'بیش از ۲۰۰ هکتار' از جنگل‌ میانکاله سوخته است

آتش‌سوزی میانکاله حق نشر عکس ILNA
Image caption آتش‌ شماری از درخت‌های انار وحشی، درختچه‌های سازیل و تمشک را نابود کرده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران می‌گوید در آتش‌سوزی اخیر میانکاله، در نزدیکی بهشهر، بیشتر از ۲۰۰ هکتار از زمین‌های جنگلی و مراتع این منطقه سوخته است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیر محیط زیست مازندران، به ایلنا گفته است: " در حال حاضر نمی‌توان میزان دقیق خسارت را تخمین زد، اما به هرحال با قطعیت می‌توان گفت که بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های میانکاله در آتش سوخته است."

آتش‌سوزی میانکاله ظهر روز سه‌شنبه آغاز شد و خبرگزاری‌های ایرانی گزارش دادند که این آتش‌سوزی پس از چند ساعت و حوالی نیمه شب مهار شد. اما ایلنا می‌گوید آتش‌سوزی در بخش‌هایی از منطقه تا روز شنبه ادامه داشت.

در خاموش کردن این آتش‌سوزی علاوه بر محیط‌بانان و آتش‌نشانان، داوطلبان مردمی نیز مشارکت داشته‌اند.

مدیرکل محیط زیست مازندران هشدار داده است که "از‌ آنجا که درختان آتش گرفته‌اند و وزش باد شدید ادامه دارد، ممکن است باز هم آتش شعله‌ور شود."

آقای ابراهیمی کارنامی درباره علت این آتش‌سوزی وسیع گفته است: "مطمئن هستیم عامل این آتش‌سوزی انسانی است اما اینکه آتش به صورت سهوی یا عمدی آغاز شده، هنوز در حال بررسی است."

حق نشر عکس ILNA
Image caption چند گربه جنگلی که از آتش پناه گرفتند و نجات پیدا کردند

آتش‌سوزی میانکاله بافت گیاهی را در مناطقی به کلی از میان برده و شماری از درخت‌های انار وحشی، درختچه‌های سازیل و تمشک را نابود کرده است.

در این آتش‌سوزی به دو دامداری نیز آسیب رسیده است.

محمد زمان احمدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر، گفته است که "۸۰ درصد" گونه‌های گیاهی در جنگل انارستان میانکاله از بین رفته‌اند.

آقای احمدی گفته است درخواست اداره محیط زیست برای اعزام هلیکوپتر آتش‌نشانی "به جایی نرسید".

گفته شده از آنجا که ماشین‌های آتش‌نشانی برای استفاده در شهر طراحی شده‌اند، برای استفاده از آنها در جریان آتش‌سوزی مناطق جنگلی میانکاله محدودیت‌هایی وجود داشت.

حق نشر عکس ILNA
Image caption در خاموش کردن آتش‌سوزی علاوه بر محیط‌بانان و آتش‌نشانان، داوطلبان مردمی نیز مشارکت داشته‌اند

موضوعات مرتبط