نگرانی دختران میرحسین موسوی از وضعیت سلامت پدر و مادرشان

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد می‌گویند هفته‌ای یک بار با پدر و مادرشان در حصر دیدار می‌کنند

سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از نگرانی دختران او درباره وضعیت سلامت آقای موسوی و همسرش، زهرا رهنورد خبر داده که در حصر خانگی هستند.

سایت کلمه امروز چهارشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) متن مصاحبه‌ای را با فرزندان آقای موسوی منتشر کرده که ظاهرا بعد از آخرین ملاقات هفتگی آنها انجام شده است.

یکی از دختران آقای موسوی درباره وضعیت سلامتی او گفت: "در مورد پدر عملا تغییری ایجاد نشده است. سرگیجه‌ها و مسائل دیگر همچنان باقی است که متاسفانه موجب بروز اتفاق و بدحالی بسیار شدید ناگهانی نیمه‌شبی در طول همین هفته پشت آن درهای قفل زده شده و متأسفانه همچنان به حال خود رها شده است. و چون ارتباطی نیست خب بالطبع ما از آن بی‌خبر ماندیم. و در همین ملاقات متوجه آن شدیم."

خانم موسوی همچنین گفته است که مادرش، زهرا رهنورد هم به دلیل کمردرد شدید "به‌سختی می‌نشست و یا راه می‌رفت. ملاقات ما در طبقه بالای ساختمان مجاور خانه‌ زندان انجام می‌شود نه خود خانه. مادر به‌سختی از پله‌ها بالا می‌آمد. موقعی هم که به خانه رفت، آن‌هم با دشواری از تنها یک پله‌ی جلوی در بالا رفت."

خانم موسوی گفته است مسئولان و وعده داده‌‌اند که پزشک متخصص آنها را خواهد دید ولی زمان آن نامشخص است.

دو روز پیش روزنامه جمهوری اسلامی که یک رسانه محافظه کار سنتی چاپ تهران است در اقدامی کم‌سابقه، متن گفت‌وگویی را با نرگس و زهرا موسوی منتشر کرد که این دو در آن گفته بودند پدرشان در طول حصر "دچار بیماری‌های قلبی و ناراحتی‌های استخوانی" شده و مادرشان هم به مشکلات متعدد جسمی مبتلاست.

دختران آقای موسوی و خانم رهنورد هفته پیش هم در گفتگوی دیگری با سایت کلمه، از نامساعد بودن حال عمومی پدرشان خبر داده بودند.

حق نشر عکس Public domain
Image caption به گفته خانواده آقای کروبی از زمان شروع حصر خانگی او تاکنون شش بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است

این در حالی است که هفته پیش مهدی کروبی، دیگر نامزد معترض به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد.

به گفته خانواده آقای کروبی، وضعیت جسمانی او مناسب نیست و از زمان شروع حصر خانگی خود، تاکنون شش بار از ناحیه قلب، چشم، کمر، زانو، ساق پا و مجاری ادرار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

در اسفند ماه گذشته، فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، در نامه‌ای سرگشاده، راجع به وضعیت وی در حصر خانگی ابراز نگرانی کرد و هشدار داد و نوشت: "مسئولیت سلامت و جان همسرم بر عهده نظام است."

حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از ۶ سال و نیم پیش و با صلاحدید نهادهای ارشد حکومتی در جریان بوده اما مسئولیت نگهداری از این سه نفر، به عهده ماموران وزارت اطلاعات است.

تاکنون هیچ نهادی در ایران به طور رسمی مسئولیت تصمیم‌گیری در مورد حصر خانگی را به عهده نگرفته ولی رئیس قوه قضاییه ایران، شروع این حصر در بهمن ۱۳۸۹ را بنا بر تصمیم شورای عالی امنیت ملی وقت دانسته است.

مطالب مرتبط