'بازداشت' پژوهشگر ایرانی و خانواده‌اش در فرودگاه بوستون در آمریکا

محسن دهنوی قرار بوده کار پژوهشی‌اش را در بیمارستان کودکان بوستون آغاز کند. حق نشر عکس Boston Children's Hospital
Image caption محسن دهنوی قرار بوده کار پژوهشی‌اش را در بیمارستان کودکان بوستون آغاز کند.

ماموران مرزبانی فرودگاه بوستون یک پژوهشگر سرطان را که قصد ورود به آمریکا داشت، از یک روز پیش همراه همسر و سه فرزندش در فرودگاه نگه داشته‌اند و احتمال می‌رود که آنها را به ایران بازگردانند.

محسن دهنوی برای پژوهش در بیمارستان کودکان بوستون روانه آمریکا شده بود. او دو ماه پیش روادید جی‌وان گرفته بود که برای پژوهشگران و چهره‌های دانشگاهی صادر می‌شود.

دو هفته پیش دیوان عالی ایالات متحده اعلام کرد که فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای منع صدور روادید به شهروندان ایران و ۵ کشور دیگر می‌تواند اجرا شود با این استثنا که افرادی که "ارتباطی اصیل" با شخص یا نهادی در ایالات متحده داشته باشند، هم‌چنان می‌توانند روادید بگیرند.

با این حال اصل فرمان آقای ترامپ هم شامل کسانی که روادید معتبر داشته‌اند نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

بیمارستان کودکان بوستون که قرار بود این پژوهشگر ایرانی با آن‌جا کار کند، گفته است به احتمال زیاد، محسن دهنوی، همسرش و سه فرزندش روز سه‌شنبه به ایران بازگردانده می‌شوند.

سه فرزند آقای دهنوی، هفت ماه، سه سال و شش سال سن دارند.

راب گراهام، سخن‌گوی این بیمارستان، در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده بود که "این وضعیت فورا حل شود و دکتر دهنوی و خانواده‌اش آزاد شوند و به خاک آمریکا راه داده شوند."

محمد رشیدیان، یک پژوهشگر ایرانی در بیمارستان کودکان بوستون که دوست محسن دهنوی است، می‌گوید قرار بود دوشنبه بعد از ظهر او را از فرودگاه سوار کند و آخرین تماسی هم که با او داشته، این بوده که آقای دهنوی خبر داده است که رسیده‌اند و در صف بررسی ویزا هستند. اما بعد از آن دیگر خبری از آنها نشده است.

آقای رشیدیان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که ماموران فرودگاه به او گفته‌اند خانواده محسن دهنوی باید به ایران بازگردند و با وزارت خارجه آمریکا تماس بگیرند و کارهای اداری بیشتری انجام دهند تا بتوانند وارد آمریکا شوند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گزارش هادی نیلی از شکایت ایرانی‌ها به دادگاه آمریکا علیه دستور مهاجرتی ترامپ