درخواست نمایندگان مجلس ایران از روحانی برای انتخاب وزیر زن

نامه نمایندگان مجلس در صحن علنی قرائت شد حق نشر عکس icana.ir
Image caption نامه نمایندگان مجلس در صحن علنی قرائت شد

۱۵۷ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران از او درخواست کردند تا از زنان در "سطح وزرا" استفاده کند.

نمایندگان در این نامه که در جلسه علنی مجلس خوانده شد، تاکید کردند که "در راستای توسعه پایدار که زنان از ضامنان این توسعه می‌باشند از زنان توانمند و شایسته علاوه بر معاونین ریاست جمهوری در سطح وزیر نیز استفاده شود."

موضوع حضور زنان در کابینه از جمله مسائلی است که به ویژه هنگام تشکیل دولت‌های جدید بحث‌انگیز می‌شود و به موضوعی برای منازعه بین جناح‌های سیاسی تبدیل می‌شود.

تا قبل از محمود احمدی‌نژاد هیچ یک از روسای جمهور ایران، هیچ زنی را به وزارت منصوب نکرده بودند. آقای احمدی‌نژاد با انتخاب مرضیه وحید دستجردی به عنوان وزیر بهداشت این تابو را شکست.

بیشتر بخوانید:

اکنون در آستانه تشکیل دولت دوازدهم گمانه‎زنی‌ها درباره حضور وزیر زن در کابینه دولت حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران بالا گرفته است.

پیشتر شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس‌جمهور گفته بود تابوی وزیر زن در کابینه شکسته است و از حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم خبر داد.

خانم مولاوردی پیش‌بینی کرد که "دو، سه وزیر خانم برای حضور در کابینه دولت دوازدهم معرفی خواهند شد."

فاطمه ذوالقدر نایب رئیس نخست فراکسیون زنان مجلس ایران هم از ارائه فهرست ۳۰ نفره‌‌ای از زنان برای حضور در کابینه آقای روحانی خبر داده است.

اما بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس ایران گفته است هنوز این مسئله که آیا زنی به عنوان وزیر در کابینه حضور خواهد داشت، "قطعی" نیست.

آقای روحانی در دولت یازدهم از تعدادی از مدیران زن زن به عنوان معاون استفاده کرد. او در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر وعده انتخاب وزیر زن داده بود.

مراسم تحلیف و سوگند رئیس‌جمهور روز ۱۴ مرداد در مجلس برگزار می‌شود و سپس او اعضای کابینه خود را برای به مجلس تقدیم می‌کند.

مجلس ظرف ۱۵ روز صلاحیت وزرای پیشنهادی را بررسی خواهد کرد.