روزنامه های تهران؛ دولت شریک موشک شد

روزنامه های صبح امروز تهران، چهارشنبه ۲۱ تیر سخنان رییس جمهور را با اهمیت دیده که گفته از صاحبان صداهای بلند نباید ترسید. همزمان روزنامه های اصولگرا به حملات خود به دولت افزوده و سخن حسن روحانی درباره تامین مخارج ساخت موشک توسط دولت را نقد کرده اند.

خبر کشته شدن البغدادی خلیفه خود خوانده داعش، حمله به قرارداد نفتی و دفاع از آن، گفتگوهایی بر سر واگذاری املاک نجومی در شهرداری تهران و گزارش هایی از بحران آب و گرمای بی سابقه هوا از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس جهان صنعت
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

شریک موشک

بیشتر روزنامه های صبح گفته های دیروز رییس جمهور را با اهمیت دیده اند که ضمن تاکید براین که از صاحبان قدرت و جنجال ساز نمی ترسم از زبان وی از مردم خواسته اند که از کسانی که به ناحق بلندگوهای بزرگ دارند هراس نداشته باشند. اما روزنامه جوان با تیتر شریک موشک بخش دیگری از سخنان حسن روحانی را با اهمیت دیده است.

حسن رشوند در سرمقاله روزنامه سپاه پاسداران ابتدا از قول رییس جمهور نوشته «آنها كه از خاك‌مان با موشك يك مركزي تروريستي را هدف قرار دادند، فداكاري كردند، اما موشك را كي درست كرد؟ سازنده اين موشك دولت و وزارت دفاع است و پول آن را بخش اقتصادي تأمين مي‌كند.»

به نوشته این مقاله اگر كسي خالي از ذهن باشد و براي اولين بار با اين سخنان مواجه شود و از پيشينه اين موضوع هيچ اطلاعي نداشته باشد، يقيناً اين تصور در ذهنش نقش مي‌بندد كه اتفاق خاصي افتاده يا مرجعي به رئيس‌جمهور متذكر شده كه موشك‌هاي شليك شده با اعتبار تخصيص يافته از فلان دستگاه نظامي صورت گرفته و دولت و وزارت دفاع هيچ نقشي در آن نداشته اند در حالی که آنچه در زمان شليك موشك‌ها توسط سپاه مطرح شد اين بود كه شليك، و باز تأكيد مي‌شود صرفاً شليك موشك‌ها، در سلسله مراتب فرماندهي كه شوراي عالي امنيت ملي نيز در فرآيند اين سلسله مراتب تعريف مي‌شود، صورت گرفته است.

مقاله جوان در نهایت یادآوری کرده که روحاني در جايگاه رئيس‌جمهور يك وظيفه كلان و مهم دارد كه آن تأمين اعتبارات است، ولي طبيعي است كه ايشان و نه هيچ رئيس‌جمهور ديگري نمي‌تواند مرجع بررسي و اعلام نيازمندي‌هاي نظامي و دفاعي كشور باشد. اينكه آقاي روحاني مكرر در چند سخنراني اظهار مي‌كنند كه پول موشك‌ها را ما داديم و وزارت دفاع ساخته است، دليل بر مصادره و مسئوليت ايشان در اين بخش نيست، بلكه صرفاً دولت وظيفه تأمين اعتبار و كمك به توليد اين تجهيزات را دارد.

روزنامه سپاه پاسداران مقاله را با این جمله پایان برده: اينكه رئيس‌جمهور تلاش دارد از اتفاق مبارك شليك موشك‌ها، ماهي مقصود خود را صيد كند، كمي ابهام‌‌آميز است. اگر وي مي‌خواهد با گذشت دو ماه از انتخابات، خاطره تلخ مناظره‌هاي تبليغاتي كه معترض به نمايش شهرهاي زيرزميني موشكي و نوشتن شعار روي موشك‌ها بود را از ذهن مردم پاك كند كه برعكس، چنين اظهاراتي مخالفت رئيس‌جمهور با برنامه موشكي را تداعي مي‌كند.

دقیقا کدام دیپلوماسی؟

سیاست روز در سرمقاله خود این بحث را مطرح کرده که در شرایط حاضر جهانی دیپلوماسی به کار می آید با تقویت نیروی نظامی کشور و برای مثال برجام را مطرح کرده و نوشته: مقامات آمریکایی از برجام ناراضی هستند. آنها برجام را یک قرار داد و توافق یکطرفه می‌دانند که تنها ایران را راضی کرده است. در حالی که تنها کاری که قرار است کشورهای ۱+۵ در برجام انجام دهند تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را بردارند، همین! کار بسیار ساده‌ای است.

نزدیک به دو سال از اجرای برجام می‌گذرد، اما جمهوری اسلامی ایران هنوز به حقوق خود در چارچوب برجام دست نیافته است. بر اساس این توافق، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای خود را که صلح‌آمیز هم بوده است، تعطیل کرده به امید این که تحریم‌های به ناحق وضع شده علیه کشورمان برچیده شود.

نویسنده این روزنامه اصولگرا نتیجه گیری کرده که دیپلماسی در موضوع هسته‌ای را نمی‌توان موفق دانست، اگر جمهوری اسلامی ایران سال‌های پس از دوران دفاع مقدس را به کار و تلاش بیشتر اختصاص می‌داد، پشتوانه خود را قوی‌تر می‌کرد، سرمایه‌ها را در جایی که باید خرج می‌کرد، تولید داخلی را تقویت می‌نمود، زیرساخت‌ها را قوت می‌بخشید، آیا نیازی به دیپلماسی هسته‌ای و دادن امتیازهای زیاد به طرف مقابل بود؟ امتیازاتی که طرف مقابل را راضی نکرده و همواره در حال دبه کردن توافق است، چرا که بیشتر می‌خواهد، چرا که احساس کرده ایران ضعف دارد.

سیاست روز بدون اشاره به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و رای اکثریت مردم نوشته: قریب به اکثریت افکار عمومی دیپلماسی را راه خوبی برای حل بحران منطقه نمی دانند چون درک کرده‌اند که دیپلماسی زمانی کارایی دارد که دو طرف بر اساس قواعد، شرایط، قوانین، نیازهای دوجانبه، اخلاق و وجدان یکدیگر به مذاکره بنشینند و دیپلماسی را راهکاری برای حل مشکلات دوجانبه یا چند جانبه بدانند.

مرگ داعش؟

علی محقق در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته: نه خلیفه‌شان زنده است و نه از پیاده نظام وفادار و سرموضع، نفرات چندانی باقی مانده است. اما واقعیت این است که نه، فتح موصل و رقه و مرگ البغدادی پایان داعش نخواهد بود. داعش که خود مولود بی ثباتی دامنه دار خاورمیانه، معرکه گیرهای سرانی از جهان عرب و غرب، تعصبات بی درمان قومی و مذهبی، شکاف اجتماعی ناشی از کاستی های توزیع قدرت در کشورهای منطقه و بستر تاریخی جغرافیای خود است، از همین عوامل و علت ها نیز می تواند برای تجدید سازمان خود ( شاید در فرمی دیگر) بهره بگیرد.

به نوشته این مقاله: داعش در این سالها و در سایه چراغ سبزها و غفلت‌های پیدا و پنهان و سهوی و عمدی سیاست‌ورزان غربی و عربی، شبکه‌ای از گرگ‌های متعصب، معتقد، خونریز و مسخ شده را در داخل و بیرون از قلمرو سرزمینی خود ایجاد کرد و پرورش داد. نیروهایی که آموخته اند همچون گرگ سرسخت باشند، به راحتی کتک بزنند، شکنجه کنند و بدون هیچ رحمی آدم بکشند و یا به استقبال مرگ بروند. گرگ هایی که در جنگ‌ رو در رو به صورت گله ای عمل می کنند، بی مهابا می کشند و کشته می شوند و در خارج از قلمرو تکرو و تنها هستند، اما باز هم بی مهابا و مسخ شده عملیات می کنند.

نویسنده سرمقاله ابتکار نتیجه گیری کرده: بر همین اساس عراق، سوریه، ایران، روسیه، آمریکا و همه کشورهای دیگری که مدعی تلاش برای نابودی داعش هستند، نیز باید این آمادگی را داشته باشند که برای مواجهه با خطرات مهلک این گرگ های بی خلیفه، پیش از داعشی ها، وارد فاز امنیتی و اطلاعاتی شوند و همزمان برای پیشگیری از تداوم کادرسازی و شبکه سازی داعش مجموعه ای از اقدامات فرهنگی و حمایتی را در سرزمین های ازادشده و شهرها و سکونت گاه های مستعد برای بازگشت داعشی ها کلید بزنند.

محل واقعي دعوا با قطر

شهروند در سرمقاله خود با اشاره به اختلافات عربستان و مصر با كشور كوچك قطر پرسیده مساله اصلی چیست و با مقدمه ای به این نتیجه رسیده که برخلاف برخی تصورها در بیان ۱۳ شرط سعودی و هم پیمانانش برای قطر مهم تر از هم کاستن از روابط با ایران است، در حالي كه امارات متحده يكي از طرف‌هاي قطر، خودش بيشترين روابط را با ايران دارد؛ شرط اصلي و محوري برچيدن شبكه الجزيره قطر بود.

نویسنده با اشاره به گفته های وزير خارجه قطر نوشته: بزرگ‌ترين كاري كه اين كشور كوچك انجام داده، تأسيس و راه‌اندازي تلويزيون الجزيره است. تلويزيوني كه در مدت كوتاهي به رسانه اول منطقه عربي تبديل شد و حتي در سطح جهاني نيز با شبكه‌هاي بزرگ به رقابت پرداخت. شبكه الجزيره مثل استخواني تيز در گلوي رهبران مستبد عرب گير كرده بود؛ نه راه بالا آوردن آن را داشتند و نه مي‌توانستند آن را فرو دهند و هضم كنند.

به نظر شهروند: تاكنون شرايط براي اقدام جدي عليه الجزيره و يا حامي اصلي آن قطر فراهم نبود؛ ولي به نظر مي‌رسد كه محمد بن سلمان به اين نتيجه رسيده است كه با وجود چنين شبكه‌اي در جهان عرب، معلوم نيست كه بتواند سياست‌هاي منطقه‌اي و حتي داخلي خود را به راحتي پيش ببرد. السيسي نيز كه دل پرخوني از اين شبكه دارد، به حمايت از عربستان درآمد و اگر قطر فقط و فقط همين يك شرط، يعني بستن شبكه الجزيره را بپذيرد، كليه مسائل ديگر حل‌شده تلقي خواهد شد. اين امر نشان مي‌دهد كه منطقه تا چه حد در برابر آزادي رسانه ضربه‌پذير است.

ترزا می یا محمد بن سلمان؟

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد پرسیده مسووليت اصلي متوجه كيست. ترزا مي ‌يا محمد بن سلمان و در توضیح بیشتر نوشته حتما تعجب خواهيد كرد از این پرسش چون محمد بن‌سلمان همه‌كاره كشوري است كه درگير بدترين جنگ عليه يمن است؛ كشوري كه حداقلي از دموكراسي و آزادي در آن نيست. سلطه يك قبيله بر يك مردم مثل روز روشن است و از نيروهاي افراطي حمايت مي‌كند. چگونه مي‌توان چنين فردي را با نخست‌وزير بريتانيا مقايسه كرد كه حداقل در كشورش حدي قابل قبول از آزادي در آن رعايت مي‌شود.

با این مقدمه نویسنده به گزارش یک پژوهشکده مستقل بریتانیایی درباره سرمایه گذاری های خارجی برای رواج افراط گری اشاره کرده که نشان می دهد سعودی بيشترين سرمايه‌گذاري را در بسط افراط‌گري نسبت به ساير كشورهاي عربي خليج فارس كرده است. همچنين نشان مي‌دهد، بين عمليات‌هاي تروريستي كه در انگليس و اروپا انجام مي‌شود و پول‌هايي كه از برخي كشورهاي خارجي عربي و به‌طور مشخص عربستان به سمت انگليس سرازير مي‌شود، ارتباط مستقيمي وجود دارد.

مقاله اعتماد با اشاره به این که نخست وزیر بریتانیا حتي بر مسووليت عربستان در اقدامات تروريستي در خاك بريتانيا چشم مي‌بندد، نتيجه مي‌گيريم كه به طريق اولي در مورد ديگر جنايات اين رژيم در منطقه نه تنها چشم‌پوشي مي‌كند، بلكه در صورت ضرورت حمايت هم مي‌كند. به‌طور قطع چنين فردي كه نان دموكراسي را مي‌خورد و دفاع از حقوق بشر را يك ركن روابط و سياست خارجي خود معرفي مي‌كند، و در عين حال حتي از پيگيري و مواجهه با اقدامات عليه مردم خودش نيز چشم‌پوشي مي‌كند، به مراتب بدتر از كسي است كه نه در حقوق بشر داعيه‌اي دارد و نه روابط خودش را با ديگران بر اين اساس تنظيم مي‌كند و نه اصولا كسي در اين جهان براي ادعاهاي ضد تروريستي آنان حسابي باز مي‌كند.

اعتماد به این جا رسیده: محمد بن سلمان همين است كه نشان مي‌دهد، ولي نخست‌وزير بريتانيا چهره‌اي وارونه از خود نشان مي‌دهد. البته مي‌توانيم بفهميم كه حدي از چشم‌پوشي‌ها را در ذيل موضوع منافع ملي مي‌توان ناديده گرفت و اين چندان نامعمول نيست، ولي اين حد كه عوامل موثر بر تروريسم عليه ملت خود را نيز زير نادیده بگیرد، قابل‌پذيرش نيست.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون لاله ضیایی، قانون

دفاع از قرارداد با توتال

محمد جواد حق شناس در سرمقاله روزنامه ایران و در پاسخ حملات تند مخالفان دولت به قرارداد نفتی با توتال ضمن اشاره به فواید این قرارداد از نظر صنعتی و منافع ملی نوشته علاوه براین باید توجه کرد که گذار از چالش‌های اقتصادی و اجتماعی که کشور در حال حاضر با آن دست به گریبان است، مستلزم بهره‌گیری از فرصت‌های اقتصادی و فنی جهانی است. رکود اقتصادی و بحران بیکاری بشدت کشور را رنج می‌دهد. بدون شک اگر این مسائل در زمان کوتاهی مدیریت نشود، چالش‌های جدی سیاسی برای کشور ایجاد می‌شود لذا ضروری است در زمان کوتاه برای مدیریت این مسائل تدبیر شود.

به نوشته مدیر روزنامه توقیف شده اعتمادملی: به طور طبیعی و بر اساس تجربه دیگر کشورها، سرمایه‌ها و فناوری‌های خارجی باید به کمک کشور بیاید تا چرخ اقتصادی کشور با قدرت و تأثیرگذاری بیشتری به حرکت درآید. چرخ‌هایی که در پرتو تحریم‌ها سال‌ها به گل نشسته بود. نفت و گاز در حال حاضر مهم‌ترین مزیت ایران برای همکاری بین‌المللی است و باید چرخ‌های اقتصادی کشور در زمینه نفت و گاز به حرکت درآید . قرارداد توسعه فاز 11 با توتال آغاز خوب و بزرگی برای این حرکت و رفع مسائل و چالش‌های اقتصادی و اجتماعی کشور است.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: منتقدین و مخالفین دولت که به نوعی از نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری ناراضی هستند، هم اکنون از هر فرصتی برای تخریب دولت و اقدامات آن استفاده می‌کنند. مخالفت و انتقاد از دولت برای مخالفین آن امری طبیعی است اما آنچه باعث تعجب است ماهیت و سطح مخالفت است. به نظر می‌رسد رفتار این گروه‌ها بیش از آنکه متوجه دولت باشد، به نوعی انتقاد از مردمی است که زمینه ساز روی کارآمدن دوباره این دولت شده اند.

چه فرقی می کند

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: یک سوال از محضر بزرگواران‌! فروش نفت به آقای ب‌‌.ز و بقیه حروف اختصاری الفبا ایرادی ندارد اما قرارداد بستن با توتال ایراد دارد؟ فقط فکر کنید با توتال داریم می‌بندیم که شما نفت ‌و گاز را بفروشید به ب ‌. ز‌های بعدی‌! حالا دیدید چقدر کار خوبی است که توتال بیاید؟

طنزنویس افزوده: بعد هم برای شما چه فرقی می‌کند چه کسی نفت را از زیر زمین بکشد بالا‌! برای شما فقط این مهم است که چه کسی نفت را بفروشد‌. آن را هم یک مقدار رفتار دموکراتیک نشان دهید‌، اگر دفعه بعدی رای آوردید دست خودتان است‌. دوباره کشور را ببرید سمت فضای تحریم، بعد بدهید دست ب‌‌.ز بعدی‌!

از تكذيب شهردار تا فسخ و استرداد

روزنامه های امروز سخنان دادستان تهران را در صفحات اول خود نقل کرده اند. شهروند در گزارشی به قلم محمد باقر زاده نوشته: «ما را می‌گویید املاک نجومی؟ ما زمین را دادیم به رفتگر»؛ این جمله را حدود دوماه پیش و در آخرین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران و کاندیدای وقت ریاست‌جمهوری در طوفانی که با اعلام دارایی‌های شخصی‌ و اتهام‌های پیاپی‌اش به دیگران به‌پا کرده بود، بیان کرد.

به نوشته این گزارش: حالا و پس از گذشت بیش از ۱۰ماه از رسانه‌ای‌شدن پرونده‌ موسوم به املاک نجومی و شائبه «تخلف بیش از ۲هزار میلیارد تومانی شهردار تهران» در واگذاری املاکی در شمال پایتخت به تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای هم‌سوی شهردار در شورای شهر، دادستان تهران با تأیید تخلف صورت‌گرفته از فسخ واگذاری ۳۷ ملک واگذارشده توسط شهرداری تهران سخن می‌گوید.

معصومه اصغری هم در شرق نوشته: این دو اظهارنظر را بخوانید: «ما املاک نجومی داریم؟ ما براساس ضوابط املاکی را به رفتگران شهر دادیم»‌. «قراردادهای واگذاری سی‌وهفت ملک فسخ شده و تاکنون پنج‌میلیارد تومان وجوه مابه‌التفاوت املاک واگذاری‌شده مسترد گردیده است». اظهارنظر اول بخشی از واکنش محمدباقر قالیباف شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٦ در یکی از مناظره‌ها در اردیبهشت ماه بود که در پاسخ به انتقاد اسحاق جهانگیری بیان کرد. ادعایی که البته واکنش‌ها و انتقادات بسیاری را هم به دنبال داشت. اظهارنظر دوم هم از گفته‌های دادستان تهران است که بیستم تیر ماه در اولین نشست شورای معاونین دادستانی تهران با موضوع تحقیقات پرونده‌های قضائی اعلام کرد.

به گزارش این روزنامه: ماجرا به واگذاری تعدادی از املاک متعلق به شهرداری تهران به تعدادی از مدیران شهری با تخفیف و تقسیط‌های فراوان برمی‌گردد که از شهریور ماه ٩٥ با انتشار نامه سازمان بازرسی کل کشور دراین‌باره رسانه‌ای و خبرساز شد. ٩ ماه از آن تاریخ گذشته است، در این مدت قالیباف هر بار دراین‌باره اظهارنظر کرد، هرگونه تخلف و اقدام غیرقانونی در ماجرای واگذاری املاک را رد و تکذیب کرد.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون محمد عزیزی. شهروند

اهميت ديپلماسي آب

الهه کولایی در مقاله ای در شرق نوشته: در دهه‌هاي اخير، موضوع نابودي محيط زيست و ازبين‌رفتن فضاهاي مناسب براي زيست طبيعي بشر به يکي از اصلي‌ترين دغدغه جوامع مختلف و دولت‌ها بدل شده، اما در‌اين‌ميان، کشورهايي مانند ايران، علاوه بر مشکلاتي از اين دست، با بحران بي‌آبي و کم‌آبي نيز مواجه هستند که بدون شک براي سرنوشت منطقه و ایران، يکي از خطرات جدي به شمار مي‌رود.

این استاد دانشگاه با اشاره به تبدیل بحران آب به یک بحران امنیتی نوشته: جايگاه ويژه آب در سرفصل‌هاي توسعه، باعث شده که جريان رودخانه‌ها در بين خطوط مرزي کشورها به عاملی تنش‌زا ميان آنها بدل شود و چگونگي بهره‌برداري از اين منابع خدادادي (به وسيله احداث سدها، تقسيم آب، حقابه‌هاي قراردادي و قانوني و...) زمينه‌ساز تنش‌هاي سياسي شود؛ مانند اقدامات ترکيه در مديريت آب رودخانه‌هايي که از اين کشور به سمت عراق، سوريه و ايران مي‌روند.

مقاله شرق در عین حال اشاره کرده که در شرق ايران هم وضع از همين قرار است؛ موضوع آب و نحوه استفاده از رودخانه‌هاي مرزي، در روند بيابان‌زايي استان سيستان‌و‌بلوچستان تأثير مستقيم گذاشته و بيش از همه به ما يادآوري مي‌کند که حل بحران بي‌آبي و مقابله با بحران کم‌آبي از يک سو بايد در فضاي ديپلماسي بين‌المللي پيگيري شود و از سوي ديگر، وظيفه سنگيني را روي دوش شهروندان ايراني قرار مي‌دهد.

آیا می‌دانستید...

حق نشر عکس قانون
Image caption زادروز کیمیا علیزاده - طرح امین منتظری، قانون

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: اينجا تويیتر فیلتر است، اما همان کسانی که مسئول فیلتر هستند توی توييتر درباره اینکه توييتر توی ایران فیلتر نیست هر روز چیز می‌نویسند.در اينجا برخي از مسئولانش از تریبون رسمی مسائل شخصی‌شان را مطرح می‌کنند و توی صفحه‌های شخصی اینترنتی مثل اینستاگرام درباره مسائل کشور اظهارنظر می‌کنند. اينجا مردم جنس اصل خارجی می‌خرند و درباره حمایت از تولید ملی توی ميهمانی و اینترنت نطق می‌کنند.

طنزنویس از قول یکی از دوستانش نوشته: برخي توی بطری نوشابه‌های غیربهداشتی خارجی، آب می‌ریزند و می‌گذارند توی یخچال. توی بطری آب هم نوشابه می‌ریزند و می‌گذارند صندوق عقب.

در اينجا برنامه‌های تلویزیون را برای مخاطب مریخی پخش می‌کنند و مریخی‌ها عاشق برنامه‌های تلویزیون ما هستند، چون خود ایرانی‌ها که ماهواره نگاه می‌کنند.

ستون طنز شرق نتیجه گیری کرده که: ایران در زمینه ارتباط با فضایی‌ها و مریخی‌ها از ناسا هم جلوتر است. البته ایران متواضع است و شبیه ناسا عقده‌ای نیست که هرکاری می‌کند گنده‌اش کند. ما در اينجا براي اینکه نظر سیاسی‌‌مان را به سیاست‌مداران اعلام كنيم، عدد ٢ را به برنامه فوتبالی ٩٠ ارسال می‌کنيم.

موضوعات مرتبط