احضار قضایی چهار استاندار روحانی به اتهام 'تخلف انتخاباتی'

حق نشر عکس .
Image caption معاون حسن روحانی دیروز با اشاره به شکایت های انتخاباتی دولت علیه نهادهای نظامی و ائمه جمعه خواهان "برخورد یکسان و عادلانه دستگاه قضایی" با شکایت ها شده بود

قوه قضاییه ایران چهارتن از استانداران دولت حسن روحانی به اتهام "تخلفات انتخاباتی" به دادسرای کارکنان دولت احضار کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، دستگاه قضایی بر مبنای این اتهام برای اسدالله درویش امیری استاندار زنجان، فریدون همتی استاندار قزوین، محمدناصر نیکبخت استاندار همدان و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان تشکیل پرونده داده است. ایلنا گزارش داده که برای برخی از این استانداران قرار کفالت صادر شده است.

مقام های قضایی ایران سابقا از احضار تعدادی از مدیران دولتی، از جمله استانداران و فرمانداران، به اتهام تخلفات انتخاباتی خبر داده بودند، هرچند اسامی احضار شدگان اعلام نشده بود.

اسامی استانداران متهم در دستگاه قضایی، پس از آن منتشر شده که مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران گفته بود: "تعداد بسیار زیادی تخلفات رسانه‌ای، تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و جاهای مختلف در انتخابات وجود دارد که دولت بر اساس آنها شکایت کرده است".

آقای انصاری دیروز موضوع شکایت های انتخاباتی دولت را "استفاده از اموال عمومی توسط برخی نهادها و ارگان ها" و "دخالت در انتخابات له یا علیه نامزدها از سوی اشخاص یا دستگاه هایی که برای ورود به این حوزه ممنوع بودند" اعلام کرد.

وی با ذکر اینکه "خواهان برخورد یکسان و عادلانه دستگاه قضایی هستیم" گفت: "تعداد محدودی از استانداران، فرمانداران و بخشداران درباره مسائل انتخابات به دستگاه قضایی احضار شده اند، دفاع و صحبت کرده اند، بعضی موارد منع تعقیب خورد و بعضی موارد نیز در دست رسیدگی است."

بیشتر بخوانید:

قبل و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، مقام های ارشد قوه قضائیه ایران در اظهارنظرهایی متعدد از رسیدگی به "تخلفات انتخاباتی" مقام‌های دولتی سخن گفته اند، اما تاکنون در مورد شکایت دولت از "نیروهای نظامی، انتظامی و ائمه جمعه" اطلاع رسانی نکرده اند.

به دنبال شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه، وی با صدور بیانیه ای از مردم و رهبر ایران به خاطر برگزاری انتخابات تشکر کرد، اما به حسن روحانی، برنده انتخابات تبریک نگفت.

آقای رئیسی، در اولین سخنرانی عمومی خود بعد از انتخابات از "مهندسی آرا"، تخلف مجریان انتخابات در جریان رأی‌گیری و استفاده رقیب از امکانات دولتی برای تبلیغ انتخاباتی انتقاد کرد و خواهان دخالت دستگاه قضایی و شورای نگهبان شد.

در اظهارنظری مرتبط، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز گفت: "تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه‌های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند، خودشان قانون‌شکنی کنند به نحوی که همه مطلع شوند."

شورای نگهبان با این حال، ۱۱ روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، نتایج آن را تایید کرد.

به دنبال اعلام تایید انتخابات، حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران گفت: "در ادوار گذشته انتخابات می‌دیدیم گاهی شورای نگهبان یک یا چند صندوق و حتی یک یا چند حوزه اخذ رأی را باطل کرده است اما در این دوره شاهد هیچ کدام از این موارد نبوده ایم."

در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی با بیش از ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رأی به پیروزی رسید و ابراهیم رئیسی با بیش از ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار رای دوم شد.