موشک سازی در روستای مازندران
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'روستای موشک‌ساز' در مازندران

تلویزیون دولتی ایران، گزارشی از بازدید یک فرمانده سپاه پاسداران از روستایی در مازندران منتشر کرده است که ادعا شده در آن موشک‌های جنگی ساخته می‌شود. تصویرهایی از یک کارگاه ساخت موشک هم نمایش داده می‌شود و چند نفر از کارکنان از توانایی‌های کارگاهشان در تولید موشک‌های "حتی قوی‌تر" سخن می‌گویند. روستای کیاسر در شهرستان بهشهر استان مازندران کمتر از ۴۰۰ نفر جمعیت دارد.

امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران، در جمع گروهی که ظاهرا اهالی روستا هستند سخنرانی می‌کند و می‌گوید که این روستا (به صورت افتخاری) یکی از پایگاه‌های موشکی سپاه شناخته می‌شود.

آقای حاجی زاده همچنین در بخشی از سخنانش می‌گوید سپاه پاسدارن "به عنوان بزرگ‌ترین قدرت منطقه" از دولت حمایت می‌کند تا به گفته او جلوی "زیاده خواهی‌های دشمنان ما به خصوص آمریکا" بایستد. فرماندهان سپاه پاسداران و آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران بارها توان نظامی ایران را به عنوان پشتیبانی برای وجهه بین المللی ایران خوانده‌اند که به مقام‌های سیاسی قدرت "چانه زنی" می‌دهد.

در گزارش تلویزیون ایران همچنین تصویرهایی از شلیک یک موشک و اصابتش به هدفی که روی آن پرچم آمریکا کشیده شده نمایش داده می‌شود.

این تصویر مشابه نمایش اصابت موشک‌های رهگیر به یک هدف در دوردست است. اما در تصویرهای تلویزیون ایران مشخص است که موشک شلیک شده، به یک کابل متصل است که ظاهرا از محل شلیک تا هدف کشیده شده است. موشک درحالی که به سمت هدف می‌رود از قسمت سر و دم به کابل متصل است. این تصویر نشان می‌دهد که موشک قابلیت رهگیری هدف را ندارد و تنها موتوری برای حرکت و احتمالا چاشنی انفجاری دارد.

حق نشر عکس IRIB
Image caption تصویرهای تلویزیون ایران نشان می‌دهد که موشک آویخته به یک کابل که ظاهرا تا هدف کشیده شده است حرکت می‌کند و به هدف اصابت می‌کند

ایران در سال‌های بعد از جنگ با عراق، تلاش کرده توان موشکی خود را افزایش دهد. دلیل تمرکز ایران روی بخش موشکی ضعف نیروی هوایی این کشور است که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی اجازه خرید هواپیماهای جنگی جدید و قطعات هواپیماهای باقی مانده از حکومت پهلوی را ندارد. البته ایران در اوایل دهه ۱۹۹۰ از روسیه جنگنده‌های دست دوم میگ ۲۹ خرید.

مقام‌های ایران تاکید دارند که صنایع موشکی ایران، بومی شده و این کشور بدون نیاز به غرب انواع موشک‌های "مدرن" را می‌سازد. گرچه کارشناسان بعضی از موسسات تحقیقات نظامی، مانند گلوبال سکیوریتی معتقدند که ایران موشک‌هایش را با کمک کره شمالی طراحی می‌کند و بعضی از قطعات حساس را از بازار سیاه می‌خرد.

درباره برنامه‌های موشکی ایران بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط