وزیر نفت ایران در مجلس: بگویید با سرمایه‌گذاری خارجی مخالفیم

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران حق نشر عکس Shana

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با حضور در مجلس از قرارداد اخیر این کشور با کنسرسیومی به رهبری شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز یازده میدان پارس جنوبی دفاع کرد.

آقای زنگنه امروز چهارشنبه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) خطاب به مخالفان این قرارداد گفت: "اگر با انگلیسی قرارداد ببندیم می‌گویند روباه پیر، آمریکا هم که هیچ، فرانسه هم که اینطور میگویید، پس چه کسانی بیایند؟"

وزیر نفت ایران گفت: "صریحا بگویید با سرمایه گذاری خارجی مخالفیم و به من بگویید حق نداری قرارداد ببندی، اما مگر با چند شرکت می شود قرارداد درجه یک بست؟ می‌گویند توتال رشوه گرفته است. من بارها گفته‌ام اگر اسنادی وجود دارد آن را به قوه‌قضائیه بدهید تا محکوم و ممنوع المعامله‌اش کند."

دیروز محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران از نمایندگان منتقد خواسته بود که اگر در قرارداد نفتی توتال اقدامی خلاف قانون می‌بینند، مدارک خود را به قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی "از جمله دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان حسابرسی و وزارت اطلاعات" بدهند.

آقای زنگنه همچنین گفته است: "اتفاقا در مجموعه سیاست خارجی اگر قرار است با اروپا کار کنیم قویترین قدرت سیاسی اروپا فرانسوی‌ها هستند؛ ضمن اینکه فرانسوی‌ها هم با چین آمدند."

هفته پیش ایران و شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی قراردادی را امضا کردند که موجی از انتقادها را هم بهمراه داشته است.

منتقدان عمدتا می‌گویند که این قرارداد با منافع ملی ایران در تضاد است.

وزیر نفت ایران امروز با حضور در مجلس به نمایندگان گفت: "مجموعه تعهداتی که دولت با مصوبه شورای اقتصاد دارد، ۱۲ میلیارد و ۹ میلیون دلار است و این که گفته می‌شود دولت رفته قراردادی بسته که در طول ۲۰ سال ۵۰ درصد تولید میدان را به شرکت خارجی می‌دهد، حرف نادرستی است."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران توضیحات وزیر نفت این کشور را "مفید" دانسته و گفته است که یک هیئت بر این قرارداد نظارت خواهند کرد.

این هئیت نظارتی، متشکل از نمایندگانی از قوه ‌قضاییه و روسای کمیسیون‌های مجلس هستند.

حق نشر عکس Irna
Image caption علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است یک هیئت بر قرارداد توتال نظارت خواهد کرد

نمایندگان موافق و مخالف

در جریان جلسه علنی امروز مجلس، تعدادی از نمایندگان موافق و مخالف درباره قرارداد ایران با توتال اظهار نظر کردند.

غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره گفته است: "مهمترین اقدام بازدارنده ایران در مقابل سلاح آمریکا، عقد قراردادهایی مانند توتال است."

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان گفته است: "شرکت توتال با اجازه آمریکایی‌ها آمد و شرایط سختی را پیش پای ما گذاشت. باید تلاش شود این قرارداد به گونه ای تنظیم شود که ما در عرصه بین المللی دچار انزوا نشویم و توتال نخواهد از ما خسارت گیرد."

در جلسه امروز مجلس طرح سه فوریتی توقف موقت قرارداد توتال از دستور کار خارج شد.

تعدادی از نمایندگان مجلس با پس گرفتن امضای خود این طرح را از حد نصاب انداختند.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم گفت: "ما مخالف سرمایه‌گذاری خارجی نیستیم، بلکه معتقدیم سرمایه‌گذاری باید با ملاحظات ملی انجام شود."

عمده مخالفان قرارداد توتال، مخالفان دولت حسن روحانی هستند. مقام‌های دولتی، بخش عمده انتقاد‌ها را بی‌اساس می‌دانند.

حق نشر عکس AFP
Image caption قرارداد ایران و توتال هفته پیش در تهران امضا شد

قرارداد ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است.

این قرارداد با کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایران به امضا رسیده و ارزش آن نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شده است.

شرکت توتال گفته است با سرمایه‌گذاری اولیه یک میلیارد دلار توسعه میدان گازی پارس جنوبی را طی تابستان امسال و از منابع مالی خود به یورو، تامین خواهد کرد.

سهم توتال در این کنسرسیوم بیش از ۵۰ درصد است.

قرارداد توتال با ایران در حالی نهایی شده که مدیران این شرکت فرانسوی به خطرات سرمایه‌گذاری در ایران به خوبی آگاهند و با وجود رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران آن را به جان خریده‌اند.

پاتریک پویانه، مدیر عامل شرکت توتال گفته است: "بازار بزرگ ایران ارزش خطر کردن را دارد."

دولت آمریکا چندی پیش معافیت تحریم‌های ایران را بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی تمدید کرد.

با این وجود، دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا هشدار داده اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، ممکن است این معافیت را لغو کند.

شرکت توتال حدود ۵ ماه پیش گفته بود که نهایی کردن قرارداد با ایران، به تصمیم آمریکا درباره تمدید معافیت تحریم‌های ایران بستگی دارد.

مطالب مرتبط