روزنامه های تهران، تحریم های جدید و ترکیب دولت آینده

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۱۰ مرداد در مقالات خود با اشاره به تحریم های تازه ای که توسط آمریکا علیه ایران، روسیه و کره شمالی در راه است به اظهارنظر درباره سیاست های ‌‌آینده کشور پرداخته اند. نشریات تندرو خروج از توافق برجام، اعلام اقتصاد مقاومتی و تقویت نیروی نظامی کشور را توصیه می کنند، و همچنین همه پرسی ونزوئلا که از نظر روزنامه های تندرو یک پیروزی برا مادوروست و از دید روزنامه های اصلاح طلب و میانه رو راه و رسم دیکتاتوری را نشان می دهد در صفحه اول بیشتر روزنامه ها انعکاس دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

دیکتاتور بعد از دیکتاتور

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته: نیکلاس مادورو که پس از مرگ چاوز با اکثریت اندکی به ریاست‌جمهوری انتخاب شد با مشکلاتی دست در گریبان است. در زمان زمامداری او، مشکلات اقتصادی‌ای که در طول ۱۴ سال زمامداری هوگو چاوز به تدریج بروز کرده بود، با کاهش بهای نفت شدت گرفت و به تورم لجام‌گسیخته و کمبود کالاهای اساسی از جمله غذا و دارو منجر شد. مقامات دولتی وضعیت ناگوار اقتصادی را به توطئه خارجی به خصوص آمریکا و سرمایه‌داری بین‌المللی نسبت داده‌اند اما مخالفان، سیاست‌های اقتصادی دولت فعلی و سابق ونزوئلا، سوء‌مدیریت و فساد گسترده دولتی را مسوول می دانند.

به نوشته این روزنامه: نیکلاس مادورو برای گسترش دیکتاتوری و قبضه قدرت در ونزوئلا، انتخاباتی برای تغییر قانون اساسی برگزار کرد که نتایج آن ضد‌ونقیض بوده چراکه با توجه به موج اعتراض‌های خیابانی که ماه‌هاست طول کشیده و قربانیان آن به ۱۲۵ نفر رسیده است، اگر بگوییم که نتیجه این انتخابات مشکوک است، سخنی به گزافه نگفته‌ایم. برخی آمارها از حضور ۲/۵ میلیون نفر در این انتخابات حکایت دارد در صورتی که مادورو به پیروزی ۴۱ درصدی خود و شرکت هشت میلیون نفری اشاره دارد.

جهان صنعت نوشته: آخرین نمونه از تلاش تغییر قانون اساسی به نتیجه ۵۱ درصدی ترکیه برمی‌گردد که راه دیکتاتوری اردوغان را هموار کرد که به طور قطع آخرین آن هم نخواهد بود.

برجام و تحریم‌های جدید آمریکا

محسن بهاروند در مقاله ای در شرق با اشاره به مصوبه جدید کنگره آمریکا برای تحریم ایران و روسیه و کره شمالی نوشته این تحریم ها اگرچه با موضوع هسته‌ای مرتبط نیست، به‌هرحال فراتر از سطح فعلی تحریم‌هاست. به همین جهت برخی تحلیلگران داخلی از زاویه دیدهای قبلی خود به موضوع احساسي می نگرند. به محتوا و پویایی سیاست خارجی و تحولات روابط بین‌الملل کاری ندارند. به این وجه مهم بی‌توجهند.

این کارشناس مسایل بین المللی در پاسخ این پرسش که آیا وضعیت ایران در این دوره و دوره تحریم‌های قبل از برجام یکی است نوشته: تحریم‌های قبل از برجام حاصل اجماع تحریم‌کنندگان از جمله چین و روسیه و کشورهای اروپایی بود و از پشتیبانی قطع‌نامه‌های بسیار سخت‌گیرانه شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار بود و از نظر حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد، چتر مشروعیت داشت. تحریم‌های فعلی آمریکا یک‌جانبه و از نظر حقوق بین‌الملل نامشروع است. اگر از برجام هیچ به‌ دست نیامده باشد، همین‌که این توافق و اجماع بین‌المللی را شکسته و قطع‌نامه‌های شورای امنیت را لغو کرده‌، دستاورد بزرگی است.

مقاله شرق به این جا می رسد که اگر برجامی وجود نداشت، به لحاظ اقتصادی و روابط تجاری سعی بر این بود که سازوکارهایی برای تجارت با کشورهای دیگر ممکن گردد و گسترش یابد. اما اکنون، این دشمن اصلی است که منزوی شده است. ایران باید ضمن تقویت رویکرد اقتصاد مقاومتی، به همان شدت و حدت، به دنبال گسترش و تقویت روابط خود با سایر کشورها باشد.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون

همه می دانند

اما کیهان که در گزارشی سخن رییس سازمان انرژی را به سخره گرفته که گفته بود حالا فن آوری هسته ای بهتر می چرخد در یادداشت روز خود ضمن انتقاد از سیاست های خارجی دولت روحانی، خواستار لغو برجام توسط ایران شده و نوشته: با نبردی که در شرایط حاضر بین ایران و دشمنان خود برپاست وقتی رئیس‌جمهور اعلام کرد: «خزانه خالی است» یا وقتی وزیر خارجه گفت: «آمریکا می‌تواند با یک بمب سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد» و ... حریف یقین کرد که با اندک فشاری دیگر، می‌تواند خواسته‌هایش را تحمیل کند‌، پس همان راه را رفت و نتیجه هم گرفت! این را حتی فرانسه هم فهمید.

به نظر حسین شمسیان در این مقاله: اکنون دولت بازهم همان پیام را به آمریکا مخابره می‌کند! با توجیه و ماله‌کشی مستمر دولتمردان بر روی اقدامات و شرارت‌های آمریکایی‌، آنها مطمئن خواهند شد که هیچ واکنش بازدارنده‌ای از ایران به تحریم‌های پی در پی نشان داده نخواهد شد‌! پس با خیال راحت و با وقاحت بیشتر،به دنبال طراحی‌، تصویب و اعمال تحریم‌های تازه خواهند بود. تحریم‌هایی که همچون تار و پودی اهریمنی‌، دست و پای اقتصاد ما را خواهد بست.

و خلاصه نظر کیهان این است که: روزگاری در اثر غفلت، عجله، بی‌اطلاعی «خسارت محض» و قرار‌دادی «پر ابهام» به کشور تحمیل شد. آن اقدام به همان دلایل، هرگز مورد مطالبه و مواخذه مردم قرار نگرفت‌، اما اصرار بر یک راه خطا و اعتماد مجدد به دشمنی که همه راه‌ها برای آزمودن او طی شده را هم باید خطا و شتاب و ندانستن قلمداد کرد!؟

پیشرفت اقتصاد و امنیت ملی

موسی غنی نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و امضای توافق‌نامه مهم «برجام» از سوی ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی، کشور را از انزوای مخرب و خطرناک ناشی از تحریم‌های هسته‌ای در سال‌های پایانی دولت دهم بیرون آورد و راه را برای بهره گرفتن از تجارت آزاد باز کرد. اما از زمان اجرای برجام، حتی پیش از تصویب نهایی آن، برخی گروه‌های سیاسی که بعدها به دلواپسان موسوم شدند بنای مخالفت بنیادی با آن را گذاشتند؛ البته بدون اینکه راه حل جایگزین و سازنده‌ای ارائه دهند.

این استاد دانشگاه اظهار نظر کرده: نگرانی آنها آرمان‌های مانند این است که به بیماری که مطابق نسخه پزشک دارویی را مصرف می‌کند به این علت که حال عمومی وی مطابق انتظارات خود یا دیگران به‌طور کامل بهبود نیافته، توصیه کنیم مصرف دارو را ترک کند؛ اما به جای آن نسخه جایگزین و معتبری هم پیشنهاد نکنیم و در عین حال به این مساله هم نپردازیم که ترک دارو ممکن است چه عواقبی داشته باشد.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید دارد: بی‌تردید چنین توصیه‌ای غیر‌مسوولانه است و عمل به آن ممکن است به نتایج خطرناکی منجر شود. توصیه آنها همراه با فضاسازی‌ها و تنش‌های سیاسی بی‌‌موردی است که محیط کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاری را ناامن می‌کند و این عملا به تحقق نیافتن انتظارات برجامی مدد می‌رساند. منتقدان دلواپس باید توجه کنند اولویت حل مشکلات اقتصادی مستلزم رونق اقتصادی است و این محقق نمی‌شود مگر در فضای کسب‌و‌کار امن و آرام با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های گسترده داخلی و خارجی.

درخت ماکارونی

کیهان در ستون طنز گفت و شنود خود با نقل سخن علی اکبر صالحی که «صنعت هسته‌ای بهتر از گذشته پیش می‌رود، نوشته: یعنی از دست دادن تاسیسات هسته‌ای کشورمان و تعطیل کردن فعالیت‌های هسته‌ای در این مراکز باعث شده پیشرفت صنعت هسته‌ای شتاب گرفته و خیلی بهتر از گذشته هم پیش برود؟

طنزنویس روزنامه بر این گفته افزوده: یارو می‌گفت؛ ما بچه که بودیم فکر می‌کردیم ماکارونی را هم مثل برنج می‌کارند! خب! بچه بودیم و نمی‌دانستیم! اما حالا تازه متوجه شده‌ایم که ماکارونی درخت داره!

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون جواد تکجو، قانون

استقبال از دولت تازه

اعتماد خبر داده که عصر روز شنبه آینده و به فاصله دو روز بعد از تنفیذ حکم ریاست جمهوری به حسن روحانی وی در جلسه ای در مجلس سوگند یاد می کند.

این روزنامه از جزييات بيشتري از مهمانان مراسم تحليف رياست‌جمهوري خبر داده و از زبان یک نماینده مجلس نوشته: «تاكنون حضور هيات‌هاي بيش از صد كشور در سطوح مختلف در اين نشست قطعي و هماهنگ شده است. حضور خانم موگريني، مسوول سياست خارجي و نماينده عالي اتحاديه اروپا بيانگر عزم آن اتحاديه در حفظ و تقويت مناسبات برجامي و فرابرجامي في‌مابين ايران و اتحاديه اروپا است.»

به نوشته این روزنامه: كشورهاي۵+۱ با هيات‌هايي از روسيه در سطح معاون رييس‌جمهور، فرانسه و آلمان در سطح وزير مشاور در امور خارجه، انگلستان معاون وزير خارجه و چين در سطح معاون نخست وزير در اين مراسم حضور خواهند داشت. از مقامات عاليرتبه تاكنون حضور هفت رييس‌جمهور و ۱۸ رييس مجلس در مراسم تحليف رييس‌جمهور قطعي شده است.

اعتماد اشاره کرده که با وجود برگزاري اجلاس‌هاي متعدد مهم و ويژه بين‌المللي در ايران، اين نشست به‌لحاظ حضور كمي و كيفي مقامات خارجي بي‌سابقه‌ترين مراسم تحليف در تاريخ ايران به‌شمار مي‌آيد.

از وعده تا عمل

عباس عبدی در مقاله ای با اشاره به این که این روزها رسانه ها پرست از اخباری درباره ترکیب کابینه که با شایعات و گمانه زنی هایی همراه شده و این نگرانی را دامن زده که رییس جمهور برای چینش کابینه مطلوب خود زیر فشار است نوشته: در هر انتخابات‌ ميان آنچه وعده داده مي‌شود با آنچه در عمل و در شكل‌گيري كابينه رخ مي‌دهد فاصله‌اي وجود دارد. دلیل اول سازوكار كسب راي است كه نامزدها را به ارايه قول‌هايي وادار مي‌كند كه در عمل قدرت عملي كردن آن را ندارند. ديگر ناشي از ذهني بودن نامزدها نسبت به واقعيات و امكاناتي است كه در عمل مواجه با آن خواهند شد. بخشي نيز ناشي از فرآيند و اصول حاكم ولي متضاد بر دو بخش كسب راي و چينش كابينه است.

به نوشته این جامعه شناس: در هر انتخابات کسانی موثرند ولي از روز بعد انتخابات اين نيروها به دليل نداشتن تشكيلات يا رسميت نداشتن آن به حاشيه مي‌روند و به جاي آنها نيروهاي ديگر كه عموما هم غيرشفاف هستند وارد تعاملات چينش كابينه مي‌شوند و مردم از پيغام و پسغام‌هاي آنها اطلاع چنداني ندارند. عدم شفافيت در اين مرحله را در كنار ساختار به‌شدت غيرحزبي مجلس و نيز نظام رياستي- پارلماني بگذاريد تا معلوم شود در ايران چه شكاف بزرگي ميان اين دو فرآيند كسب راي و چينش كابينه وجود دارد.

مقاله اعتماد بدین جا رسیده که: اين شكاف واقعيتي انكارناپذير است ولي اگر قرار باشد تحولات جامعه در يك مسير حركت كند ولي تركيب كابينه به گونه ديگري شود، در نهايت نه فقط رييس‌جمهور، بلكه همه متضرر خواهند شد. اين امر بي‌معناست كه زنان ٦٠ درصد ورودي‌هاي دانشگاهي جامعه را تشكيل دهند یا گروه‌هاي گوناگون قومي در انتخابات مشاركت فعال می كنند ولي بازتابي از اين فعاليت ها اگر در ويترين اداره كشور يعني دولت نباشد کار سخت می شود.

بی خبری چرا

محمد توکلی در سرمقاله بهار نوشته تاریخ پر اسـت از سکوت هایى که گاه گذر زمان تحسـین برانگیز بودن آنها را به اثبات رسـانده اسـت و گاه با گذشت زمان خطا بودن آن مشخص شده است. سکوت این روزهاى روحانى از کدام جنس است؟ اگر گفته هاى رسمى و کوتاه روحانى که جسته و گریخته در جلسات هیئت دولت و دیدار اخیر سران سه قوه بیان شده است را کنار بگذرایم شاهد آن هستیم که رییس جمهور سکوت را انتخاب کرده است. سـکوتى که گذشـت زمان نشـان خواهد داد از کدام جنس است؛ سکوتى لازم و یا سـکوتى خسـارت بار؟

به نوشته این مقاله شاید بتوان مهمترین موضوعات عرصه سیاست در همین روزها که رئیس جمهور سـکوت را به سـخنترجیح داده است را کسالت ایجاد شده براى محصورین و وضعیت چینش کابینه دوازدهم دانسـت. در هـر دو مورد چشم هاى حامیان پرشور روحانى در روزهاى انتخابات که بخشى از آنها در این روزها در بیم و امیدند و شاید با اشتباهى هر چند کوچک دلسرد خواهند شد به سمت رییس جمهور منتخبشان است تا نویسنده این روزنامه اصلاح طلب معتقدست: سکوت روحانى درروزهاى حساس بیش و پیش از همه به ضرر خود اوست. شاید لازم باشد که تا دیر نشـده این سـکوت شکسته شـود و به ابهامات و پرسش هایى که براى بخش هایى از جامعه به وجود آمده که حامى روحانى و جریان میانه رو هم هستند، با صراحت پاسخ داده شود. آقاى رییس جمهور با مردم سخن بگوید!

علیرضا صدقی در سرمقاله ابتکار نوشته: گمانه‌زنی‌های معمول انتخاب اعضای کابینه دوازدهم این روزها به اوج رسیده و گروه‌ها و جریان‌های مختلف در قالب این گمانه‌زنی‌ها گاهی سعی دارند تا نمایندگان محبوب خود را به دولت منتخب معرفی کنند و هر یک مدعی هستند نقش قابل ملاحظه‌ای در فرآیند پیروزی داشته‌اند و حالا انتظار دارند تا رئیس جمهوری و کمیته‌های تخصصی معرفی وزرا، سهمی قابل ملاحظه را برای آن‌ها قائل شوند.

به نوشته این مقاله: جالب این که در این میان، حسن روحانی و دولتمردان نزدیک به او به مانند همه چهار سال دولت یازدهم سکوت اختیار کرده و کوچک‌ترین پیامی را به مخاطبان منتظر و نگران مخابره نمی‌کنند. پیشتر و در اواسط دولت یازدهم بحث‌هایی مطرح شد که شاید مسئولان رسانه‌ای دولت، سازوکارهای لازم برای اطلاع‌رسانی صحیح، جامع و بهنگام را نمی‌شناسند. گمان و احتمالی که بعدها رد شد.

مقاله ابتکار تاکید کرده: آزمون چهار ساله «تیم رسانه‌ای دولت» به طور قطع این شناخت حداقلی را برای آن‌ها ایجاد کرده است که حالا، وقت مناسبی برای آزمودن صبر و تحمل و اعتمادپذیری مردم نیست. خاصه آن‌که نباید فراموش کرد انتخاب روحانی توسط مردم که به عنوان تنها نماینده جریان اصلاح‌طلبی، انتخابی عقلایی و بخش قابل توجهی از آن متکی بر پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان بود.

دولت بدون زن

ملیحه اسناوندی، سبا محسنی نژاد در گزارشی در جهان صنعت نوشته اند: حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم در حمایت از روحانی در انتخابات ۹۶ بود. با این حال روحانی این روزها برای چینش مردان از میان جریان‌های اعتدال‌گرا و اصلاح‌طلب در کابینه خود با مشکلات زیادی روبه‌رو است و فشارهای زیادی را تحمل می‌کند تا جایی که سخنگوی فراکسیون امید از فراوانی لیست‌ها درباره ترکیب کابینه جدید، ابراز نگرانی کرد. بعد از فشاری که مردان اصلاح‌طلب و اصولگرا برای قرار گرفتن در کابینه دولت دوازدهم بر رییس‌جمهور وارد کردند، این بار روحانی با انبوهی از مطالبات و خواسته‌های زنان برای حضور در کابینه مواجه است.

نویسندگان گزارش افزوده اند: این روزها گمانه‌زنی‌های مختلفی برای حضور افراد محافظه‌کار و عدم حضور زنان در کابینه وجود دارد و به نظر می‌رسد این حاشیه‌ها تا روز رای اعتماد ادامه داشته باشد اما بدانیم حتی اگر زنان وارد کابینه روحانی و وزارتخانه شوند‌، یک‌شبه ره صد ساله طی نمی‌شود و حتی تبعیض جنسیتی برای همیشه برداشته نمی‌شود.

در آخر گزارش جهان صنعت آمده: حضور زنان در کابینه مخصوصا معرفی زن به عنوان وزیر امری زمان‌بر است که نیازمند جلب اعتماد اقشار مختلف جامعه به زنان است. با این حال آنچه اهمیت دارد عملکرد اعضای کابینه چه وزرای مرد وزن و یا حتی حضور جریان سیاسی مختلف برای پیشبرد اهداف دولت است.

چرا وزير زن، رييس‌جمهور زن داشته باشيم !

جواد دليري در مقاله ای در شرق نوشته: اين روزها فضاي گفتماني در شبكه‌هاي اجتماعي حول محور لزوم «وزير زن» در دولت دوم حسن روحاني بيش از ساير مباحث و موضوعات پيگيري مي‌شود. اكنون براي طيفي از هواداران روحاني «وزير زن» يك مطالبه جدي و به يك درخواست پرشمار تبديل شده است. اما آيا حضور «وزير زن» تمام مشكلات زنان در جامعه را حل خواهد كرد؟ و اينكه آيا خواسته‌ها و مطالبات پيرامون حضور زنان فقط به «وزير زن» ختم مي‌شود؟

سردبیر شرق به یادآورده که: بیست سال قبل موقعی معرفی کابینه محمد خاتمی آقای روحانی هوادار حضور زنان در کابینه بود اكنون او خود رييس‌جمهور است. شرايط امروز قطعا متفاوت از دوم خرداد است. دولت او تا الان در مسير توجه به توانمندي زنان در پست‌هاي مديريتي گام‌هاي زيادي برداشت كه نبايد از نظر دور داشت؛ در هيچ دولتي سه معاون رييس‌جمهور از بانوان نبوده‌اند؛ نخستين دستيار ويژه رييس‌جمهور (آن هم در موضوع مهم حقوق شهروندي)

در نهایت مقاله شرق یادآور شده که: اما نكته‌اي كه بايد توجه كرد اين است كه تصور نكنيم اگر زنان وزير كابينه شوند، در توسعه‌ سياسي و مدني يك شبه ره صدساله را خواهيم رفت و تبعيض‌ها از جامعه زنان رخت برمي‌بندد يا برعكس اگر وزير نشوند سال‌ها به عقب برمي‌گرديم. بهتريست دنبال آن باشيم كه كيفيت زندگي زنان را در جامعه افزايش دهيم تا زناني را به عنوان يك نماد در كابينه بخواهيم؟

تلگرام ناامن

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

وحید میرزایی در ستون طنز روزنامه ایران با اشاره به اخبار مربوط به انتقال سرورهای تلگرام به ایران و تاثیر آن در مورد امنیت اطلاعات کاربران و حریم خصوصی گفتگوی دو جوان را نقل کرده بین دو که جهت آشنایی برای ازدواج هر شب باهم چت می‌کنند اما یکی از آنها از خبر انتقال سرورها مطلع نیست.

سلام هانی، عسل.

سلام همسر عزیزم و محترمم.

همسر؟ آخه ما که...

دیگه آخه نداره، نه نیار تو کار. دارم میام خونه، چیزی احتیاج نداری؟

خونه؟ کدوم خونه؟ این وقت شب؟

ای بابا خونه دیگه. امروز تلفنی راجع بهش صحبت کردیم. راسی بابا اینا خوبند؟سلام بهشون برسون.

نه رفتن مهمونی. فردا می‌آن.

خب به سلامتی. چقدر عالی برا تنوع رفتن مهمونی و خونه نیستند.

چرا پرت و پلا میگی؟

اوکی ولش کن. خب از خودت برام بگو همسر عزیزم.

چی بگم؟

کلا از خودت برام بگو. هوا خیلی سرد شده نه؟

سرماا؟؟ الان وسط تابستونه، هوا خیلی گرمه، خر تب می‌کنه.

ای بابا. خب گرم باشه. کولر که روشنه. خلاصه نظر من اینه..

اوکی گرفتم. خوبه. دیگه چه خبر؟