دادستانی تهران: بقایی به خاطر اتهام مالی بازداشت شده

بقایی و احمدی نژاد حق نشر عکس Mehr
Image caption حمید بقایی و محمود احمدی نژاد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران رد صلاحیت شدند

دادستانی تهران با انتشار بیانیه‌ای از "انتشار اطلاعات نادرست" درباره دلیل بازداشت حمید بقایی انتقاد کرده و گفته است که آقای بقایی به خاطر اتهام‌های مالی بازداشت شده است.

دادستانی تهران گفته است بازپرس دادسرای تهران آقای بقایی را برای رسیدگی به اتهام‌های مالی احضار کرد و احضاریه به او "ابلاغ قانونی" شد، اما او پس از "استنکاف از حضور در دادسرا" بازداشت شد.

بنا به اطلاعیه دادستانی، که در خبرگزاری میزان قوه قضاییه منتشر شده، برای آقای بقایی قرار وثیقه صادر شده، اما او وثیقه تعیین‌شده را تامین نکرده و به همین دلیل به زندان فرستاده شده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، دو روز پیش عملکرد قوه قضاییه در برخورد با آقای بقایی را زیر سوال برد و آن را ناشی از انگیزه‌های سیاسی دانست.

دادستانی تهران بدون نام بردن از محمود احمدی‌نژاد گفته است که حامیان حمید بقایی "با انگیزه‌های نامعلوم" درباره بازداشت او "اطلاعات نادرست" منتشر می‌کنند.

اطلاعیه دادستانی تهران می‌گوید "هر گونه اظهار نظر غیر کارشناسانه و بدون اطلاع از موضوع، تشویش اذهان عمومی محسوب و اقدام قانونی را در پی خواهد داشت."

محمود احمدی‌نژاد دو روز پیش در انتقاد از برخورد قوه قضاییه با آقای بقایی گفته بود: "آیا باید طوری عمل شود که امید به احقاق حق مردم توسط دستگاه قضایی جای خود را به تلاش و جستجو برای یافتن مرجعی جهت رهایی از اجحافات برخی عناصر دستگاه قضایی دهد؟"

"روزی در مجلس موضوعی را مطرح کردیم و رسیدگی هم نشد، آیا همچنان باید چوب آن را بخوریم؟"

به نظر می‌رسد آقای احمدی‌نژاد به افشاگری خود علیه فاضل لاریجانی اشاره می‌کند. فاضل لاریجانی برادر علی و صادق لاریجانی، به ترتیب رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه ایران، است.


'چوب خوردن برای موضوعی که در مجلس مطرح شد'

در بهمن۱۳۹۱ و در اوج درگیری‌های محمود احمدی نژاد با برادران لاریجانی، آقای احمدی‌نژاد محتوای جلسه‌ای میان فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی، رئیس وقت سازمان تامین اجتماعی را منتشر کرد.

در این جلسه فاضل لاریجانی از سعید مرتضوی می‌خواست زمینه را برای همکاری او با تاجری عمده فراهم کند.

فاضل لاریجانی می‌گفت می‌تواند از نفوذش روی صادق و علی لاریجانی در این زمینه استفاده کند. او گفت: "قلق آنها دستم است. هر دویشان."

حق نشر عکس Public Domain
Image caption فیلم جلسه فاضل لاریجانی و آقای مرتضوی در مجلس ایران پخش شد

او در این مکالمه مدعی ‌شد برای کسی که "مشکلاتی هم با قوه قضاییه داشت چند حکم اجرایی برایش آمده بود و مفاسد اقتصادی که چرا پول بانک را پرداخت نمی کنی، برایش مهلت گرفتم. دیگر کاری بهش نداشتند. رفتم پیش اخوی و دستورش را گرفتم."

آقای لاریجانی از سعید مرتضوی می‌خواهد که در مقابل انجام خدماتش به جای دریافت "حقوق ریالی"، "مسکن مختصری به نام یکی از بستگان" به او داده شود. او می‌گوید: "یک آپارتمان ۶۰۰- ۷۰۰ متری بگیرد... آپارتمان بهتر است به چشم نمی‌آید."

فردای انتشار این جلسه سعید مرتضوی بازداشت شد.


حمید بقایی در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد رئیس سازمان میراث فرهنگی و در دوره‌ای معاون اجرایی رئیس جمهور بود.

آقای بقایی حدود دو سال پیش با اتهام‌های مالی بازداشت و پس از حدود هفت ماه آزاد شد.

محمود احمدی‌نژاد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اخیر گفت که از آقای بقایی حمایت خواهد کرد. او همراه با آقای بقایی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد اما شورای نگهبان صلاحیت هر دوی آنها را رد کرد.

حق نشر عکس Ahmadinejad.ir
Image caption رای آقای بقایی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر