روزنامه‌های صبح تهران: پیروزی دیپلماسی نفتی زنگنه

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶، در مسایل سیاسی و اقتصادی بیش از همه به دفاع وزیر نفت ایران از قرارداد نفتی توتال پرداخته‌اند اما در فضای اجتماعی تشییع پیکر آتنا دختر بچه هفت ساله موضوعی است که بسیار در باره آن نوشته‌اند.

روسیاهی سه فوریت

حق نشر عکس قانون

در گزارش روزنامه قانون از جمله آمده که بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت با ارائه جزییات کامل قرارداد نفتی توتال در مجلس بهانه را از دلواپسان گرفت. علی میرباقری هم در یادداشتی در قانون نوشته که قرارداد بزرگ نفتی ایران با توتال در زبان محافل اقتصادی جهان یک رویداد بی‌سابقه نام گرفته و در نزد افکار عمومی داخل ایران هم چنین است اما معمای بزرگ این است که محافل مخالف دولت درست در نقطه مقابل این دیدگاه، نه تنها از رویداد دیپلماسی نفتی استقبال نکردند، بلکه به اشکال مختلف سعی دارند مشروعیت و ارزش تاریخی آن را زیر سوال ببرند.

آقای میرباقری معتقد است که در آسیب‌شناسی رفتار جریان مقابل دولت با تصمیم‌هایی از این دست اعم از برجام یا قراردادهای نفتی یک نکته بیش از هرچیز جلب توجه می‌کند و آن اینکه در اردوی مخالفان دولت، هنوز تریبون در اختیار افرادی است که سررشته‌ای در امور پیچیده اقتصادی و دیپلماسی ندارند.

آقای زنگنه این هم سند رشوه توتال!

حق نشر عکس کیهان

روزنامه کیهان که در صفحه اول خود تصویر یک خبر چهار سال پیش سایت وزارت دادگستری آمریکا را منتشر کرده به خط درشت تیتر زده که: «آقای زنگنه این هم سند رشوه توتال به یک مقام دولتی ایران». در ادامه این گزارش آمده که شرک نفتی توتال به جرم رشوه دادن به یک مقام رسمی دولت اسبق ایران محکوم به پرداخت بیش از ۲۴۵ میلیون دلار جریمه شده است.

کیهان نوشته که در جلسه علنی دیروز مجلس، نمایندگان به قرارداد مبهم و پر از اشکال دولت با توتال پرداخته و با بزک این قرارداد توسط وزیر نفت و توهین وکیل‌الدوله‌ها به منتقدین، طرح ۳ فوریتی توقف قرارداد فوق را از دستور خارج کردند.

جعفر بلوری هم در یادداشت روز کیهان با اشاره به گردهمایی اخیر مجاهدین خلق در پاریس نوشته که شاید دولت برای حفظ ظاهر هم که شده به نشانه اعتراض، امضای این قرارداد ولو پرابهام را به تاخیر می‌انداخت، خسارت آن کمتر بود.

دلم برای وزیر نفت می‌سوزد!

حق نشر عکس اعتماد

علی شکوهی در روزنامه اعتماد نوشته که از مقطع روی کار آمدن دولت جدید و در زمان مدیریت زنگنه در وزارت نفت، کارهای بزرگی انجام شد و کارهای بزرگ دیگری هم در دست اقدام است اما مخالفان دولت متاسفانه چشم خود را بر همه این موارد بسته‌اند تا دستاوردهای دولت را ناچیز جلوه دهند و حتی مدیران این دولت را به خیانت و وابستگی متهم کنند. آنان از مدت‌ها قبل سعی کردند در ماهیت قراردادهای منعقده تشکیک کنند و انواع موانع را بر سر راه انعقاد این قراردادها قرار دهند. همین دیروز برخی نمایندگان با ارائه طرح سه‌فوریتی خواستند جلوی انعقاد قرارداد با توتال را بگیرند که با هوشیاری اکثریت نمایندگان شکست خورد.

آقای شکوهی در پایان این یادداشت نوشته که کار زنگنه سخت و دشوار است و به همین دلیل دل آدم برای او و همکارانش می‌سوزد. زنگنه و امثال او در حال جنگ مدبرانه با دشمنانند اما از پهلو و پشت سر هم به آنان شلیک می‌شود که جای تاسف دارد.

شکاف در مواضع برجامی

حق نشر عکس آرمان

روزنامه آرمان در گزارشی نوشته که برجام نقطه اختلاف کشورهای اروپایی و آمریکا شده است. از یک سو مسئول سیاست خارجی اروپا به آمریکا هشدار می‌دهد که درک درستی از برجام داشته باشد و همچنین چهار کشور اروپایی به رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نامه می‌نویسند و به لحن او در باره برجام ایراد می‌گیرند و از سوی دیگر هم چهار نماینده جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به آقای تیلرسون از او خواسته که لحنش را در باره توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک تغییر دهد.

روزنامه آرمان در گزارش دیگری هم با عنوان «تایید دستاوردهای برجام» نوشته که روز گذشته گزارش شش ماهه دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از روند اجرای برجام به هیات رئیسه برای قرائت در صحن علنی ارجاع شد. به نوشته آرمان در متن جمع بندی این گزارش ذکر شده است که آمریکا به عنوان کشوری که در عرصه جهانی به بدعهدی، پیمان‌شکنی و پایبند نبودن به توافق‌ها شناخته شده و مشهور است، در آزمون اجرای برجام نیز چهره‌ای بسیار بدتر از گذشته در افکار عمومی ملت ایران از خود ترسیم کرد.

در همین حال برخی روزنامه‌ها به نقل از حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده اصولگرای مجلس از لغو نزدیک به هزار تحریم در دوران پسابرجام خبر داده‌اند.

کدام زنان وزیر می‌شوند؟

حق نشر عکس شرق

در حالی که احتمال می‌رود حسن روحانی همچون دور اول، فهرست وزرا و برنامه دولت را در روز تحلیف به مجلس معرفی کند روزنامه شرق در گزارشی نوشته که احتمال حضور زنان در کابینه دوازدهم قوت گرفته است. به نوشته این گزارش در میان چهره‌های نام‌آشنای زن یکی از گزینه‌ها که خبر آن قطعی به نظر می‌رسد، انتخاب شهیندخت مولاوردی برای وزارت آموزش و پرورش است. الهه کولایی از دیگر گزینه‌هایی است که این بار در لابه‌لای سخنان نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس به او اشاره می‌شود. همچنین شنیده شده که از سوی برخی اعضای حزب اعتدال و توسعه تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا پروین داداندیش، که سابقه مشاوره علی جنتی وزیر سابق ارشاد را داشته برای وزارت علوم معرفی شود.

به نوشته شرق از دیگر گزینه‌هایی که برای وزارت علوم شنیده شده، فاطمه طباطبایی، همسر احمد خمینی و مادر حسن خمینی است. شرق همچنین به زهرا شجاعی اشاره کرده و نوشته که او از جمله اولین زنانی بود که توانست وارد دولت شود. خانم شجاعی معاون امور زنان در دولت محمد خاتمی بود و گزارش شرق حاکیست که هرچند تا به حال با پیشنهاد حضور در دولت مخالفت کرده اما او یکی از گزینه‌های زنان در دولت دوازدهم است.

همه داغ‌دار آتنا

حق نشر عکس شهروند

امروز در بسیاری از روزنامه‌ها عکس‌ها و گزارشی از مراسم تشییع پیکر دختر بچه هفت ساله پارس‌آبادی منتشر شده است از جمله روزنامه شهروند در گزارشی نوشته قاتل آتنا به دومین قتل خود نیز اعتراف کرده و این در حالی است که به گفته دادستان پارس آباد احتمال می‌رود که قاتل در سه قتل دیگر هم دست داشته باشد.

شهروند نوشته اهالی این شهر در شوک این قتل فجیع، هنوز هم این حادثه هولناک را باور ندارند. آنها ظهر دیروز با حضور در مراسم تشییع جنازه آتنا برای آخرین بار با او وداع کردند و بار دیگر خواستار برخورد قاطع قضایی با عامل این جنایت شدند.

موضوعات مرتبط