آمریکا بار دیگر حکومت ایران را حامی اصلی تروریسم خواند

سپاه پاسداران حق نشر عکس Mehrnews
Image caption رهبر ایران در بازدید از نیروهای سپاه

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم نتیجه گیری کرده است که ایران با توجه به ادامه حمایت از گروه حزب الله و گروه های "تروریستی" در غزه، سوریه، عراق و سایر بخش های خاورمیانه همچنان بزرگترین حامی دولتی تروریسم در جهان است.

این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد همچنین گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، را مسئول بیشترین حملات و کشتارها در سال ۲۰۱۶ معرفی می کند.

در این گزارش آمده است: "درحالی که گروه های مورد حمایت ایران همچنان توانایی خود برای تهدید منافع آمریکا و متحدان آن را حفظ کرده اند، ایران نقش ممتاز خود به عنوان حامی دولتی تروریسم در سال ۲۰۱۶ را حفظ کرد."

این اولین گزارش سالانه وزارت خارجه درباره تروریسم در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

این گزارش از جمله می گوید که ایران تامین کننده اصلی نیازهای مالی حزب الله لبنان است و هزاران جنگجوی آن را در ایران آموزش داده است.

براساس این گزارش سپاه پاسداران مکانیسم اصلی ایران برای پرورش و حمایت از تروریست ها در خارج است و این نیرو همچنان "نقشی بی ثبات کننده در مناقشه های نظامی در عراق، سوریه و یمن" بازی می کند.

در این گزارش آمده است از واحد قدس سپاه پاسداران که در ماموریت های خارجی نقش دارد "برای اجرای اهداف سیاست خارجی، پنهان کردن عملیات اطلاعاتی و ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه" استفاده می شود و می افزاید که ایران علنا به نقش خود در سوریه و عراق اذعان کرده است.

این گزارش می نویسد: "ایران در سال ۲۰۱۶ از گروه های مختلف تروریستی شیعه از جمله کتائب حزب الله برای مقابله با داعش در عراق و تقویت رژیم بشار اسد در سوریه استفاده کرد."

"ایران از طریق مشوق های مالی یا ارائه حق اقامت به جنگجویان شیعه از افغانستان و پاکستان آنها را به مشارکت در سرکوب بی رحمانه رژیم اسد در سوریه واداشته یا مشارکت آنها را تسهیل کرده است."

در این گزارش آمده که شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق مرتکب نقض حقوق بشر عمدتا علیه غیرنظامیان سنی شده اند و نیروهای ایرانی با وسایل نقلیه زرهی، توپخانه و پهپاد مستقیما از عملیات شبه نظامیان در سوریه پشتیبانی کرده اند.

در گزارش وزارت خارجه همچنین ادعا شده است که ایران با ارائه سلاح و آموزش نظامی به پیکارجویان شیعه در بحرین کمک می کند. "این پیکارجویان به نیروهای امنیتی بحرین حمله کرده اند."

ایران گروه های شبه نظامی شیعه در منطقه را نیروهای مقاومت مردمی می داند نه تروریستی. به علاوه این کشور می گوید در سوریه از دولت مشروع این کشور حمایت می کند.

دولت آمریکا اولین بار ایران را در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک دولت حامی تروریسم شناخت.

گزارش سالانه وزارت خارجه همچنین اشاره می کند که شمار حملات تروریستی در سال گذشته کاهش یافت.

براساس این گزارش شمار کل حملات تروریستی در سال ۲۰۱۶ به اندازه ۹ درصد کاهش یافت یعنی از ۱۱ هزار و ۷۷۴ مورد در سال ۲۰۱۵ به ۱۱ هزار و ۷۲ مورد در سال قبل رسید.

براین اساس در نتیجه آمار کشته ها در سال گذشته به ۲۵ هزار و ۶۲۱ نفر کاهش یافت درحالی که قبل از آن ۲۸ هزار و ۳۲۸ نفر بود.