیت عراق را امنیت خود می-داند

سرلکشر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هم که مسئولیت فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه را به عهده دارد، گفته است که وزارت دفاع ایران "به صورت سه شیفت برای عراق سلاح تولید و به آنجا ارسال کرد".

او دیروز دوشنبه ۱۹ تیر در یک سخنرانی در مورد پس گرفتن موصل از داعش گفت که ایران "هزاران تن" سلاح در اختیار نیروهای عراقی قرار داده و "اسکادران جنگنده‌های سوخو ۲۵ نیروی هوایی سپاه" به درخواست دولت عراق در عملیات شرکت داشته است.

آقای سلیمانی گفت که "کلید در انبارهای تسلیحات جمهوری اسلامی" در اختیار فرمانده شبه نظامیان حشدالشعبی، یا بسیج مردمی شیعیان عراق بوده است.

ایران همیشه گفته است که در جنگ با گروه‌های مسلح اسلامگرای افراطی در سوریه و عراق، از دولت‌های این دو کشور حمایت کرده و "نیروی مستشاری" در اختیار آنها گذاشته است.

در سال‌های اخیر روشن شده که تعداد زیادی از شهروندان ایرانی به همراه گروه بزرگی از شیعیان افغان، پاکستانی و عراقی تحت سازماندهی سپاه پاسداران ایران در سوریه با گروه‌های مخالف مسلح دولت بشار اسد می‌جنگند.

نیروهای حزب الله لبنان هم که نزدیک‌ترین همپیمان ایران در منطقه محسوب می‌شوند، در کنار نیروهای ایرانی در سوریه حضور دارند.

حال آقای سلیمانی گفته است که حزب الله لبنان در نبردهای عراق هم نقش داشته اند.