گزارش مجلس: بانک‌های بزرگ به دلیل ترس از جریمه آمریکا با ایران معامله نمی‌کنند

مجلس ایران حق نشر عکس Mehr

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گزارش شش ماهه دوم خود را درباره روند اجرای توافق جامع هسته‌ای (برجام) منتشر کرده است.

این گزارش دارای هشت بخش است که تحریم‌های باقی مانده،‌ موارد نقض عهد و پیمان شکنی آمریکا و‌ اقدامات متناسب ایران را شامل می‌شود.

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران ضمن برشمردن دستاوردهای این کشور پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی به موانع و چالش‌های موجود هم پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۲۳۸ شخص و نهاد ایرانی در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل باقی مانده‌اند که تا نزدیک به ۷ سال دیگر (۸ سال پس از تاریخ پذیرش برجام) در فهرست تحریم‌ها باقی خواهند ماند.

در بخشی از این گزارش از وجود مشکلات مراوده بانکی با ایران انتقاد شده است.

در متن گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمده: "آیا بانک‌های کوچک اروپایی یا سایر کشورها در شبکه بانکی جهانی تابع یک نرم افزار و قواعد مشترک نیستند؟ پس چرا سیستم مالی و بانکی جمهوری اسلامی می‌تواند با بانک‌های کوچک و درجه چندم که با سیستم یکپارچه حاکم بر بانک‌های کوچک و بزرگ اروپایی و جهانی منطبق و هماهنگ هستند، در تعامل باشد و مشکلی در این زمینه ندارد؟ ولی بانک‌های بزرگ از ارتباط با سیستم بانکی ایران استنکاف دارند؟"

در این گزارش، تردید آمریکا برای رفع موانع بانکی و تداوم نگرانی بانک‌های بزرگ برای همکاری با ایران به دلیل ترس از وضع جریمه‌های سنگین آمریکا از جمله دلایل خودداری بانک‌های بزرگ در مراوده با ایران برشمرده شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره روند اجرای برجام به خرید ۱۰۰ فروند ایرباس هم اشاره شده است

خرید هواپیماهای جدید (ایرباس، بوئینگ و ای تی آر) و همچنین خارج شدن بیش از ۱۰۰ کشتی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هم در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.

در این گزارش هم مانند گزارش‌های قبلی از تمدید قانون تحریم‌های ایرانتوسط کنگره آمریکا انتقاد شده است.

دولت آمریکا چندی پیش معافیت تحریم‌های ایران را بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی تمدید کرد.

با این وجود، دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا هشدار داده اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند ممکن است این معافیت را لغو کند.