قوه قضاییه ایران: دوتابعیتی نفوذی آمریکا به ده سال زندان محکوم شد

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای حق نشر عکس FARS

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، می‌گوید وزارت اطلاعات "یکی از عوامل نفوذی آمریکا که دوتابعیتی است" را دستگیر کرده است.

به گفته آقای اژه‌ای این فرد که "هم تابعیت آمریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیرو‌های وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد".

آقای اژه‎ای در کنفرانس خبری امروز یکشنبه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) گفت که این فرد "مستقیما از آمریکا هدایت می‌شد" و "محرز" شده که قصد "جمع‌آوری اسناد" داشته است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت این فرد در دادگاه بدوی به ۱۰ سال زندان محکوم شده اما این حکم قابل اعتراض است. آقای اژه‌ای وعده داد اگر حکم این فرد قطعی شد جزئیات بیشتری از اینکه "این فرد چه نفوذ و اقداماتی می‌خواسته داشته باشد" در اختیار رسانه‌ها خواهد گذاشت.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر، میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران، در گزارشی به نقل از منابع آگاه، هویت و اتهام‌های این فرد دو تابعیتی را اعلام کرد.

به گزارش میزان، فرد بازداشت شده شهروند آمریکایی متولد چین است. زیو وانگ، مدرس تاریخ دانشگاه پرینستون در آمریکاست.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش از ایران خواسته تمام شهروندان این کشور را که در ایران زندانی هستند، آزاد کند.

حق نشر عکس Princeton
Image caption در سایت دانشگاه پرینستون آمریکا زیو وانگ مدرس دانشگاه معرفی شده است

میزان، زیو وانگ را متهم کرده که به قصد پژوهش وارد ایران شده اما نیت او "نفوذ" و جمع‌آوری اسناد و مدارک محرمانه از کتابخانه‌های ایران بوده است. خبرگزاری قوه قضاییه همچنین او را به ارتباط با نهادهای "برانداز" متهم کرده است.

جز زیو وانگ، اخیرا بازداشت یک شهروند غیرایرانی هم که با ویزا به تهران سفر کرده بود، خبرساز شد.

نزار زکا، شهروند لبنانی آمریکایی، تابستان ۱۳۹۴ بازداشت شد در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود.

دادگاه انقلاب آقای زکا را به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا" به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

بنابر گزارش‌ها سال گذشته دست‌کم هفت فرد دوتابعیتی ایرانی‌الاصل به دلایل مختلف از جمله جاسوسی به زندان افتادند.

بیشتر: