'تعداد معلولان در تصادفات رانندگی ایران افزایش داشته'

تصادفات رانندگی در ایران حق نشر عکس Iribnews

عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران می‌گوید افزایش ایمنی وسایل نقلیه فقط تعداد کشته‌ها را در تصادفات رانندگی کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای همتی گفته است: "در حال حاضر زیان‌های ناشی از تصادفات بسیار بالا است و با افزایش ایمنی وسایل نقلیه، فقط تعداد کشته ها کاهش یافته و در مقابل تعداد مجروحان و معلولان افزایش یافته است."

بر اساس اعلام بیمه مرکزی در ایران سالانه ۳ میلیارد دلار خسارت رانندگی پرداخت می‌شود.

این در حالی است که بنابر آمارهای اعلام شده توسط سازمان پزشکی قانونی، در اردیبهشت ماه امسال(۱۳۹۶) هزار و ۲۸۴ نفر در تصادفات رانندگی در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

تعداد کشته شدگان در تصادف‌های اردیبهشت ماه پارسال (۱۳۹۵) هزار و ۲۲۱ نفر بود.

در آمارهای دو ماه اول سال (فروردین و اردیبهشت) تعداد کشته شدگان کاهش نشان می‌دهد.

در دو ماهه اول پارسال ۲۵۵۶ نفر در تصادفات رانندگی کشته شدند که این تعداد در امسال به ۲۴۴۸ نفر کاهش یافته است.

البته بر اساس همین آمار دو ماهه، تعداد کشته شدگان در استان‌هایی نظیر تهران و اصفهان از پارسال بیشتر شده است.

ایران به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای در جهان را دارد که از مهمترین دلایل آن می‌توان به سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان و کیفیت جاده‌های این کشور اشاره کرد.

مشکلاتی نظیر استفاده از خودروهای فرسوده، غیر استاندارد بودن جاده‌ها و عدم توجه رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی هم از دیگر عواملی است که کارشناسان به عنوان عوامل تشدید نرخ آمار مرگ و میر در حوادث رانندگی ایران به آنها اشاره می‌کنند.

با وجود افزایش ایمنی در بسیاری از خودروها در ایران، هنوز تلفات ناشی از تصادفات رانندگی از عوامل مهم مرگ و میر تلقی می‌شود.

در سال‌های اخیر سختگیری‌های پلیس و افزایش جریمه‌های رانندگی به همراه آموزشهای عمومی از طریق رسانه‌ها تا حدی توانسته باعث کاهش نسبی تصادفات رانندگی در این کشور شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط