انتقاد ظریف از رفتار آمریکا در قبال برجام

ظریف حق نشر عکس Reuters

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، که به نیویورک سفر کرده دولت دونالد ترامپ را به تلاش برای نقض توافق هسته ای (برجام) متهم کرده است.

آقای ظریف همچنین از نقش جمهوری اسلامی در منطقه دفاع کرده و گفته است که اگر به خاطر کمک های ایران نبود گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تا به حال شهرهای اربیل و بغداد عراق را تصرف کرده بود.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه خود با شبکه سی ان ان آمریکا با رد موضع گیری اخیر چند سناتور آمریکایی که ایران را به نقض برجام متهم کرده اند گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به حال هفت مرتبه تایید کرده که ایران برجام را صادقانه، کامل و بدون نقص اجرا کرده است.

او افزود: «متاسفانه ما نمی توانیم درباره آمریکا همین حرف را بزنیم. آمریکا به بخش مربوط به خود در توافق عمل نکرده است.»

وزیر امور خارجه ایران گفت: «وقتی کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که رئیس جمهور ترامپ از حضور خود در هامبورگ در جریان اجلاس گروه بیست برای منصرف کردن رهبران کشورهای دیگر برای تعامل تجاری و اقتصادی با ایران استفاده کرد، این کار او نقض نه فقط روح برجام بلکه متن برجام است.»

محمد جواد ظریف همچنین از سیاست های ایران در منطقه دفاع کرد و گفت که سیاست جمهوری اسلامی حمایت از دولت ها در برابر تروریسم است، از جمله در افغانستان، سوریه و عراق.

او در واکنش به سفیر اخیر دونالد ترامپ به خاورمیانه و تلاش وی برای ایجاد یک ائتلاف ضد ایران چنین سیاستی را نابجا خواند.

او ایدئولوژی اسلامی عربستان سعودی را زاینده گروه هایی مثل داعش و جبهه نصرت دانست و گفت که این گروه ها از کشورهای متحد واشنگتن کمک می گیرند.