قرارگاه ثارالله سپاه مسئول تامین امنیت مراسم تحلیف روحانی شد

معاون امنیتی وزارت کشور ایران گفته است که سطح حفاظت از مجلس از حساس به حیاتی تغییر کرده است حق نشر عکس Mehr
Image caption معاون امنیتی وزارت کشور ایران گفته است که سطح حفاظت از مجلس از حساس به حیاتی تغییر کرده است

هیئت دولت ایران اعلام کرده است که تهران در روز برگزاری مراسم تحلیف دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی در مجلس (۱۴ مرداد) تعطیل می‌شود. قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران مسئول تامین امنیت این مراسم شده است.

دبیر هیئت دولت ایران دلیل این تصمیم را "برگزاری مناسب و شایسته مراسم مذکور و ایجاد تسهیلات لازم در رفت و آمد هیئت‌های خارجی و رفاه حال شهروندان" عنوان کرده است.

به گفته علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاکنون حضور هیئت‌هایی از ۱۰۰ کشور شامل ۷ رئیس جمهور و ۱۸ رئیس مجلس برای مراسم آقای روحانی قطعی شده است.

آقای رحیمی به خبرگزاری ایلنا گفت که ستاد تشریفات در مجلس و وزارت خارجه ایران تشکیل شده و محمدجواد ظریف وزیر خارجه و معاونان او از محل این ستاد در مجلس بازدید کرده‌اند.

تغییر سطح حفاظتی

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزارت کشور ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که تمام پیش‌بینی‌های امنیتی، انتظامی و ترافیکی این مراسم انجام شده و سطح حفاظت از مجلس از "حساس" به "حیاتی" ارتقا پیدا کرده است.

مجلس ایران کمتر از دو ماه پیش هدف حمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار گرفته بود.

به گفته معاون امنیتی وزارت کشور ایران مسئول تامین امنیت کلی مراسم تحلیف، قرارگاه ثارالله تهران است.

این قرارگاه امنیتی ترین تشکیلات سپاه است که زیر نظر مستقیم فرمانده کل سپاه فعالیت دارد و وظیفه اول آن مدیریت تامین امنیت پایتخت ایران است. این قرارگاه در مواردی که شورای عالی امنیت ملی ایران تشخیص دهد تامین امنیت تهران را به جای وزارت اطلاعات و پلیس به عهده می‌گیرد.

آقای ذوالفقاری گفته است که وظایف سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و پدافند هوایی در این مراسم مشخص شده و علاوه بر این شورای امنیت کشور هم جلسه ای فوق العاده‌ را برای بررسی وضعیت امنیتی مراسم تحلیف تشکیل خواهد داد.

مقام های ایرانی مراسم تحلیف دوره دوم ریاست جمهوری آقای روحانی را از نظر تعداد میهمانان خارجی، بی‌سابقه ترین دوره توصیف کرده‌اند.

دو روز پیش از مراسم تحلیف، قرار است مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای روحانی توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران برگزار شود.