دولت ترامپ 'بستن دفتر اِعمال برجام' را بررسی می‌کند

وزارت امور خارجه آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption هنوز مشخص نیست در صورت بسته شدن "دفتر اِعمال برجام"، مسئولیت اطمینان از پایبندی طرفین به برجام برعهده کدام بخش از دولت یا وزارت خارجه آمریکا خواهد بود

وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که در حال بررسی بستن دفتر "اِعمال توافق برجام" است.

روز سه شنبه ساعاتی بعد از تایید پایبندی ایران به "متن" و نه "روح" مفاد برجام توسط وزارت خارجه آمریکا، یک مقام ارشد این وزارتخانه تایید کرد که دولت در حال بررسی بستن دفتر مسئول بررسی نحوه اعمال این توافق است.

وزارت امور خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ اعلام کرده که چندین دفتر این وزارتخانه ممکن است تعطیل شوند و کارمندان آن به سایر بخش‌ها منتقل شوند.

بر این اساس استفن مول، دیپلمات عالی‌رتبه آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ توسط جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به عنوان هماهنگ کننده ارشد در اعمال برجام در این دفتر مشغول به کار شده بود نیز به بخش دیگری منتقل شده است.

دفتر اعمال برجام، در پی نهایی شدن این توافق در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در وزارت امور خارجه آمریکا شروع به کار کرد.

جان سولیوان معاون وزیر امور خارجه آمریکا به کمیته ای از سناتورهای این کشور گفت موضوع بسته شدن دفتر اعمال توافق برجام در دست بررسی است و نهایتا تا ۱۵ سپتامبر درباره آن تصمیم گیری می شود.

با این حال او وعده داد هر اتفاقی که بیافتد "از اهمیت موضوعی که حوزه کار این دفتر بوده" کاسته نخواهد شد.

هنوز مشخص نیست در صورت بسته شدن این دفتر، مسئولیت اطمینان از پایبندی طرفین به برجام برعهده کدام بخش از دولت یا وزارت خارجه آمریکا خواهد بود و بدون مسئول مستقیم و بودجه مشخص، این کار چگونه پیگیری می شود.

"اکراه" دونالد ترامپ در تایید برجام

همزمان رسانه های گزارش می دهند که آقای ترامپ با اکراه و پس از اصرار بعضی مقام های ارشد دولت حاضر به تایید پایبندی ایران به برجام شد.

نیویورک تایمز نوشت که روز چهارشنبه هفته پیش همه مشاوران امنیتی عمده آقای ترامپ در یک جلسه یک ساعته به او توصیه کردند پایبندی به توافق اتمی را فعلا حفظ کند.

یک مقام که نامش فاش نشد به نیویورک تایمز گفت که رکس تیلرسون وزیر خارجه، جیمز متیس وزیر دفاع، ژنرال هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی و ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک جملگی خواهان این پایبندی بودند.

اما براساس این گزارش آقای ترامپ برای ۵۵ دقیقه پافشاری می کرد که نمی خواهد برجام را نگه دارد.

به نوشته نیویورک تایمز آقای ترامپ دفعه قبل - سه ماه پیش - هم نمی خواست پیروی ایران از برجام را تایید کند اما اعضای ارشد دولت او را قانع کردند تا زمان تنظیم یک استراتژی تازه برای رسیدگی به مشکل ایران چنین کند.

لس آنجلس تایمز هم به نقل از یک مقام کاخ سفید نوشت که رئیس جمهور آمریکا در روز دوشنبه ساعاتی قبل از آنکه مهلت ۹۰ روزه دولت برای بررسی برجام به پایان برسد همچنان با تصدیق آن مخالفت می کرد.

براساس این گزارش روز دوشنبه درحالی که مقام ها برای اعلام تصدیق پایبندی ایران به برجام آماده بودند، آقای ترامپ به مشاوران ارشد خود گفت نظرش عوض شده و خواهان گزینه های تازه است.

به نوشته لس آنجلس تایمز آقای تیلرسون که بعد از ظهر دوشنبه برای مساله دیگری به کاخ سفید رفته بود بیشتر وقتش را صرف گفتگو با رئیس جمهور درباره برجام کرد.

براساس این گزارش "او استدلال کرد پیش از آنکه عدم پایبندی ایران به برجام اعلام شود باید زودتر متحدان آمریکا را آگاه کرد. هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی و سایر مشاوران ارشد حاضر از جمله ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک، هم خواستار عقب انداختن چنین تصمیمی شدند. اما استیون بنن استراتژیست سیاسی آقای ترامپ که فهرست قول های انتخاباتی آقای ترامپ را در دفتر خود روی تخته نوشته، گفت رئیس جمهور باید به قول خود عمل و برجام را پاره کند."

به نوشته لس آنجلس تایمز آقای ترامپ نهایتا بعد از تقریبا یک ساعت گفتگو قانع به حمایت از آن شد اما درخواست کرد طرحی برای برخورد سخت تر با ایران تنظیم شود.

بالاخره در ساعت حدود ۱۰ شب به وقت واشنگتن دولت ترامپ بار دیگر بر برجام مهر تایید زد. ساعاتی بعد دولت او تحریم های تازه را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: