مدیر تلگرام: در ایران سرور نداریم اما شبکه توزیع محتوا داریم

از چپ محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران و پاول دوروف مدیر تلگرام
Image caption از چپ محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران و پاول دوروف مدیر تلگرام

پاول دوروف، مدیر تلگرام، بار دیگر اظهارات وزیر ارتباطات ایران درباره انتقال سرورهای این شبکه را رد کرده اما در عین حال تایید کرده که تلگرام در ایران شبکه توزیع محتوا یا سی‌دی‌ان ( CDN) اجاره کرده است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران، امروز اعلام کرده که بعد از مذاکرات "موفق" با مدیر تلگرام "کار بزرگی انجام شده به نحوی که برای کانال‌های پرطرفدار و کانال‌هایی که مراجعه زیادی دارد، تلگرام سرور خود را به ایران آورده است و روی آن سی‌دی‌ان نصب کرده است."

مدیر تلگرام، امروز یکشنبه هشتم مرداد (۳۰ ژوئیه) در پاسخ به سوال خبرنگاران گفته سرور با سی‌دی‌ان تفاوت دارد اما بعضی از مسئولان و خبرنگاران این دو را به یک معنی به کار می‌برند.

آقای دوروف توضیح داده که شاید منظور وزیر ارتباطات ایران از انتقال سرور، داشتن سی‌دی‌ان باشد چون تلگرام "هیچگاه" اجازه نخواهد داد سرورهایش به کشوری مانند ایران منتقل شود که سابقه طولانی سانسور دارد.

او تایید کرده که تلگرام در کشورهایی که نمی‌خواهد سرور داشته باشد، از شرکت‌های بین‌المللی، خدمات سی‌دی‌ان اجاره می‌کند اما هیچ اطلاعاتی از کاربران در این شبکه‌ها ذخیره نمی‌شود که قابل دسترسی باشد.

به گفته مدیر تلگرام، سی‌دی‌ان یا شبکه‌های توزیع محتوا که در کشورهایی مانند ایران، هند، ترکیه، عراق و آرژانتین وجود دارد، شامل سرور تلگرام نمی‌شود و قابل رمزگشایی نیست.

بیشتر بخوانید:


سی‌دی‌ان چیست؟

شبکه توزیع محتوا یا اصطلاحا سی‌دی‌ان به نوعی به مانند آینه‌ای از بعضی از اطلاعاتی است که روی سرورهای یک سایت یا پیام‌رسان نگهداری می‌شوند. به این معنی که مثلا یک فایل عکس یا ویدیو، علاوه بر سرور اصلی، روی سی‌دی‌ان‌هایی در نقاط مختلف جهان هم ذخیره می‌شود. وقتی کاربران بخواهند این فایل را دانلود کنند، مرورگر یا اپلیکیشن پیام‌رسان می‌تواند به جای سرور اصلی، فایل را از روی سی‌دی‌ان دریافت کند. این کار دو فایده دارد. اول این‌که میزان مصرف پهنای باند سرور و کشور پایین می‌آید و دوم، می‌تواند سرعت دریافت اطلاعات را برای کاربر افزایش دهد.


پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هشدار درباره نگهداری محتوای کانال‌های محبوب در داخل ایران

مقام‌های وزارت ارتباطات ایران تحت فشار قوه قضاییه هستند تا بعضی کانال‌های پرطرفدار تلگرامی را مسدود کنند. در چند روز گذشته اختلاف دو نهاد بر سر این موضوع و جدال لفظی وزیر ارتباطات و معاون دادستان کل ایران بالا گرفته است.

تلگرام یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‎‌های اینترنتی در ایران است که بیش از ۴۰ میلیون نفر از خدمات آن استفاده می‌کنند. ایران بارها اعلام کرده که از تلگرام خواسته سرورهای خود را منتقل کند.


تلگرام، دولت یا قوه قضاییه، برنده کیست؟

بهرنگ تاج‌دین، بی‌بی‌سی

وزارت ارتباطات ایران سخت در تلاش است که جلوی خواسته دستگاه‌های قضایی و امنیتی برای فیلتر کردن تلگرام (و سرویس‌های خارجی دیگر) را بگیرد. نهادهایی که ظاهرا چیزی جز انتقال سرورهای حاوی اطلاعات کاربران ایرانی به داخل کشور و فراهم شدن امکان دسترسی و نظارت بر این اطلاعات، راضی‌شان نمی‌کند.

ولی دولت امیدوار است با راه‌هایی مثل فیلترینگ هوشمند و انتقال بخشی از شبکه تلگرام، از جمله سی‌دی‌ان، به داخل ایران، کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی را قانع کند که نیازی به مسدود کردن تلگرام نیست.

این مناقشه‌ بعید است به گونه‌ای حل شود که همه را راضی کند.

+ اگر به این موضوع علاقه دارید در برنامه #شما بی‌بی‌سی شرکت کنید:


#ازمابپرس

از شما خواسته بودیم که اگر می‌خواهید مطالب بیشتری درباره تلگرام در بی‌بی‌سی فارسی بخوانید، سوال‌های خود را برای ما بفرستید.

فرصت فرستادن سوال برای این موضوع به پایان رسیده است.

ممنون از شما که سوال فرستادید. مطلب زیر در پاسخ به این سوال‌ها تهیه شده است:

#ازمابپرس؛ امنیت تلگرام و امکان دسترسی به اطلاعات آن

#ازمابپرس ابزاری است که به شما امکان می‌دهد تا با سوالهای خود در تهیه مطالب و گزارشهای بی‌بی‌سی فارسی سهیم شوید.

درباره #ازمابپرس بیشتر بدانید