مجلس ایران کلیات طرح تخفیف اعدام محکومان مواد مخدر را تصویب کرد

مجلس حق نشر عکس EPA

مجلس ایران کلیات طرح تخفیف مجازات اعدام محکومان مواد مخدر را تصویب کرد. در صورت تصویب نهایی، مجازات اعدام بعضی از محکومان مواد مخدر، به حبس‌های طولانی‌ و جریمه نقدی تبدیل می‌شود.

۱۸۲ نماینده مجلس به این طرح رای موافق و ۳۶ نفر رای مخالف دادند. شش نماینده هم ممتنع بودند.

بر اساس این طرح افرادی که به خاطر حمل و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند، در صورتی که دادگاه آنها را محارب تشخیص ندهد، از مجازات اعدام معاف خواهند شد.

افرادی هم که کم‌تر از صد کیلوگرم تریاک و گراس، و کم‌تر از دو کیلو هروئین و کوکائین داشته باشند، دیگر شامل مجازات اعدام نخواهند شد.

اما استفاده از سلاح به قصد مقابله با ماموران پلیس، داشتن نقش سردستگی یا سرمایه‌گذاری در گروه‌های مواد مخدر و استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال در این راه، همچنان مجازات اعدام در پی خواهد داشت.

بر اساس این طرح، قرار است یک ماده به قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر فعلی اضافه شود. این قانون در سال ۱۳۶۷ تصویب شده و ۴۵ ماده دارد که در صورت تصویب نهایی مجلس و تایید شورای نگهبان به ۴۶ ماده تغییر خواهد کرد.

حدود ۷۰ درصد اعدام‌ها در ایران مربوط به جرایم مواد مخدر است.

در طرح پیشنهادی، چه جرایمی دیگر اعدام ندارد؟

  • تولید، فروش و واردات تریاک، شیره، بنگ، چرس و گراس تا ۱۰۰ کیلو
  • تولید، فروش و واردات هروئین، مرفین، کوکائین و مشتقات آن تا ۲ کیلو
  • صدور، خرید، نگهداری و حمل هروئین، کوکائین و مشتقات آن تا ۵ کیلوگرم

چه مواردی حکم اعدام دارد؟

  • استفاده از سلاح توسط مباشر یا دست‌کم یکی از شرکای جرم
  • استفاده از کودکان زیر ۱۸ سال
  • سردستگی گروه‌های مواد مخدر
  • ساخت و تولید تریاک و .... بیش از ۱۰۰ کیلو
  • ساخت و تولید هروئین و مشتقات بیش از ۲ کیلو
  • نگهداری و خرید هروئین و مشتقات بیش از ۵ کیلو
  • متهمان مواد مخدر با سابقه قبلی محکومیت اعدام یا حبس بیش از ۱۵ سال

محمود صادقی: کارشکنی می‌کنند

امروز، یکشنبه ۲۶ آذرماه، بعد از تصویب کلیات، علی لاریجانی رئیس مجلس، طرح را به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بازگرداند تا بیشتر بررسی شود. او گفت هدف رفع "اختلاف‌ها در خصوص جزئیات" است.

اما شماری از نمایندگان با ارجاع طرح به کمیسیسون قضایی مخالف بودند. برای این موضوع رای‌گیری شد و ۸۱ نماینده با ارجاع آن مخالفت کردند اما اکثریت (۱۳۵ نفر) موافق برگرداندن طرح به کمیسیون قضایی بودند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس که حقوقدان است، در تذکری آیین‌نامه‌ای گفت این تصمیم توجیهی ندارد چون سال گذشته فوریت آن با رای اکثریت قاطع رای آورده بود و امروز هم کلیات آن تصویب شد.

او عده‌ای را به "کارشکنی" در تصویب طرح متهم کرده و گفته شاید علت تعویق پی در پی این طرح این باشد که مطابق یکی از تبصره‌ها، این ماده عطف به ماسبق می‌شود و شماری از محکومان فعلی به اعدام معاف می‌شوند.

مسعود پزشکیان، از اعضای هیات رئیسه مجلس در پاسخ نماینده تهران گفت که این تذکر وارد نیست چون رئیس اجازه دارد با رای مجلس طرح را به کمیسیون مربوط ارجاع دهد.

پاییز سال گذشته، بعد از یک سال بررسی، فوریت حذف مجازات اعدام از جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر در مجلس تصویب شد اما کشمکش‌ها بر سر جزئیات طرح باعث شد تصویب آن با تاخیر انجام شود.

ایران سال‌هاست از نظر تعداد بالای اعدام‌ها دومین کشور جهان است. بیش از دو سوم اعدام‌ها مربوط به جرایم مواد مخدر است. موضوعی که باعث انتقاد فعالان حقوق بشر در داخل و خارج این کشور شده است.

بیشتر بخوانید: