آمریکا هم‌زمان با تایید پایبندی ایران به برجام، وعده تحریم‌های تازه‌ای را داد

کاخ سفید حق نشر عکس AFP
Image caption دوسال از زمان اعلام توافق هسته‌ای ایران گذشته است

دولت ترامپ در آخرین ساعات روز دوشنبه تصدیق کرده است که ایران به توافق اتمی که دو سال پیش با قدرت ها امضا کرد پایبند بوده است.

با این حال رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفته است که دولت برای اجرای سفت و سخت تر این توافق فشار می آورد و تحریم های تازه ای را در ارتباط با "حمایت از تروریسم" بر این کشور اعمال می کند.

آقای تیلرسون به کنگره نوشت که "براساس اطلاعاتی که دولت آمریکا به آنها دسترسی دارد" ایران همچنان به شرایط برجام پایبند است.

آقای ترامپ بارها توافق هسته ای با ایران را یک معامله "خیلی بد" توصیف کرده است.

با این حال دولت او اکنون برای دومین بار پیروی ایران از مفاد آن توافق را تایید می کند و می گوید آمریکا هم به آن وفادار خواهد بود.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود پیشتر به خبرنگاران گفت: "او مسلما همواره آرزوی قوی خود برای ترمیم ضعف های این معامله را روشن کرده است. این سیاست فعلا به قوت خود باقی می ماند، و هنوز مرور آن ادامه دارد."

براساس قوانین آمریکا وزارت خارجه باید هر ۹۰ روز یک بار کنگره را از پایبندی ایران به برجام مطلع کند که این مهلت دوشنبه به سر آمد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دومین سالگرد توافق هسته‌ای ایران و قدرتهای جهانی

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفت: "فکر می کنم همه می دانید که رئیس جمهور روشن کرده که به نظر او این یک توافق بد است، توافقی بد برای آمریکا."

نشریه "بازفید" روز دوشنبه گزارش داده بود که وزارت دارایی آمریکا قصد دارد تحریم هایی را بر هفت نهاد ایرانی و پنج شهروند این کشور اعمال کند که بخشی از تلاش دولت آمریکاست که می خواهد عزم خود را در تنبیه ایران به خاطر آنچه "فعالیت های بدخواهانه" می نامد نشان دهد.

این نشریه نوشت: "دولت ترامپ که در آستانه تصدیق مجدد توافق اتمی ایران قرار دارد با به کار گرفتن زبانی تند در روز دوشنبه به هوادارانش قول می دهد که همچنان در جستجوی راه هایی برای اصلاح این توافق است."

مقام های آمریکایی دوشنبه گفتند که "ادامه توسعه برنامه موشک های بالستیک، حمایت از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، خصومت با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس" توافق اتمی را "شدیدا تضعیف می کند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption رکس تیلرسون برای دومین بار کنگره را از پایبندی ایران به برجام آگاه کرد

به نوشته "بازفید" دولت آمریکا همچنین به بازداشت "خودسرانه" شهروندان آمریکا در ایران اشاره کرده و از دولت اوباما - دولت قبلی آمریکا - انتقاد کرده که با تمرکز بر برنامه اتمی ایران "اجازه داده جمهوری اسلامی ایران بر نفوذ خود در سراسر منطقه بیافزاید."

از سوی دیگر به گزارش رسانه های ایرانی در روز دوشنبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته است که ایران گزینه خروج از توافق هسته ای را مردود نمی داند.

به گزارش ایسنا آقای ظریف در مصاحبه با "نشنال اینترست" گفت: "در صورتی که تعرضی عمده رخ دهد یا همان چیزی که در برجام عدم اجرای قابل توجه خوانده می‌شود، ایران گزینه‌های دیگری در اختیار دارد؛ از جمله خروج از توافق."

او افزود: "ایران مسیری را که در برجام تعیین شده طی کرده یعنی به کمیسیون مشترک برجام رجوع کرده است تا مطمئن شویم که در مورد کوتاهی‌های ایالات‌متحده در زمینه برجام، چاره‌اندیشی شود."

"این موضوع هم در دولت ترامپ و هم در دولت اوباما، موضوع بحث‌های کمیسیون بوده؛ مثلا صدور مجوز خرید هواپیماهای بوئینگ، چهار ماه و صدور مجوز خرید هواپیماهای ایرباس ۹ ماه طول کشید که به نظر ما، این زمانی طولانی است."

او افزود که "برخی از بخش‌ها (اقدامات آمریکا علیه برجام) حل شد و بخشی هم نه."

ادعانامه علیه دو شهروند ایرانی

همزمان وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه ادعانامه ای علیه دو شهروند ایرانی به اتهام هک کردن یک شرکت نرم افزاری در ایالت ورمانت تنظیم کرده است.

گزارش می شود این شرکت، به نام "ارو تک اسوسیتس"، مقاطعه کار وزارت دفاع آمریکا بود و نرم افزارهای حساسی برای طراحی گلوله و کلاهک جنگی تولید می کرد.

ادعا شد که سعید آجیلی، ۳۵ ساله، محمد رضا رضاخواه، ۳۹ ساله، را برای هک کردن سیستم های این شرکت برای سرقت نرم افزارها اجیر کرده بود تا به دانشگاه ها، ارتش و دولت ایران بفروشد.

این دو مرد به همراه یک نفر سوم در سال ۲۰۱۳ دستگیر و به عنوان بخشی از مبادله زندانی در سال گذشته تحویل ایران شدند.

براساس بیانیه این وزارتخانه محمدرضا رضاخواه و محمد سعید آجیلی هر کدام با پنج مورد اتهام روبرو هستند که شامل توطئه برای کلاهبرداری کامپیوتری، دسترسی غیرمجاز و سرقت اطلاعات از کامپیوترها، کلاهبرداری در انتقال پول و صادر کردن یک قلم کالای دفاعی بدون داشتن مجوز و نقض تحریم های ایران است.

براساس این ادعانامه این دو در سال ۲۰۱۲ نرم افزار "پروداس بالستیکس" را که برای طراحی و آمزمایش فشنگ، کلاهک جنگی و سایر مهمات استفاده می شود سرقت کردند.

اکنون دادگاهی در ورمانت برای این دو نفر حکم جلب صادر کرده است.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۳ دستگیری یک نفر متهم دیگر این پرونده به نام نیما گلستانه، ۳۰ ساله، در ترکیه را تضمین کرد که به آمریکا مسترد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او در سال ۲۰۱۵ در برابر اتهام کلاهبرداری بانکی و هک کامپیوتری اقرار به گناه کرد.

اما او یک ماه بعد به عنوان بخشی از مبادله زندانی با ایران همزمان با اجرای توافق اتمی آزاد شد.