وزرای خارجه ایران و عربستان با هم دست دادند

وزیر امور خارجه ایران و عربستان حق نشر عکس Irna
Image caption وزیر امور خارجه ایران و عربستان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه. وزیر امور خارجه ترکیه (نفر دوم از راست) در عکس دیده می شود

رسانه های ایران تصاویری را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در شهر استانبول ترکیه با عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان رو به رو شده و با او دست داده است.

آقایان ظریف و الجبیر در حاشیه اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با هم رو به رو شده اند.

خبرگزاری صداوسیما می گوید هنگام ورود وزرا به سالن نشست، عادل الجبیر با هدف دست دادن به سوی محمد جواد ظریف آمد و پس از در آغوش کشیدن او، دو مقام با هم گفت و گو کردند.

آقای ظریف در گفت و گو با خبرگزاری صدا وسیما این اقدام همتای عربستانی اش را "عادی و حرکتی در عرف دیپلماتیک" توصیف کرده و گفته "دلیل این کار هم احترام متقابل و هم دوستی دیرینه ای بود که با جبیر داشتم".

عربستان روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران از زمان حمله به سفارت این کشور در تهران قطع کرده است.

به فاصله کوتاهی از قطع رابطه عربستان با ایران شماری از کشورهایی که سیاست های وابسته به عربستان با ایران دارند هم روابط خود با ایران را کاهش داده یا قطع کرده اند.

بیشتر بخوانید:

این اجلاس به طور فوق العاده به میزبانی ترکیه که رئیس دوره ای این سازمان است برگزار شده و در زمان مواجهه وزرای خارجه ایران و عربستان، احمد چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه هم حضور داشته است.

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران تصاویری از این دیدار را در کانال تلگرام خود منتشر کرده که نشان می دهد دو مقام در حال دست دادن هستند.

آقای الجبیر در یکی از تصاویر منتشر شده در حالی که دست وزیر خارجه ایران بر بازوی اوست، لبخند به لب دارد.

وزرای خارجه ایران و عربستان همانند شماری دیگری از مقام های بلندپایه کشورشان طی ماه های اخیر طرف مقابل را به ایجاد ناامنی در منطقه و حمایت از تروریسم متهم کرده اند.

آقای ظریف و الجبیر تاکنون با انتشار مقالاتی در روزنامه های آمریکایی فهرستی از اتهامات را متوجه یکدیگر دانسته و در مصاحبه های خود این مواضع را تکرار کرده اند.

دیدار امروز وزرای خارجه دو کشور که ظاهرا به طور سرپایی انجام شده نخستین تماس میان دو کشور از این نوع از زمان بالا گرفتن تنش های لفظی میان تهران و ریاض است.

سال گذشته حسن روحانی و ملک سلمان پادشاه عربستان هم در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در ترکیه با هم رو به رو شده بودند اما گزارشی درباره مکالمه احتمالی میان این دو مقام منتشر نشده بود.

مراسم حج هم که سال گذشته در غیبت زوار ایرانی برگزار شد، امسال علیرغم استمرار قطع روابط میان دو کشور، با حضور ایرانی ها خواهد بود.

عربستان به چند دیپلمات ایرانی با هدف حمایت کنسولی از حجاج ایرانی ویزا داده تا در ایام حج به امور شهروندان ایرانی رسیدگی کنند.

حق نشر عکس Irna
Image caption دیدار امروز میان دو مقام اولین تماس از این نوع از زمان بالا گرفتن تنش ها میان دو کشور است
حق نشر عکس Irna
Image caption وزرای خارجه ایران و عربستان در استانبول ترکیه با هم رو به رو شده اند