فرهاد رهبر برای ریاست دانشگاه آزاد معرفی شد

فرهاد رهبر از خرداد ماه مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است حق نشر عکس Tasnim
Image caption فرهاد رهبر از خرداد ماه مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است

هیئت امنای دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر را به عنوان رئیس این دانشگاه انتخاب کرده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران این تصمیم در پی جلسه امروز یکشنبه ۲۵ تیر هیئت امنای این دانشگاه گرفته شده و البته شورای عالی انقلاب فرهنگی باید آن را تائید کند.

بر این اساس، فرهاد رهبر از امروز به عنوان سرپرست فعالیت خود را در دانشگاه آزاد آغاز ‌می‌کند.

هفته پیش هم بعضی از رسانه‌ها از انتخاب آقای رهبر به عنوان رئیس جدید این دانشگاه خبر داده بودند اما مجتبی علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه در آن زمان خبر را تکذیب کرد و گفت: "این صحبت‌ها ساخته و پرداخته برخی رسانه‌ها است و به هیچ وجه صحت ندارد."

تا پیش از این تصمیم، علی‌محمد نوریان سرپرست موقت دانشگاه آزاد بود که از اردیبهشت ماه امسال (آوریل) مشغول به کار شده بود.

بر اساس اساسنامه دانشگاه آزاد "پس از استعفا و یا عزل رئیس دانشگاه هیأت امناء موظف است ضمن تعیین سرپرست برای دانشگاه، طی یک مهلت سه‌ماهه نسبت به معرفی گزینه پیشنهادی برای احراز ریاست دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام کند."

فرهاد رهبر ۵۸ سال دارد و هم اکنون مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی در تولیت آستان قدس مشهد است. او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران حامی ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات بود.


سوابق مدیریتی فرهاد رهبر:

  • مدیرکل بررسی‌های اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک
  • معاون اقتصادی وزارت اطلاعات
  • رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی
  • رئیس دانشگاه تهران
  • رئیس کنسرسیوم محتوای ملی
  • نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی ایران
  • دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی

آقای رهبر از سال ۸۶ تا ۹۲ به مدت شش سال ریاست دانشگاه تهران را بر عهده داشت.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در اواخر اسفندماه ۱۳۹۱ در نامه‌ای به وزیر علوم وقت، کامران دانشجو خواستار برکناری فرهاد رهبر شد و او را متهم کرد که در اداره دانشگاه تهران رویکردی "سیاست‌زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" دارد.

یکی از اقدامات جنجال‌برانگیز فرهاد رهبر در زمان ریاست دانشگاه تهران تغییر گیت‌های ورودی دانشگاه تهران و طرح یونیفرم برای دانشجویان بود.

در سال ۱۳۹۳، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم طی حکمی فرهاد رهبر را به عنوان عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور منصوب کرد.

حق نشر عکس Mehr

ارزش مالی سرمایه‌های دانشگاه آزاد، حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‎‌شود و در سرتاسر ایران و حتی در کوچک‌ترین شهرها شعبه دارد.

حدود ۶ ماه پیش (بیست ژانویه ۲۰۱۷/ اول بهمن ۱۳۹۵) آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با صدور حکمی علی‌اکبر ولایتی را به عنوان رئیس جدید هیات موسس دانشگاه آزاد منصوب کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی تا زمان فوت، علاوه بر ریاست هیات امنا، ریاست هیات موسس را نیز به عهده داشت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط