روزنامه های تهران، پیام روحانی و سلفی نمایندگان

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه ۱۶ مرداد همچنان در جست وجوی وزیران جدیدی هستند که نامشان هنوز اعلام نشده است. حمله روزنامه ها به نمایندگان با موگرینی مسوول سیاست خارجی اروپا بعد از تحلیف روحانی عکس سلفی انداخته بودند.

حق نشر عکس شرق
Image caption تیتر و کارتون حسین صافی، شرق

سلفی جنجالی بهارستان

وقايع‌اتفاقيه در گزارش اصلی خود نوشته: روز شنبه که مراسم تحليف رئيس‌جمهوري با حضور ۱۲۰۰ مهمان داخلي و خارجي برگزار شد، يک رويداد نسبتا عجيب فضاي رسانه‌هاي مجازي و حقيقي را پر کرد. «تقلاي تعدادي از نمايندگان مجلس براي سلفي‌گرفتن با فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا!» عملي غريب که حواشي بسياري به پا کرد و حتي برخي آن را حاشيه‌سازي براي رفتار ديپلماتيک ايران براي جلب نگاه جهان به دموکراسي بومي خود پنداشتند و برخي آن را ثمره نظارت استصوابي براي ورود نمايندگاني دانستند که شأن و جايگاهي نه براي خود که براي کشور قائل نيستند!

این روزنامه افزوده: البته اين نظرات منتقداني هم داشت که مي‌گويند سلفي اتفاق عجيبي نيست و در يک فضاي غير‌رسمي هيچ اشکالي هم ندارد.

مرز نمایندگی کجاست؟

مصطفی عابدی در مقاله ای که زیر تیتر اول شهروند قرار گرفته نوشته: کمتر کسی باور می‌کرد که سلفی گرفتن به یکی از منابع قابل توجه مرگ‌ومیر تبدیل شود، مرگ‌ومیر ناشی از ضربه مغزی به دلیل سقوط از ساختمان یا دره و مرگ‌ومیر و یا زخمی شدن ناشی از خبط سیاسی. سلفی برخی از نمایندگان مجلس با خانم موگرینی که در میان آنان نمایندگان لیست امید بودند، انعکاس گسترده‌ای داشت و کمابیش قریب به اتفاق داوری‌ها در این مورد منفی و در جهت محکوم کردن این رفتار بود.

نویسنده تاکید کرده: حتی اگر بپذیریم که فضای این رخداد غیررسمی بوده، ولی این حد از رفتارهای غیررسمی در صحن مجلس و فضای آن معرف این است که نمایندگان کمابیش فضای مجلس را غیررسمی تلقی می‌کنند و به نظر می‌رسد که آنان در این محیط کاری بیش از اندازه وارد رفتارهای شوخی و خنده می‌شوند. حتی سلفی گرفتن نیز ذاتا برای این سطح از جایگاه چیز جالبی نیست، ولی ظاهرا نمایندگان بیش از اندازه مثل مردم شده‌اند.

شهروند نوشته: یکی از مهمترین انتقاداتی که به این عمل نمایندگان شده این است که آن را مصداق خودباختگی معرفی کرده‌اند هرچند معلوم نیست که تا چه اندازه می‌توان چنین نتیجه‌ای را از این رفتار گرفت، حتی اگر بتوان این اتهام را متوجه آنان کرد، باید در نظر داشت که خودباختگی ابعاد بزرگتر و مهمتری دارد که نباید از آن غفلت کرد. هنگامی که بیشتر متولیان رسمی برای تأیید و رد ادعاهای خود به اظهارات و یا مستندات طرف‌های غربی ارجاع می‌دهند مصداق مهمتری از خودباختگی در برابر غرب و دیگران است تا انداختن یک سلفی.

این ها می خواهند...؟

کیهان با تیتر بزرگ این نمایندگان می خواهند به مادرتحریم ها مبارزه کنند نوشته:انتشار تصاویری از تقلای برخی نمایندگان موبایل به دست و ذوق‌زدگی آنها برای گرفتن سلفی با موگرینی در دل خود معنای تلخی را نهفته داشت و آن نمادی از واقعیت فرا متن برجام بود: کسانی که قرار است از حقوق ملت در برابر دشمن دفاع کنند، برای عکس یادگاری با ناقضان برجام، به شکل تحقیرآمیزی صف می‌کشند!

به نوشته این روزنامه تندرو: تلاش‌های حقارت آمیز تعدادی از نمایندگان عمدتا عضو «لیست امید» مجلس برای گرفتن عکس یادگاری با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علاوه بر اینکه اصل موضوع تحلیف ریاست جمهوری را به حاشیه برد‌، نمایندگان لیست امید مجلس را در برابر انتقادهای شدیدی مبنی بر زیر سؤال بردن عزت ملی و تنزل‌شان و سطح نمایندگی ملت و کیفیت مجلس شورای اسلامی قرار‌داد.

با یک زن!

جوان با تیتر بزرگ «ملت حالش به هم خورد» در صدر اخبار خود نوشته: سلفي گرفتن نمايندگان خانه ملت با يك زن در حالي كه از سر و كول هم بالا مي‌روند و گوشي‌هايشان را به سمت او گرفته‌اند، با نيش‌هاي باز كه ته گلوي برخي‌شان را مي‌توان ديد، آن هم با زني كه مسئول سياست خارجه كشورهايي است كه ما را تحريم كرده‌اند و دشمني چندصد ساله دارند و همين چند روز پيش شكايت آزمايش موشك ماهواره‌بر ما را كه يك كار علمي است، به شوراي امنيت بردند. اين اوج بي غيرتي بود، بي غيرتي به دين، به وطن، به ملت تا يك بار ديگر شيون‌كنان بالاي سرغربزدگي و بي هويتي خويش بنشينيم.

روزنامه سپاه پاسداران با ذکر نام نمایندگانی که در گرفتن سلفی با خانم موگرینی پیشقدم بودند نشان داده که از هر دو جناح اصولگرا و حامی دولت در این ماجرا حضور داشته اند نوشته: هر چند مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور بلافاصله نوشت كه اين يك ضعف فرهنگي است نه سياسي تا شايد مشكل را به همه ايرانيان نسبت دهد و چهره سلفي‌بگيران را كه از يك ليست خاص بودند، تطهير كند و اگرچه ما نيز بنا نداريم وارد اين بحث سياسي بشويم اما كاربران شبكه‌هاي اجتماعي كه هشتگ «سلفي حقارت» را به‌راه انداختند، عموماً كساني بودند كه اعتراف مي‌كردند سلفي بگيران از ليست اميد هستند كه رأي‌دهندگان چشم بسته آنها را روانه مجلس كرده‌اند.

جوان در نهایت نوشته: يعني در اين قصه پر غصه، همه ملت بود كه حالش به هم خورد، هرچند در ميان كاربران شبكه‌هاي اجتماعي كساني بودند كه نوشتند اين خصيصه بيشتر ما ايراني‌ها است، اما واكنش‌هاي اصلي و پردامنه، نشان از اين دارد كه چنين رفتاري را ايرانيان مايه حقارت و پستي مي‌دانند و نتوانستند خشم خود را از اين ماجرا فرو برند.

کار واجب نمایندگان ملت

مسعود سلیمی در مقاله ای در جهان صنعت با اشاره به حضور میهمانان خارجی نوشته: این رویداد رویداد بسیار خوبی است اما در میان این همه شخصیت سیاسی، جدا از مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از ۲۸ کشور اروپا به تهران آمده بود و چند شخصیت درجه دوم از کشورهایی که رابطه استراتژیک با ما دارند چون چین و روسیه، مهره‌های چندان کارآمدی که از مذاکره با آنها از نظر اقتصادی و سیاسی، باری از دوش کشور بردارند، دیده نمی‌شد.

سردبیر روزنامه تاکید کرده: اما حضور خانم موگرینی جدا از اینکه از وجه برجامی و اقتصادی بسیار پرمعنا تعریف می‌شود، از این جهت که بسیاری از نمایندگان در خانه ملت هم فرصتی یافتند تا با سلفی‌های خود با یکی از بزرگان سلفی‌باز مملکت استاد عباس جدیدی وارد گود شوند، نشان می‌دهد که باید آب دید تا فهمید چه کسی شنا بلد است ضمن اینکه طبق روال، ابتدا سلفی می‌گیرند مثل مورد عملیات تروریستی مجلس، بعدا که در شبکه‌های مجازی مساله‌ساز می‌شود به فکر تکذیب می‌افتند.

و خلاصه مقاله جهان صنعت این که: جلوس در خانه ملت باید برای کارهای جدی‌تر و مهم‌تر از خوش و بش کردن با خانم موگرینی باشد.

حتی اگر مریلین مونرو بیاید

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: بله برادر! این هم از مسخره بودن روزگار ماست که نماینده مجلس خودش را می‌کشد که بخواهد با موگرینی سلفی بگیرد. حالا خودش را می‌کشد مهم نیست‌. آبروی ما را هم می‌برد! بنده تقاضا دارم یک ترتیبی اتخاذ بدهیم که نمایندگان محترم مجلس چند باری با بانوان خارجی نشست و برخاست داشته باشند که هم هول و بلایشان بریزد هم اینکه دیگر این همه ندیدبدیدبازی در نیاورند‌.

به نوشته این طنزنویس: یک کار دیگر هم می‌توانیم بکنیم که دفعه بعدی موگرینی آمد ایران اصلا تحویلش نگیرند. عکس نماینده‌هایی را که در تلاش برای جلب نظر خانم موگرینی بودند را با همان خنده‌های فراوان و نیش باز بفرستیم برای همسران گرامی‌شان! دو بار که در منزل کتک خوردند که «چرا نیشت اینطوری باز بود» دفعه بعدی مرحومه مغفوره شادروان جنت مکان مریلین مونرو هم بیاید داخل تحویلش نمی‌گیرند!

حق نشر عکس شرق
Image caption کارتون مهدی عزیزی، شرق

دولت طرف آمریکا باشد، نه سپاه

کورش الماسی در مقاله ای در همدلی با تاکید بر این که بنا بر شواهد تاریخی این دولت‌ها هستند که با یکدیگر مراوده دارند و نه یک دولت با یک نهاد در کشور دیگر، به این نکته پرداخته که آیا طرف دولت آمریکا در مجادله ای که دولت ترامپ آغاز کرده باید دولت ایران باشد یا سپاه پاسداران. آن هم در دوره ای که آمریکا آشفته، بی‌برنامه و بی‌کفایت‌ترین رئیس جمهور تمام تاریخ خود را تجربه می‌کند و این دولت روان‌پریش، نهاد سپاه را طرف حساب خود معرفی می‌کند، چرا که راحت‌تر می‌تواند شرایط و زمینه فشار یا حتی برخورد با ایران را فراهم کند.

نویسنده مقاله تاکید کرده: مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اقدام خنثی کننده در مقابله با سیاست دولت آمریکا این است که با انجام یک سری اقدامات، تدابیر و راهکارها، دولت و نه نهاد سپاه، طرف حساب دولت آمریکا قرار بگیرد. اینکه بزرگان نیرو‌های دفاعی خود طرف حساب آمریکا باشند دقیقا چیزی است که جنگ‌طلبان آمریکا و بدخواهان منطقه‌ای ایران مشتاق آن هستند.

مقاله همدلی به این جا رسیده که نیروهای دفاعی بدون هیچ محدودیتی ضرورتاً باید بی‌وقفه و با تمام توان به افزایش توان دفاعی کشور بپردازنداما نیروهای دفاعی باید پیرو نیروهای سیاسی باشند. به این دلیل ساده که تخصص نیروهای دفاعی تولید و استفاده از ادوات دفاعی است. تخصص سیاست‌ورزان این است که زمان و مکان استفاده از ادوات دفاعی را تعیین کند.

در انتخابات مردم را گول زدند

کیهان در ادامه مخالفت های خود با دولت حسن روحانی با اشاره به گفته های رییس جمهور در تاکید به مسوولیت او برای پاسخ دادن به میلیون ها مردمی که به او رای دادند که به منزله تایید سیاست وی در دولت اول بود در یادداشت روز خود ادعا کرده که پیروزی اعلام شده حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری که به شکست اصولگرایان و تندروها انجامید نتیجه سیاست تبلیغاتی او و فریب مردم بود.

به نوشته حسین شریعتمداری در این یادداشت: چه کسی می‌تواند انکار کند که رئیس‌جمهور و دولت ایشان از طریق رسانه‌های زنجیره‌ای و با حمایت آشکار برخی از مقامات آمریکایی و اروپایی و رسانه‌های تحت اختیار آنها، اصرار داشتند به مردم بقبولانند که اگر در انتخابات به آقای روحانی رأی ندهند باید منتظر حمله نظامی آمریکا باشند! این ترفند دقیقاً از هنگامی به کار گرفته شد که بسیاری از شواهد و قرائن موجود و نظرسنجی‌های معتبر از نارضایتی گسترده مردم از دولت یازدهم و ناکارآمدی آن حکایت می‌کرد.

کیهان نوشته در میان انتخابات ناگهان همه بلندگوهای حامی دولت از داخل و خارج، ساز این دوگانه را کوک کردند که ملت باید میان دولت روحانی و پذیرش حمله نظامی آمریکا، یکی را انتخاب کند. و مقامات آمریکایی و اروپائی ضمن حمایت آشکار و بی‌پرده از آقای روحانی به گزینه نظامی روی میز و تحریم‌های آماده اعمال اشاره می‌کردند و در همان حال تاکید می‌کردند که این گزینه‌ها را تا انجام انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران به تعویق انداخته‌اند. حمایت آشکار «جان برنان» رئیس سازمان سیا از دولت آقای روحانی و تاکید وی بر ضرورت حمایت آمریکا از ایشان فراموش نشده.

پیام روحانی برای دنیا

اعتماد در سرمقاله خود به بررسی ابعاد مختلف پیام هایی پرداخته که حسن روحانی در جریان تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری فرستاد و نوشته: ايالات متحده و اسراييل و به دنبال آنها برخي كشورهاي عرب منطقه كه مترصد ملغي شدن برجام هستند بايد متوجه باشند كه ايران آغازگر ماجرا نخواهد بود. ايران از گذشته نيز متعهد به تعهداتش بود. اگر توافقي را نمي‌پذيرفت صريح و شفاف ادعاهاي خود را بيان مي‌كرد و اگر هم مي‌پذيرفت خيلي روشن به آن ملتزم و پايبند بود.

این روزنامه اصلاح طلب با اشاره به سیاست های ایران در مبارزه با تروریزم در منطقه و فعالیت هایش در افغانستان و عراق و یمن آن را با رفتار دیگر بازیگران منطقه ای مقایسه کرده کرده و نوشته بر توان اين گروه همين بس كه تك و تنها نزديك به دو سال است كه تحت وحشيانه‌ترين حملات عربستان قرار دارند ولي هنوز موفقيت چشمگيري براي نيروهاي سعودي به دست نيامده است.

اعتماد در نهایت مدعی شده: ايران نه تنها از صلح و ثبات در منطقه دفاع مي‌كند، بلكه خودش نيز مصداق روشني از اين صلح و ثبات است.در حالي كه كشوري چون تركيه كه عضو ناتو است با بحران ناشي از كودتا دست و پنجه نرم مي‌كند و مصر دوران افول و سقوط خود را در برابر تروريسم داخلي تجربه مي‌كند، عربستان نيز آينده‌اي ناروشن و ناپايدار از خود به نمايش گذاشته و حتي اختلافات داخلي در شوراي همكاري خليج فارس به تقابل شديد ميان اعضا تبديل شده است، ايران همچنان باثبات و پايدار درگير انتخابات پرشوري مي‌شود كه بالاترين سطح مشاركت‌هاي انتخاباتي در كشورهاي جهان رقابت كرده است.

حق نشر عکس ایران
Image caption تیتر و عکس امین رحمتیان، ایران

مژگان جمشیدی در گزارش اصلی روزنامه ایران نوشته: پس از گذشت سه روز از وقوع آتش سوزی مهیب در پناهگاه حیات وحش میانکاله در استان مازندران با تلاش مأموران محیط زیست و نیروهای مردمی، آتش سرکشی که هر بار بعد از مهار، بار دیگر شعله می‌کشید سرانجام در واپسین روزهای هفته گذشته به طور کامل خاموش شد. این بزرگترین حریق در میانکاله در سال‌های اخیر بوده که به گفته مدیرکل محیط زیست استان مازندران در نتیجه آن بیش از ۲۰۰ هکتار از آخرین بازمانده رویشگاه جنگل های جلگه‌ای شمال در شبه‌جزیره میانکاله طعمه حریق شده و به تلی از خاکستر بدل شد، هر چند برخی خبرگزاری‌ها به نقل از مقامات محیط زیست وسعت رویشگاه های سوخته را تا ۵۰۰ هکتار نیز عنوان کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه: آتش حوالی ظهر سه‌شنبه از شمال شرق شبه‌جزیره در منطقه پروانه بادی شروع شد و به دلیل وزش شدید باد و گرمای هوا به سرعت در منطقه گسترش یافت که در نتیجه انبوهی از درختان قسمت ساحلی تا کیلومترها در آتش انسان ساخته سوختند بی‌آنکه بالگردی برای اطفای حریق به منطقه اعزام شود.

روزنامه دولت در نهایت نوشته: از ابتدای سال جاری تاکنون هزاران هکتار از جنگل ها و مراتع کشور در نتیجه کمبود تجهیزات اطفای حریق و نبود بالگرد و هواپیمای آب پاش از بین رفته‌اند و مسئولان سازمان جنگل ها و محیط زیست نیز در بسیاری موارد با توجیه اینکه منطقه حریق، کوهستانی و صعب العبور بوده حتی وجود بالگرد را هم بی‌فایده عنوان می‌کردند اما شبه جزیره میانکاله که از سه جهت جغرافیایی یعنی شمال، جنوب و شرق به تالاب بین‌المللی میانکاله و دریای خزر وصل است در شرایطی خاکستر شد که اتفاقاً همسطح دریا و بدون هیچگونه عارضه طبیعی و پستی و بلندی بوده است.

مقتدا صدر در دامن ریاض

صلاح الدین هرسنی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: مقتدی صدر روحانی با نفوذ شیعه و نزدیک به ایران، چند روز بعد از دیدار با ملک سلمان ولیعهد عربستان، از حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواستار بر چیده شدن نیروهای مسلح موسوم به حشدالشعبی شد. حشدالشعبی یک گروه شبه‌نظامی شیعه در عراق است که به جهت مناسبات راهبردی خود با ایران سهم مهمی برای زمین‌گیر شدن داعش در عراق داشته است.

با توجه به شرایطی که در منطقه در حال رقم خوردن است، به نظر می رسد که مقتدی صدر تحت تاثیر و اغوای مقامات سعودی در صدد تعقیب و تحقق نفوذ بیشتر در عراق است. البته تعقیب چنین خواستی برای ایران کمی غیر منتظره و عجیب به نظر می رسد و در نگاه نخست به معنای آن است که ایران در نفوذ استراتژیک منطقه ای در قبال عربستان رو دست خورده است. چراکه نتیجه رفتار و کنش این روحانی شیعه با توجه به انگیزه رهبران سعودی برای نقش یابی جدید در مناسبات منطقه، به زیان ایران و به نفع عربستان است.

به نوشته این تحلیلگر: مقتدی صدر با فاصله گیری هدفمند و تدریجی خود از ایران عاملی شتاب زا و نقش کاتالیزور را برای جایگاه یابی منطقه ای عربستان بازی می کند و استقبالی که از وی در ریاض شد، به معنای پیشروی سازمان یافته ریاض و در مقابل عقب نشینی مرحله ای تهران در مناسبات منطقه است. محققا با فراهم سازی بستر های نقش یابی عربستان از سوی مقتدی صدر، ریاض به گسترش نفوذ خود در عراق روی می آورد و تلاش می کند که از نفوذ مقتدی صدر برای توازن نقش نیرو های شیعی و سنی در مناطق تحت نفوذ بغداد و ریاض استفاده کند،

مقاله جهان صنعت در نهایت نوشته: اگر اینگونه باشد که مقتدی صدر تحت تاثیر مقامات سعودی مقتدی صدر دست به چنین نمایش زده، می توان گفت که تلاش مقامات سعودی، برای شکاف میان تهران- بغداد و نزدیک شدن بغداد به ریاض نتیجه داده است.

پازل آمریکایی سعودی

هادی محمدی در مقاله ای در جوان نوشته: دولت‌هاي امريكا در حدود چهار دهه گذشته يك هدف ثابت در قبال ايران با راهبردهاي متفاوت و تاكتيك‌هاي رنگارنگ به اجرا گذاشته و دنبال كرده‌اند. آنچه در كودتاي نوژه يا جنگ تحميلي هشت ساله يا برنامه بلندمدت استحاله فرهنگي، اقتصادي و سياسي و در قالب همكاري‌هاي دو و چندجانبه از سوي غرب دنبال شد، هيچ تفاوتي در هدف اصلي با راه‌اندازي جنبش‌هاي سياسي و اجتماعي و مشابه انقلاب‌هاي رنگي و سپس فتنه در سال ۸۸ نداشت.

به نظر نویسنده روزنامه سپاه پاسداران: اینک آمریکا و سعودی برای کاستن از نفوذ منطقه ای ایران راهبرد جبراني در عراق را برگزیده و يك حركت مرموز و هوشمند را دنبال می كنند. راهبرد جبراني از يك‌سو روي انفعال، صنعت و واگرايي در درون شيعه عراق متمركز شده و از سوي ديگر با تحريك پايه كردي براي رويكرد رفراندوم تجزيه عراق، پايه دوم راهبرد ايران را هدف گرفته است و شانس و توان خود را در رخدادهاي جديد دنبال مي‌كند.

جوان نوشته: با اينكه عزم جزم مسعود بارزاني، امريكا، سعودي و انگليس را وسوسه كرده و سفرهاي مقتدي صدر به رياض و حزب‌سازي عمار حكيم، محمد بن سلمان و ثامر سبهان را به وجد آورده است، ولي آنها از ماهيت رخدادها، شرايط قابل مديريت و ابزارهاي متنوع ايران بي‌اطلاع هستند.

درس‌هایی از تحلیف!

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، شهروند

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهرونگ نوشته: یه روزی یه پدری با پسرش میره مراسم تحلیف، پلیس جلوشونو می‌گیره. میگه شما جزو مقاماتید؟ پدره میگه نه. میگه شما ژن خوب دارین؟ پدره میگه نه. میگه حتی فوتبالیست و آکتور هم نیستید؟ پدره میگه نه! پلیس میگه خودت از راهی که اومدی، برمی‌گردی یا خودم برت گردونم بری؟ پدره میگه نه، این‌طوری که داره پیش میره، از راهی که اومدم رو برمی‌گردونم!

پسره به پدره میگه بابا، پس چطور قبل از انتخابات پسر و دختر و مرد و زن و اینوری و اونوری و گدا و پولدار و اقلیت و اکثریت و همه با یک نام و نشان بودیم، الان نیستیم؟

طنزنویس شهروند افزوده: هشت‌سال حرص خوردیم و بدون لایپوساکشن لاغر شدیم از بس عکس‌های مسخره و آبروبر از دو تا مجلس قبلی دیدیم! عکس خوابیدن نماینده‌ها را دیدیم، گفتیم اینها رو کی فرستاده داخل؟ فهمیدیم خودمان. هی وسط مجلس راهپيمايي سلامت كردند. گفتیم کی باید اینها را عوض کند. فهمیدیم باز خودمان. حالا عکس نماینده‌های جدید درآمده که آنچنان ذوق عکس و فیلم‌گرفتن دارند، انگار پلاسکو آتش گرفته، انگار زورگیری شده، انگار تصادف شده. آنها نماینده‌های کی هستند؟ خودمان.

موضوعات مرتبط