روزنامه های تهران؛ نگرانی ها از چینش کابینه روحانی

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه ۹ مرداد در صفحات اول خود از دیدار روسای قوا به عنوان پایان رقابت های انتخاباتی و آغاز ارامش خبر داده و از زبان عبدالله نوری و دیگر اصلاح طلبان از این که ممکن است فشارهایی برای شکل دادن کابینه آینده روحانی در جریان باشد ابراز نگرانی کرده اند. روزنامه های مخالف دولت همچنان مطالب ضدآمریکایی را ادامه داده و در مذمت برجام نوشته و خواستار برخورد تند و قاطع دولت با آمریکا شده اند.

حق نشر عکس اعتماد
Image caption تیتر و عکس دانیال شایگان، اعتماد

نگران کابینه

اعتماد در گزارش اصلی خود با تیتر نگران ترکیب کابینه ام نوشته: «شما نمي‌توانيد راي خود را از ٢٤ ميليون نفر بگيريد و حرف آن ١٦ ميليون نفر را عمل كنيد». اين را عبدالله نوري خطاب به حسن روحاني گفته است. درست در روزهايي كه اخبار منتشر شده از كابينه احتمالي دوازدهم از نگاه عموم اصلاح‌طلبان نگران‌كننده است».

نگراني‌اي كه شايد درست يا نادرست بودن آن شش روز ديگر و زماني كه حسن روحاني ليست وزراي پيشنهادي‌اش را به مجلس مي‌برد روشن شود اما اصلاح‌طلبان و پايگاه راي او نگران هستند.

به نوشته اعتماد: عبدالله نوري تاكيد دارد كه اين نگراني از جنس سهم‌خواهي نيست و مي‌گويد كه «اصلاح‌طلبان نسبت به انحراف و فاصله گرفتن دولت از خواست و نظر اكثريت مردم حساس هستند و پيگيري وعده‌هاي داده شده را وظيفه خود مي‌دانند.» او اما براي اصلاح‌طلبان يك توصيه مهم دارد، مي‌گويد: «اصلاح‌طلبان نبايد با ايشان رودربايستي داشته باشند. بايد صريح و منطقي و البته محترمانه سخن بگويند و هر نكته‌اي را كه لازم باشد، در راستاي مصالح كشور و خود ايشان بيان ‌كنند.»

آزموني تاريخي

الهه كولايي در مقاله ای در اعتماد با تاکید بر مردمی بودن نظام نوشته به همین جهت بازسازي اين ارزش‌ها و در واقع پاسخ دادن به اعتماد عمومي مردم از اهميت ويژه‌اي برخوردار است چرا که در شرايط كنوني، فشارهايي از سوي مخالفان مردم ايران در سرزمين‌هاي دورتر يا نزديك‌تر شدت يافته است و همين امر اهميت حفظ و تقويت حمايت‌هاي مردمي را آشكارتر مي‌سازد.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به ائتلافي كه در شكل‌گيري دولت روحانی تاثيرگذار بوده، به ويژه حمايت گسترده اصلاح‌طلبان از ايشان نوشته: بسيار اهميت دارد كه ترتيب كابينه به گونه‌اي شكل بگيرد كه اميدواري همه مردم را به ايجاد شرايط مناسب براي تامين مطالبات و خواسته‌هاي‌شان به نمايش بگذارد. این از طريق به نمايش گذاشتن كابينه‌اي كارآمد و توانمند با سابقه‌اي روشن و قابل اعتماد و در برگيرنده همه مطالبات مردم، از گروه‌ها و اقشار مختلف اجتماعي گرفته تا حضور زنان، ممکن است.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد: اين آزموني است تاريخي كه در مورد ابعاد آن بايد توجهي جدي و همه‌جانبه صورت بگيرد تا در مواجهه با شرايط دشوار كنوني در سطح منطقه و جهان و به ويژه مسائل گوناگون داخلي، بتوان يك گروه كارآمد و قوي با استفاده از تخصص‌هاي مناسب و شايستگي‌هاي لازم را در راس مديريت اجرايي كشور داشته باشد.

دامی فراراه روحانی

ایمان یعقوبی در سرمقاله نوآوران نوشته: دو قطبی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب حتی در دوران اوج یا زوال سیاسی یک طیف، کماکان حفظ شده است و این امر به راحتی به لایه‌های اجتماعی تسری یافته است. تقابل این لایه‌ها به لفاظی‌های روزانه محدود نیست و تا حدی تابع تنش‌ها و تقابل فکری در سطح جامعه است. دولت اعتدالی روحانی با چالش جدی دو قطبی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب روبه‌روست. امروزه اکثریت جامعه دولت تدبیر و امید را همان دولت اصلاحات در شمایلی جدید می‌دانند و حتی کنشگران سیاسی اصول‌گرا هم آن را تالی دولت‌های سازندگی و اصلاحات برمی‌شمارند.

به نوشته این مقاله: تدبیر و امید به هیچ وجه از اصلاحات در معنای عام جدا نیست و در واقع راه جدید اصلاح‌طلبان در سپهر سیاسی ایران است. نام اعتدال یا اصلاحات فرع مسئله است. اگر چه اعتدال ساختار و اسکلت‌بندی فیزیکی خود را به‌دست آورده است، اما به لحاظ فکری و ماهوی به مرز استقلال یا تکامل سیاسی نرسیده است و در ادبیات سیاسی کشور، در نزدیکی با جریان اصلاح‌طلبی قابل تعریف است.

مقاله نوآوران توضیح داده: اصول‌گرایان بعد از شکست در انتخابات اخیر در چند پرده به فعالیت پرداختند. اول -شایعه تقلب و رواج تفکر انقلابی و ضدانقلاب یا حلال و حرام برای تحت شعاع قرار دادن مشروعیت دولت. بعد هزینه از جایگاه رهبری انقلاب برای ایجاد جو روانی علیه دولت. سرانجام تهدید و ارعاب برای تحت فشار قرار دادن حسن روحانی در چینش کابینه و بالاخره القای تفکر جدایی اصلاحات و اعتدال با رمز «روحانی وامدار شخص و گروهی در انتخاب کابینه نیست» که این روزها دستاویز مناسبی برای مانور تبلیغاتی و رسانه ای اصول‌گرایان است.

اقتصاد شوخی ندارد

صادق جنان صفت در سرمقاله ابتکار با اشاره به روزنامه تندرویی که نگاه انتقادی سرسختانه به اصلاحات و غرب دارد در تیتر یک خود پیش بینی کرده بود که اگر ملک عبدالله از دنیا برود قیمت هربشکه نفت ۲۰۰ دلار خواهد شد و چندی بعد نوشت اگر برجام نبود قیمت هربشکه نفت ۱۲۰ دلار بود نوشته این نمونه هایی از خیال بافی گروه های سیاسی است.

نویسنده تاکید کرده که به این گروه های سیاسی باید هشدارداد که با اقتصاد ایران شوخی نکنند و تصورات خیالبافانه و آلوده به اغراض ضد اصلاحات را کنار بگذارند و هرروز برسردرگمی شهروندان ایرانی اضافه نکنند. شوربختانه باید گفت چنین دیدگاههایی در میان نیروها و کادرهای ضددولت نسبت به سایر امر اقتصادی نیز وجود دارد و آنها از سرعمد یا از سرسهو اقتصاد ایران را اسیر بازی های سیاسی کرده اند.

به نوشته این مقاله: این افراد بدون توجه به اینکه در ایران سرمایه ارزی کافی ، تخصص مدیریت کارآمد در اجرای طرح های بزرگ نفت وگاز و زمینه استفاده از تکنولوژی روز دنیا نسبت به نیازهای موجود ناکافی است با سرسختی در برابر قرارداد با توتال فرانسه مقاومت کرده و می خواهند کاری کنند که این قرارداد زمین بخورد.مخالفت با توتال بااین هدف است که پای سرمایه گذاران خارجی به سایرفعالیت های اقتصادی در ایران بازنشود و دولت دوازدهم در تنگنای کمبود سرمایه گذاری از محقق کردن وعده هایش برنیاید و این مخالفان خوشحال شوند که در انتخابات آتی رای اصلاح طلبان بشکند.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که: کاش رییس جمهور منتخب شهروندان ایرانی با درس گرفتن از چهار سال سخت تن به خواسته های صاحبان چنین اندیشه های ناجور ندهد و توجه داشته باشد اقتصاد با او نیز شوخی ندارد. تصوری وجوددارد که با تقلیل گرایی و کنارگذاشتن اندیشه های اقتصادی مجهز به دانش روز والبته مخالف ساده انگاری در اقتصاد و کسب رضایت مخالفان شاید راه ها به خیر ختم شود .

چرا از در می‌ترسید؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: یک دوست خارجی داریم که یک هفته از ناف خارج بلند شد و برای اولین‌بار آمد ایران. این بخشی از نامه‌ای است که او بعد از بازگشت به خارج برای من ایمیل کرده: من عاشق کشور شما شدم... عشق در کشور شما موج می‌زند... این تنها باری توی زندگیم بود که هرکسی من را می‌دید، پس از یک‌ربع می‌گفت‌ آی لاو یو و بعد از نیم‌ساعت تقاضای ازدواج می‌کرد و پس از دو ساعت می‌خواست براش دعوت‌نامه بفرستم تا بیاید و سال‌های‌سال در کنار من با عشق آریایی خود زندگی کند.

واقعا شما ایرانی‌ها چرا از «در» می‌ترسید؟ و حالا که می‌ترسید، چرا موقع عبور از در همدیگر را هُل می‌دهید توی در؟ ما خارجی‌ها در خیابان شاد و راحتیم و هر کاری دلمان بخواهد می‌کنیم، اما در خانه تنها و افسرده‌ایم. برخلاف شما که در خیابان تنها و افسرده‌اید، اما در خانه‌تان؛ همش بریز و بزن و بکوب.

خیلی استندآپ‌هایی که سیاست‌مداران شما پشت تریبون برگزار می‌کنند برای من جالب بود. کاش سیاست‌مدارهای ما هم خنده‌دار حرف می‌زدند.

حق نشر عکس ابتکار
Image caption محمد طحانی، ابتکار

تحریم به هر حال خطرناک است

علی خرم در مقاله ای در نوآوران نوشته: زمانی که مذاکرات هسته‌ ای صورت پذیرفت و به نتیجه رسید تحریم ‌های دو جانبه و تحریم های شورای امنیت ملغی شد. اما حالا آمریکا در تلاش است تا آن تحریم‌ ها را، بار دیگر برقرار سازند و تحریم های جدیدی را نیز علیه ایران به تصویب رساند. این تحریم ها ازنظر ماهیتی همانند گذشته است، اما و در موضوعاتی نظیر تروریسم و حقوق بشر.

این دیپلومات پیشین تاکید کرده: هر نوع تحریمی برای کشور مشکل‌ ساز خواهد بود و این انکار نشدنی است. همان گونه که در گذشته تجربه کردیم که تحریم‌ها تا چه اندازه دردسرساز بودند و توانستند در ایران فساد، رکود اقتصادی و کاهش ارزش پول رایج در داخل را به همراه آورند. تحریم ها زیان هایی دارند که قطعاً نباید در هیچ شرایطی از آن استقبال به عمل آید. ایران نباید اجازه دهد تا مشکلات ناشی از تحریم بر کشور مستولی شود. دستگاه دیپلماسی درصورتی ‌که مجاز باشد برای تعدیل تحریم‌ ها باید دست به مذاکره بزند. به این معنا که کلید حل مشکلات تحریم در دست ما قرار دارد و به نوع برخوردی مربوط است که با آمریکائی ها می کنیم.

اکنون ایران مواجه با شخصیتی نظیر ترامپ است که با وجود او خصومت علیه ایران انتهایی نخواهد داشت، اما با گذشت چند سال از دستیابی به توافق هسته ‌ای، برجام اثرات خود را به نمایش گذاشته شده و همگان می دانند این توافق از چه اصول بنیادین و مبانی مستحکمی برخودار است و سازوکار آن به گونه ای نیست که امریکا به عنوان یک ابرقدرت جهانی ب‌تواند به صورت یکجانبه از آن خارج شود

مذاکره بر سر جزایر خلاف مصالح ملی است

محمود اشرفی در مقاله ای در شهروند نوشته: در قاموس ژئوپلیتیک تمامیت ارضی یک مقوله خدشه‌ناپذیر بوده و حقوق بین‌الملل ناظر بر آن است. بنابراین هرگونه رایزنی سیاسی با کشوری که طمع و ادعای بی‌پایه بر بخشی از سرزمین کشور همسایه دارد؛ کنشی در جهت مخالف منافع ملی است. براساس دیدگاه، هرگونه مذاکره آشکار و پنهان در مورد ادعای ارضی بی‌پایه ممنوع بوده و موضوعیت ندارد. همچنان که در مورد ادعای بی‌پایه امارات متحده عربی در مورد سه جزیره ایرانی خلیج‌ فارس.

این روزنامه نگار با اشاره به سابقه و قدمت امارات نوشته: اساسا یک دولت مصنوع که در ‌سال ١٩٧١ به استقلال رسید، نمی‌تواند ادعای تاریخی بر جزایر ایرانی داشته باشد. بنابراین هرگونه تلاش در راه مفاهمه سیاسی و رایزنی برای حل موضوع ادعای بی‌پایه امارات، حرکتی برخلاف منافع ملی است. زیرا در این رایزنی‌ها که یک‌طرف ادعا‌های بی‌پایه را مطرح می‌کند، هیچ‌گاه فهم مشترک سیاسی پدیدار نخواهد شد.

مقاله شهروند خواستار شده در موضوع تمامیت ارضی هر نوع اقدام و کنش دیپلوماتیک به اطلاع مردم برسد . چرا که اقدام و بکارگیری واژه‌هایی همانند «توافق برای حل مسأله از طریق مذاکره و تلاش برای مذاکره دوجانبه جهت رفع سوءتفاهم» برخلاف مصالح ملی است. چرا که ماجرای سه جزیره ایرانی خلیج‌ فارس یک سوءتفاهم نیست. ادعایی بی‌پایه و غیرقابل مذاکره است.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون محسن ظریفیان، قانون

عقوبت این همه تخلف چیست

اعتماد که دیروز مصاحبه ای با دادستان دیوان محاسبات داشت و از زبان وی از حکم های قطعی محکومیت محمود احمدی نژاد برای تخلف های دوران ریاست جمهوریش نوشته بود در سرمقاله امروز خود با اشاره به همان مصاحبه نوشته: وقتي بخشي از اتهامات احمدي‌نژاد كه فعلاً قطعي شده برابر هفت هزار ميليارد تومان است! چرا در همان زمان از سوي مجلس اصولگراي قبل رسيدگي نشد؟ اينكه احمدي‌نژاد ثروتي ندارد يا مالي را نزد شخص خودش نيندوخته است يا اندوخته كمي دارد، براي مردمي كه هفت هزار ميليارد تومان‌شان سوخت شده است چه اهميتي دارد؟

به نوشته این مقاله: اگر مجلس اصولگراي نهم در همان زمان رييس دولت را به واسطه اين تخلفات آشكار استيضاح كرده بود، ديگر موضوع پنهاني نمي‌ماند كه وي يا نزديكانش به خود اجازه دهند كه براي سال ١٣٩٢ و ١٣٩٦ نيز نامزد شوند و از موضع طلبكاري سخن بگويند. اگر در آن زمان دستگاه‌هاي نظارتي قضايي و قانونگذاري كار خود را درست انجام مي‌دادند او جرات نمي‌كرد كه در پاسخ به سوالات ديوان محاسبات، بنويسد كه به شما ربطي ندارد! ولي پس از افتادن از رياست‌جمهوري مجبور به پاسخگويي جزيي شود!

اعتماد نوشته: متاسفانه برخي‌ها گمان مي‌كنند كه مواضع اخير او و چند تن از نزديكانش در جهت مقابله نهايي با حكومت است و مي‌خواهد از موضع راديكال و ظلم‌ستيزي وارد اين جريان مقابله شود. ولي حقيقت اين است كه تمام اين اقدامات به نوعي ايز گم كردن از نوع دولت بهار! است تا توجه از اتهامات اصلي او و برخي اعضاي دولتش كه بايد پاسخگو باشند، منحرف شود.

در پایان سرمقاله آمده: احمدی نژاد به جاي ارايه پاسخ رسمي و آشكار به اينكه به چه حقي خلاف قانون عمل كرده و اموال ملت را در اموري جز موارد تعيين شده قانوني خرج كرده است، امروز به مساله امكان يا عدم امكان ملاقات با يك زنداني پرداخته است كه حتي اگر حق ملاقاتي هم باشد، مربوط به خانواده زنداني است.

شگردهای فریب

جوان در گزارشی نوشته: در روزگاري به سر مي‌بريم كه شگردهاي فريب هم شيوه نو و رنگ مجازي به خود گرفته است. گذشت آن دوران كه قاچاقچيان دختران ايراني به دبي با وعده خوانندگي، طعمه‌هاي خود را شكار مي‌‌كردند و باندهاي مختلف قاچاق انسان، پس از اغفال دختران و زنان با پاسپورت و ويزاي جعلي آنها را به كشورهاي عربي مي‌فرستادند. هرچند كه هنوز هم اين شيوه كم و بيش اجرا مي‌شود، اما روش مرسومي نيست و اصطلاحاً به آن نخ‌نما شده مي‌گويند!

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: چندي پيش دلالان و قاچاقچيان انسان ابتدا از طريق چت و دادن تصوير خود با استفاده از شيوه‌هاي خاص طرح دوستي با اين دختران را می‌ریختند و سپس با وعده ازدواج، كار خوب و درآمد بالا آنها را به كشور مورد نظر دعوت می‌کردند و در آنجا به قاچاقچيان تحويل مي‌دادند. همين چند وقت پيش بود كه در جديدترين آگهي استخدام يك ايرلاين خارجي، هواپيمايي عمان اقدام به انتشار اطلاعيه جذب دختران ايراني به عنوان مهماندار كرده و شرايط ورود به پروسه استخدام را داشتن حداقل قد ۱۵۷ سانتيمتر، مدرك تحصيلي مناسب و برخورد خوب دانسته بود.

جوان نوشته: نكته جالب در اين آگهي اين بود كه از دختران متقاضي خواسته شده بود با ارسال تصاوير فاقد حجاب و به صورت تمام رنگي، در كنار ساير مدارك هويتي، از طريق دفتر تهران اين ايرلاين يا ايميل اعلام شده، درخواست خود را ارسال كنند. پس از بي‌توجهي و عدم نظارت به فعاليت ايرلاين‌هاي خارجي در رعايت قوانين كشورمان در آگهي‌ها، پاي اين شگردها به اپليكيشن‌هاي خدماتي هم رسيده است. انتشار تصويري از اپليكيشن ديوار، يك آگهي مربوط به جذب منشي خانم براي كار در دبي را نشان مي‌دهد كه در آن به ذكر خوش تيپ و خوش برخورد بودن تأكيد شده و در ادامه با پيشنهاد حقوق ميليوني حتي در اختيار قرار دادن محل اسكان نيز مورد تأكيد اين آگهي قرار گرفته است.

روزنامه آفتاب یزد هم گزارش اصلی خود را به آگهی سیاه اختصاص داده که در آن پریسا هاشمی نوشته: معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی اعلا م کرد دیوار و شیپور بســتر بیشترین کلاهبرداری اینترنتی در ایران هستند. به گفته این مقام برخی از آگهی هایی که در این دو ســایت وجود دارند مشکل ساز میشوند و بسترساز کلاهبرداری است. در بین همین آگهی ها آگهی اســتخدام منشی مجرد خانم خوش برخورد برای شرکت واردات خودرو در دبی با اســکان و حقوق ۸ میلیون تومانی به چشــم میخورد که میتواند خیلی از دختران ایرانی را وسوســه کند.

به نوشته این گزارش: از این قبیل آگهی ها در فضای مجازی بسیار اســت که حقوق های میلیونی، اسکان در محله های خوب و... را وعده می دهــد. در صورتی که ایــن تبلیغات در باغ سبزی است برای جذب افراد سادهلوح ایرانی و کشاندنشان به ورطه تباهی.

در ادامه گزارش آفتاب یزد از زبان یک جامعه شناس آمده: اخیرا در شبکه های اجتماعی و حتی بعضی از رسانه های مکتوب، آگهی های استخدام منشــی برای شرکت ها، فروشنده برای فروشــگاه ها یا آرایشگاه ها و همچنین پرستار برای کودکان یا سالمندان درکشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه دیده می شود که هــدف اصلی آنان مســائل دیگری اســت.

زندگی دوگانه ایرانی‌ها!

حق نشر عکس ایران
Image caption کارتون فیروزه مظفری، ایران

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهروند نوشته: «سالم باشه، هر چی میخواد باشه!» زندگی دوگانه ما ایرانی‌ها از پیش از تولدمان و با همین دروغ آغاز می‌شود! چند روزی که از تولدمان می‌گذرد و درحالی‌که فرق شیر و شیرکاکائو را از هم و نیز دست چپی را از دست راستی تشخیص نمی‌دهیم، باید با گفتن قسطنطنیه و حل معادلات هذلولی حرف مادرمان را ثابت کنیم که «این بچه خیلی باهوشه»! کمی بعد و وقتی دست و پا در می‌آوریم می‌فهمیم که ما بچه آدم نیستیم که! ما تنظیمات کارخانه‌ای‌مان پرنسس و شاهزاده و پروفسور سمیعی و انیشتین است!

به نوشته این طنزنویس: دو روز بعدش که می‌رویم مدرسه و داخل جامعه، از طریق تشویق‌های معلمان و همکلاسی‌ها می‌فهمیم که نخیر، ما گاو و گوساله و گوسفندیم! چون مدیر مدرسه معتقد است گوسفند بودن بهتر از شاهزاده بودن است! مدرسه یک دوگانه دیگر هم به ما می‌دهد، آن‌جا که لباس و مدل مو و مدل حرف زدنمان باید با آنچه در خانه بوده فرق کند! این‌که قبل از الفبا یاد می‌گیریم چیزی راجع به آب زرشکی که بابا و عمو به بدن می‌زنند و راجع به میهمانی لواسان و راجع به شغل بابا و راجع به ماهواره همسایه‌مان و سریال اوشین چیزی نگوییم یا دروغش را بگوییم!

طنز شهروند به این جا رسیده که: حتی توی کتاب‌های اجتماعی هم که آقای ‌هاشمی مرد بسیار موجه و چشم و گوش و یقه بسته و اهل خانواده‌ای است و وقتی در راه مدرسه به خانه می‌بینیم برای یک لقمه نان جلوی پای خانم‌های جوان می‌ایستد و با اصرار می‌خواهد آنها را به سرمنزل برساند، تومنی هفت صنار با عمو و بابای ما فرق دارد! کمی بزرگتر که می‌شویم دیگر این زندگی دوگانه برایمان جا می‌افتد! می‌فهمیم که راه رفتن در پارک با جنس مخالف جرم است و باید حتما نسبتی داشته باشیم!

موضوعات مرتبط