هیئت نظارت بر اجرای برجام 'واکنش مناسب به تحریکات آمریکا' را بررسی کرد

حق نشر عکس dolat.ir
Image caption هیئت نظارت بر برجام به ریاست روحانی تشکیل شد

هیئت نظارت بر برجام برای بررسی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران تشکیل جلسه داده است.

به گزارش وبسایت ریاست جمهوری، در این جلسه که شامگاه گذشته به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری تشکیل شد، اعضای هیات "بر نقض تعهدات آمریکا در برجام به خصوص مفاد بندهای ۲۶ و ۲۸ و ۲۹ تأکید داشته و بر ضرورت پاسخ مقتدرانه، متناسب و هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران به موضع‌گیری‌های دولت آمریکا تاکید کردند."

براساس این گزارش، اعضای هیئت نظارت بر برجام از تدوین طرح "مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" که در مجلس تهیه شده و در دست بررسی است استقبال کردند. همچنین، شرکت کنندگان در این جلسه تصمیماتی را "در ۱۶ بند برای واکنش به تحریکات آمریکا" اتخاذ کردند که قرار است توسط رئیس جمهوری به دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ شود.

+ مجلس نمایندگان تحریم های ایران و روسیه را با اکثریت بزرگ آرا تصویب کرد

+ تحریم‌های روسیه و ایران در مجلس سنای آمریکا هم رای آورد

+ ترامپ تحریم‌های جدید روسیه، ایران و کره شمالی را امضاء می‌کند

+ آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان: برنامه موشکی ایران متوقف شود

هیئت نظارت بر برجام، از بیانیه اخیر "کمیسیون مشترک برجام" که توسط رئیس این کمیسیون و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صادر شد استقبال کرد. این بیانیه لزوم پایبندی تمامی اعضا به توافق هسته‌ای ‎"همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده" را یادآور شده است. در جلسه هیئت نظارت تصمیم گرفته شد که در جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام، "مطالبات جمهوری اسلامی" پیگیری شود.

اعضای هیئت نظارت بر برجام عبارتند از حسن روحانی، علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، حسن دهقان، وزیر دفاع، علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، سعید جلیلی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی و علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در سیاست خارجی.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیران خارجه کشورهای امضاکننده برجام - آمریکا و ایران در مورد تفسیر بخش‌هایی از برجام اختلاف نظر دارند

هفته گذشته، مجلس نمایندگان و سنای آمریکا طرح موسوم به "قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات ساز ایران" شامل وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی به خصوص سپاه پاسداران و موسسات و افراد مرتبط با آن و تغییراتی در نحوه اجرای تحریم‌های موجود را تصویب کردند و برای امضای رئیس جمهوری ایالات متحده ارسال داشتند.

جمهوری اسلامی این اقدام را نشانه‌ای از عدم حسن نیت ایالات متحده و در نتیجه، در تعارض با روح برجام دانسته است. در مقابل، مقامات آمریکایی گفته‌اند که برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی به منزله تخطی از قطعنامه شورای امنیت در لغو تحریم‌های هسته‌ای بین‌المللی است اما مقامات ایران این نظر را قبول ندارند.

تصویب طرح تشدید تحریم ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی محکوم شده است. در پی تصویب این طرح، جمهوری اسلامی اعلام کرد که یک موشک ماهواره‌بر را به فضا پرتاب کرد و پرتاب آن را موفقیت‌آمیز خواند. ایالات متحده این اقدام را مورد انتقاد قرار داد و تحریم‌های دیگری را علیه ایران وضع کرد و کشورهای غربی عضو برجام خواستار توقف برنامه موشکی ایران شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کشورهای غربی آزمایش موشکی ایران را با مصوبه شورای امنیت در تایید برجام در تضاد دانسته‌اند

جمهوری اسلامی گفته است که تصویب طرح تشدید تحریم ایران با بندهایی از برجام در تعارض است و کمیسیون مشترک برجام باید به این موضوع رسیدگی کند.

در بند ۲۶ توافق هسته‌ای از جمله آمده است که: "دولت ایالات متحده، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهوری و کنگره، از اعمال تحریم‌های جدید هسته‌ای خودداری خواهد کرد. ایران اعلام کرده است که تحمیل تحریم‌های جدید هسته‌ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزیی اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام تلقی خواهد نمود."

بند ۲۸ نیز اعلام می‌کند که "گروه ۱+۵ و ایران متعهد هستند که برجام را با حسن نیت و در فضایی سازنده، برمبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و نیت برجام که اجرای موفقیت آمیز آن را مختل سازد، خودداری ورزند." بند ۲۹ برجام نیز می‌افزاید که "اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاستی با هدف خاص تاثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد."

تدوین‌کنندگان طرح تشدید تحریم ایران تاکید داشته‌اند که مفاد آن با تعهد ایالات متحد برای لغو تحریم‌های هسته‌ای تضادی ندارد. پس از به دست آمدن برجام، مقامات آمریکایی گفتند که براساس تعهدات خود در چارچوب این توافق، تحریم‌هایی که به دلیل برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی علیه ایران وضع شده لغو خواهد شد اما تاکید کردند که از آنجا که در نگرش و سیاست جمهوری اسلامی نسبت به آمریکا تغییری روی نداده، دلیلی برای لغو تحریم‌های غیر‌ هسته‌ای وجود ندارد.

در ایران نیز، مقامات ارشد جمهوری اسلامی هشدار دادند که گفتگوهای دوجانبه با آمریکا به منظور دستیابی به توافق هسته‌ای نباید به پایان خصومت با آمریکا یا تمایل به بهبود روابط با آن کشور تعبیر شود.