روزنامه های تهران؛ دستگیری برادر، چینش کابینه آینده

روزنامه های صبح امروز تهران، سه شنبه ۲۷ تیر در صفحات اول خود خبر از آزادی حسین فریدون از زندان داده و در عین حال در مقالاتی ابراز نظر کرده اند که حسن روحانی که کار مهم تعیین وزیران دولت آینده خود را در پیش دارد تحت تاثیر سهم خواهی ها قرار نخواهد گرفت.

سالگرد قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت و پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق موضوع تحلیل های مختلف روزنامه های امروز است که بر اساس دیدگاه امروزی خود به تحلیل آن پرداخته اند.

حق نشر عکس آفتاب یزد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد با تیتر اخوت با قانون نوشته سکوت روحانی پس از گذشت ۴۸ ساعت از دستگیری برادرش نشان داد که وی در عمل هم پایبند قانون است درست همانند آیت الله هاشمی که در شرایط مشابه تابع قانون بود.

هادی حق شناس در سرمقاله همین روزنامه نوشته: در خصوص بازداشت حسین فریدون بارز‌ترین واکنشی که صورت گرفت، به طور خاص رفتاری است که رئیس جمهوری تا این لحظه در قالب سکوت و به یک معنای دیگر عدم واکنش از خود نشان داد و این بیانگر این نکته مهم است که همان طور که از حسن روحانی انتظار می رفت، رفتاری ناظر بر اجرای قانون از خود نشان دهد که تا این لحظه هم این چنین بوده است.

به نوشته این نماینده سابق مجلس: مرحوم هاشمی هم چنین رویکردی به مسائل داشت. سیره او در طول حیات بعد از انقلابش این بوده که چه در خصوص فرزندان و چه در خصوص نزدیکانش، درست یا غلط اگر تخلفی صورت گرفته بود، ایشان همواره اجرای حکم دادگاه را می‌پذیرفت؛ ولو آن که استدلال دیگری هم در دفاع از فرزندانش داشت. فرزندان آقای هاشمی زندان رفتند و او سکوت کرد و صبوری نشان داد.

سر مقاله آفتاب یزد در نهایت به این جا رسیده که: با گذشت صد سال از قانون گذاری در ایران هنوز نکته کلیدی فصل الخطاب بودن قانون است. گاهی اوقات اتفاق می افتد که همین قانون برای یک دستگاه فصل الخطاب است و برای برخی افراد نه؛ مسئله ای که خیلی اهمیت دارد این است که تبعیض ایجاد نشود. اگر قانون بخواهد اجرا شود برای همه باشد و شهروندان درجه یک و دو یا رئیس جمهوری درجه یک و دو نداشته باشد.

آزمون روحانی

فاضل موسوی در مقاله ای در آرمان یادآوری کرده که تابستان امسال مردم ایران با هزاران امید و اعتماد به حسن روحانی رای دادند . جامعه ایران که در تمام سال‌های گذشته اندوه و رنج ناشی از تحریم و اقدامات غیر اصولی دولت‌های نهم و دهم را تجربه کرد با اقدامات مطلوب روحانی و تصمیمات جدی او در دولت یازدهم به این باور رسیده که می‌تواند به ایشان و تداوم دولت او اعتماد کند.

به نوشته این مقاله: بازداشت برادر رئیس جمهور در وضعیتی صورت گرفت که خبر آن به طور مستقیم پخش و علاوه بر آن زیرنویس تلویزیون هم شد. خبرگزاری‌های مخالف دولت در بوق و کرنا دمیدند و به صراحت در مورد حسین فریدون سخن گفتند. درحالی که قبل از این نام اختلاس‌گران را به صورت «م. ر» و... مطرح می‌کردند اما نام برادر رئیس‌جمهور به صراحت اعلام شد. با این همه اگر برخی از جناح‌ها گمان می‌برند می‌توانند به دنبال افزایش فشار و سهم‌خواهی از روحانی باشند باید به آنها گفت که رئیس‌جمهور این مراحل را پشت سر گذاشته و به هیچ فردی جز مردم و قانون باج نخواهد داد.

در نهایت مقاله آرمان به این جا رسیده که: حیثیت روحانی در گرو عدم اعتنا به زیاده‌خواهی‌ها و فشارها در چینش کابینه است، به همین علت مردم به او رای دادند. در حقیقت جامعه احساس کرد که روحانی نسبت به سایر کاندیدا پایبندی بیشتری به قانون و حقوق مردم دارد. به همین دلیل نیز رئیس جمهور نسبت به دفاع از حقوق مردم ایران و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها متعهد شده است و باید پایبند به آرای جامعه ایران و خواسته‌های آنها باشد.

جواب نظامی به استقلال کردستان؟

علی دینی ترکمانی با اشاره به تازه ترین پاسخ رییس ستاد نیروهای مسلح به ادعاهای آمریکا در جهان صنعت نوشته این سخنان در واقع نسبت به هرگونه ماجراجویی شش کشور عربی به رهبری عربستان سعودی علیه قطر هشدار داده و آنان را از وارد شدن به جنگ علیه قطر برحذر داشته است. این امر نشان می‌دهد که از نظر ایران، هرچند عربستان در یمن درگیر جنگی مزمن و فرسایشی است اما از آن نظر که رفتار حاکمان سعودی قابل پیش‌بینی نیست نمی‌توان احتمال وقوع جنگی علیه قطر را منتفی دانست.

نویسنده با طرح این پرسش که در صورت وقوع جنگ احتمالی، آیا ایران براساس توافقنامه نظامی خود از قطر حمایت خواهد کرد، نوشته موضوع مهم بعدی ابراز نگرانی مقام ارشد نظامی کشور درباره استقلال اقلیم کردستان از عراق است که می‌تواند ابعاد موضوع را گسترش داده و حساسیت آن را بیشتر کند. انظامیان ایرانی می‌گویند اگر کمک‌های ایران برای دفاع از اربیل نبود براساس آن چه مسعود بارزانی اظهار کرده بود سقوط اربیل به دست داعش حتمی بود.

به نوشته جهان صنعت: با این ملاحظه، ایران تلاش برای جداسازی و استقلال اقلیم کردستان از عراق- که برخی گسل‌های قومیتی ایران را نیز فعال خواهد کرد- را برنمی‌‌تابد و تلاش‌ کردها در این زمینه را نوعی ناسپاسی در قبال خدمات ایران به شهروندان کرد عراق می‌داند.بعد از موضع‌گیری رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان در قبال استقلال کردستان اکنون این پرسش مطرح است که در صورت بی‌توجهی به خواست ایران، آیا تهران در قبال استقلال کردستان واکنش‌های نظامی یا امنیتی نشان خواهد داد؟

مهم‌ترين پيام قطعنامه ۵۹۸

زينب عامري در مقاله ای در روزنامه جوان با تاکید بر این که قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت يكي از اسناد بسيار مهم در تاريخ سياسي ايران اسلامي نوشته: ايران در شرايطي مجبور به ورود به جنگ با عراق و دفاع از خود شد كه هنوز جوانه انقلاب اسلامي نوپا و شكننده بود. كشور از چند جبهه داخلي تحت فشار بود و در حالي كه ايران هنوز تسلط كامل بر قواي نظامي و تسليحاتي خود نداشت با حمله حزب بعث در يك شرايط غافلگيركننده قرار گرفته بود اما عراق با تمام آمادگي نظامي و با حمايت سياسي و مالي ابرقدرت‌هاي امريكايي و اروپايي، جنگ با ايران اسلامي را كليد زد.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: پيشنهاد آتش‌بس و قطعنامه ۵۹۸ مطرح شد تا نشان دهد مقاومت اگر براي خدا و آرمان‌هاي اسلامي باشد چنان قدرتي ايجاد مي‌كند كه تمام جهان را در مقابل انقلاب اسلامي ايران مجبور به نرمش و پذيرش مي‌كند و حتي شوراي امنيت را وادار مي‌كند تا به رغم عداوت با انقلاب اسلامي، در نهايت از عراق به عنوان آغازگر جنگ هشت ساله نام ببرد.

جوان نوشته: آنچه زمينه‌ساز طرح و تصويب اين قطعنامه فوريتي از سوي شوراي امنيت شد، ضعف و شكست عجيب حزب بعث در مقابل نيروي مقاومت و ايستادگي رزمندگان اسلام در جنگ بود. اگرچه اين قطعنامه هم در نوع خود از حقوق از دست رفته ايران در جريان جنگ حمايت نكرد و هيچ‌گونه الزامي براي جبران خسارات وارده به ايران از سوي عراق در آن نبود و حتي حق دفاع مشروع را طبق بند ۶ قطعنامه از ايران گرفت اما در نهايت پيامي كه از اين قطعنامه به جهان صادر شد نه تنها به ضرر ايران اسلامي نبود بلكه كاملاً برخلاف پيش‌بيني‌هاي اوليه غرب بود و اين خود نوعي «فتح استراتژيك» براي ايران محسوب مي‌شد.

دیگر گزینه نظامی آمریکا روی میز نیست

کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به سالگرد پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل و پایان جنگ ۸ ساله نوشته: کسانی که از آن روزها خبر چندانی ندارند و یا در آن دوران دستی از دور بر آتش داشته‌اند، حق دارند با مشاهده برخی از مشکلات این روزها، شرایط را سخت و حتی بحرانی تصور کنند و تهدید خالی از واقعیت برخی مسئولان را باور کنند که اگر با حریف سازش نکنیم سایه جنگ را بر سر خود خواهیم داشت ولی فقط نیم‌نگاهی به شرایط ایران اسلامی در آغاز جنگ و هجوم همه‌جانبه تمامی قدرت‌های ریز و درشت دنیا به کشوری که تازه از یک انقلاب پیروز بیرون آمده بود نشان می دهد به گفته امام آمریکا غلطی نمی تواند بکند.

مقاله حسین شریعتمداری که در ادامه مخالفت های این روزنامه با هواداران تفاهم با جهان و گفتگوهای سیاسی است تاکید کرده: آن روزها که آمریکا در اوج اقتدار جهانی و منطقه‌ای بود و تمام متحدان اروپایی و منطقه‌ای خود را نیز برای مقابله با ایران اسلامی که سخت‌ترین و ضعیف‌ترین دوران حیات خود را سپری می‌کرد، به کار گرفته بود، ناکام از آوردگاه جنگ بیرون آمد بنابراین امروزه با توجه به اقتدار مثال‌زدنی جمهوری اسلامی ایران از یکسو و افول قدرت آمریکا و اروپا و متحدان منطقه‌ای آن از سوی دیگر، بدیهی است که ادعای توسل به «گزینه‌ نظامی» فقط در حد و اندازه یک «لاف گزاف» قابل ارزیابی است.

این روزنامه تندرو در نهایت به طعنه نوشته: گزینه نظامی برخلاف لاف‌ گزافی که آمریکا می‌زند، روی میز نیست، بلکه زیر میز افتاده و خاک می‌خورد، چرا که آمریکایی‌ها یک‌بار در جریان جنگ ‌تحمیلی به آن متوسل شده و ناکام از آوردگاه بیرون آمده بودند. آنهم در اوج اقتدار خود و در حالتی که ایران اسلامی با شرایط سخت و دشوار یاد شده روبرو بود.

حق نشر عکس قانون
Image caption بحران آب - کارتون مهدی عزیزی، قانون

سیاست و سهم خواهی

محمد-هدایتی در جهان صنعت نوشته: سخنان محمدرضا عارف درباره دین دولت حسن روحانی به اصلاح‌طلبان با واکنش‌های بسیار مواجه شد که اغلب از موضعی منفی، از آن به عنوان سهم‌خواهی یاد کرده‌اند. بر فرض صحت این ادعا باید پرسید مگر هدف احزاب و گروه‌های مختلف بسط قدرت و اشاعه نفوذ خود نیست؟ از این جهت نمی‌توان ایرادی به سخنان عارف وارد کرد.

نویسنده سپس با اشاره به حمایت های اصلاح طلبان از روحانی در مقاطع مختلف نوشته: روحانی در جریان هسته‌ای نماد تفکری شده بود که خواهان گفت‌وگو و مذاکره واقعی با طرفین غربی و حل مساله است. غیر از این مورد سابقه اصلاح‌طلبی چندانی از وی به ثبت نرسیده بود اما حمایت‌های اصلاح‌طلبان و به ویژه شخص محمد خاتمی، روحانی را به فرد پیروز انتخابات بدل کرد.

مقاله ابتکار به این جا رسیده که:روحانی در چینش کابینه دوره قبل معذوریت‌های بیشتری داشت. تصلب فضا بیشتر بود، توان دولت کمتر و مجلسی ناهمسوتر. در این دوره مشکلات کمتر هستند. همراهی چندساله اصلاح‌طلبان با روحانی و حمایت همه‌جانبه آنها از وی، این انتظار یا شاید حق را به آنها می‌دهد که خواهان سهم بیشتری در کابینه باشند اما روحانی برای چیدن دولت دوازدهم، موانعی بالاتر از سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان مقابل خود دارد.

بحران مدیریت بحران فساد

عبدالکریم پهلوانی در مقاله ای در ابتکار نوشته: به همان اندازه که برای انتخاب شدن دوباره روحانی دلشوره

داشتیم اکنون به همان اندازه نگران چیدمان و ترکیب تیم دولت جدیدشان هستیم. در دولت یازدهم شاهد حضور وزرایی بودیم که در سایه ضعف مدیریتی و عملکرد آنها نه تنها ارزشها و آرمانهای اصلاحات مخدوش، بازیچه و ابزار سوءاستفاده قرار گرفت بلکه فساد و ناکارآمدی به شدت در وزارتخانه متبوعشان ترویج شد و این پدیده را به سایر نهادها و سازمانها نیز تسری دادند.

به نوشته این مقاله همین ها باعث شد که در این وزارتخانه ها نه تنها پیشرفت حاصل نشد بلکه به وضعیت موجود هم آسیب های جدی وارد شد که در نهایت به پای اصلاحات و اصلاح طلبان نوشته میشود و پیامد قطعی این اتفاق ناامیدی و دلسردی جامعه است. در کشورهایی که فساد اداری بالایی دارند معمولا مدیران بعد از مدتی دچار فساد میشوند ولی در ایران فاسدان مدیر میشوند و این نشاندهنده فراگیر شدن فساد، سهل انگاری و ضعف شاخصهای انتخاب و انتصاب مدیران و بالاخره غیر موثر بودن نهادهای نظارتی است.

مقاله ابتکار به این جا رسیده که: بحران این روزهای کشور ما «بحران مدیریت» است. و دور از انتظار نیست در آینده نزدیک شاهد بحرانهای جدیدی باشیم. در کشور ما بحران مدیریت بر شدت بحران فساد افزوده است. بررسیها و نظرسنجی که در دوران اوج تحریمها انجام شد، نشان داد حدود ٨٠ درصد ضعف عملکرد آن وزارتخانه ناشی از سوءمدیریت است و ارتباطی به تحریم ندارد.

ساپورت برای متساوی الساقین

شهرام شهیدی در صفحه طنز شهروند صحنه یک هیات تحریریه را تجسم کرده که در آن صفحه آخر می گوید: کمپین راه بندازم که مجاب بشن اسم یک خیابون به نامش کنن؟ صفحه سیاسی گفت: قربونت مصدق را هم بذار تو نوبت. صفحه سینما گفت: اگه از این کارا بلدی واسه کیارستمی ما هم آستین بالا بزن. هندسه گفت: اگه اسم یک خیابون بزرگ را بذارن قبول. یهو برندارن اسم یک کوچه بن‌بست را عوض کنن بنویسن بن بست ِ میرزا... رادیکال پرید وسط حرفش و گفت: اگه به ایناست کوچه هم به نامش کنن میذارن کوچه فرار مغزها.

به نوشته این طنزنویس: صفحه سیاسی گفت: ما سیاسی‌ها حواسمون به همه چی هست. الان دارن امضا جمع میکنن به دختر اون خدابیامرز تابعیت ایرانی بدن. تانژانت گفت: که چی بشه؟ که بیارنش ایران بعد کاری کنن فرار مغزها کنه؟ خب نمیشه به این بنده خدا کار نداشته باشن زندگیشو بکنه؟ مثلث متساوی‌الساقین در را باز کرد اومد تو. رادیکال گفت: یکی به این بگه اینجا میاد باید حداقل ساپورت پاش باشه. مثلث گفت: پلیز به من راهنمایی کرد وِر ایز ریاضی‌هاوس؟

در پایان طنز شهروند آمده: انتگرال گفت: ببین از بابی ساندز میری بالا اون قدر که برسی به احمد قصیر. همون بخارسته. بعد میرسی به میدون آرژانتین. از اونجا هم میندازی تو گاندی و... مثلث گفت: اوه مای گاد. من اومد درست؟ این هست آدرس در ایران یا فرنگ؟ شما اسم فارسی نداشت رو خیابون؟ رادیکال گفت: پاییزه اصلا. الان خود پاییزه لامصب!

حق نشر عکس اعتماد
Image caption خشونت خانگی-کارتون آرش صفری، اعتماد

کودکان؛ بی‌دفاع جامعه در حال گذار

هلیا واحدی در مقاله ای در روزنامه ایران با اشاره به گسترش روز به روز اخبار آزار و اذیت‌ کودکان، نوشته:کمتر روزی است که خبر قتل و جنایت، تجاوز، ضرب و شتم، اعتیاد، خرید و فروش، خودکشی و سوءاستفاده‌های کاری، درباره کودکان به گوش نرسد. اگر چه این موارد تنهایی زنگ خطری جدی در قبال سلامت و امنیت روانی جامعه است. با این حال آسیب‌های فراروی کودکان در حال حاضر، محدوده گسترده تری از قتل، تجاوز و ضرب و شتم پیدا کرده است.

این روانشناس با اشاره به این که کودکان از یکی از آسیب پذیرترین لایه‌های اجتماعی اند افزوده:کودک آزاری‌های فیزیکی و جنسی، نوزادان معتاد و خرید و فروش آنها، بیماری‌های ایدز و هپاتیت در میان کودکان کار، خودکشی

و برخی دیگر از مسائلی که در سال گذشته و سال جاری خبرهای آن به صورت پی در پی، فضای روانی جامعه را تحت الشعاع قرار داده و نشان می‌دهد که این آسیب‌ها نیاز به درمان و درمانگران جدیدی دارد که با اشراف بر تحولات دنیای کودکان امروز، سیاست‌های جدیدی را برای پیشگیری و راهکارهای متفاوت قبل را برای تحدید این گونه آسیب‌ها در دستور کار قرار دهند.

مقاله روزنامه ایران به این جا رسیده که ب: رای دستیابی به راهکارها و سیاست‌های مؤثر در این باره، گام نخست بازبینی در برخی قوانین عرفی و حقوقی و هنجارهای متعارفی بوده است که تاکنون در جامعه اجرا شده است.

شهروند در سرمقاله خود به ماجرای فاجعه پارس آباد نگاهی دیگر کرده و نوشته: خانواده قاتل آتنا كه اتفاقا برحسب شواهد و اظهارات مردم محل افراد محترمي هستند و خودشان نيز در پيداكردن جسد پيشگام بوده‌اند، بلافاصله مجبور به ترك شهر مي‌شوند. گويي كه آنان نيز شريك جرم هستند. درحالي كه او چند فرزند دختر و پسر دارد و برادران و مادرش از افراد محترم هستند و با خانواده مقتول نيز همدردي كرده و حتي عليه قاتل اظهارنظرهاي تندي كرده‌اند، با اين حال امكان بقا در شهر را نيافته‌اند و به احتمال فراوان تا مدت‌ها و شاید همیشه دور از محل و زندگی خود خواهند بود و زندگي و شغل آنان دچار مشكل مي‌شود.

نویسنده با این پرسش که چرا خانواده بايد دچار ظلم مضاعف شود نوشته: مسأله اين است كه عدالت هيچ رابطه‌اي با انتقام‌جويي ندارد. اين دو در تضاد با يكديگر هستند. البته در حادثه اخير از سوي خانواده آتنا اقدامي كه نشان‌دهنده چنين گرايشي باشد، ديده نمي‌شود و اين جاي اميدواري است، ولي فضاي عمومي شهر و مردم به‌گونه‌اي است كه آنان مجبور به رفتن از شهر شده‌اند. براي عبور به جامعه‌اي انساني‌تر، بايد شاخص‌هاي گوناگوني را سنجش كنيم. يكي از مهمترين شاخص‌ها، مفهوم فردي‌بودن جرم و مجازات است.

شهروند معتقد است: هيچ‌كس را نبايد به جاي ديگری و اضافه بر قانون مجازات كرد. اتفاقا يكي از عوامل موثر در كاهش جرم نيز توجه به همين تمايز است. مجازات بايد تا آن حد عادلانه و بي‌طرفانه و فردي باشد كه نزديكان مجرم نيز به سادگي از آن حمايت كنند. حتي ديده مي‌شود كه در چنين شرايطي مجرم نيز مجازات را با طيب‌خاطر مي‌پذيرد و اثرگذاري مجازات چند برابر مي‌شود، ولي هنگامي كه مجازات از چارچوب قانون عبور كرد و شكل انتقام به خود گرفت، ديگر نمي‌توان از عدالت و انصاف سخن گفت.

تتلو و رسایی و...

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون هادی لطفی، قانون

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: دیروز به سلامتی و میمنت جشن فارس‌پلاس برگزار شد و امیر تتلو (بعد از مواجهه تاریخی با... قبلا کاندیدای ریاست‌جمهوری و رئیس قبلی و فعلی آستان قدس) با حمید رسایی و عزت‌الله ضرغامی و دیگر دلیرمردان و غیورمردان این سرزمین دست داد و ازشان جایزه گرفت و باهاشان عکس یادگاری گرفت. آقای تتلو بعد از این رویداد تاریخی در شرح عکسی که کنار آقای رسایی بود، نوشت: «عشق داره توی کشورم جاری می‌شه...» و در پایین عکس دیگری نوشت: «چشم دشمن کور شد که تمام مردم ایران با هر لباسی کنار هم شاد و خوشحال هستند».

به نوشته این طنزنویس: بعد از این واقعه برای اولین‌بار ون گشت ارشاد دچار یأس فلسفی شد و با خودش گفت: دقیقا استاد تتلو و رسایی حق دارند. بعد از انتشار عکس‌های آقای تتلو با آقایان، رئیسی و رسایی، ٩٩ درصد جوانان گفتند: یادش به‌خیر ما واسه اینکه شلوار لی بپوشیم باید از سه‌تا خیابون اون‌ورتر رد می‌شدیم که قصه نشه برامون.

ستون طنز شرق به این جا رسیده که: تعدادی از افرادی که تلویزیون با نشان‌دادن تاتوی آنها ثابت کرده بود این آدم‌ها جزء آدم‌بدها هستند، با تجمع جلو تلویزیون ایران از رئیس صداوسیما خواستند مثل فارس‌پلاس به آنها جایزه بدهد.

یک نفر با اسم مستعار و درحالی‌که صداش را عوض کرده بود، گفت: از اول معلوم بود دست همه توی یک کاسه است.

موضوعات مرتبط