پهپاد ایرانی به 'سی متری جنگنده آمریکایی در خلیج فارس رسید'

پهپاد حق نشر عکس Getty Images

نزدیک شدن یک پهپاد ایرانی به یک جنگنده ‌ اف-۱۸‌-ای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، این جنگنده را مجبور به مانور اضطراری برای فرود بر ناو هواپیمابر نیمیتس کرد.

مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای، اقدام پهپاد ایرانی را "خطرناک" و "برخلاف عرف و قوانین دریایی بین‌المللی" خواند و گفت این سیزدهمین باری است که در سال ۲۰۱۷، نیروی دریایی آمریکا با عملیات "خطرناک یا غیرحرفه‌ای" نیروهای ایران مواجه شده است.

در این بیانیه آمده که جنگنده هورنت آمریکایی قصد فرود از ارتفاع چند هزار پایی را بر عرشه ناو داشت اما حضور پهپاد باعث شد هواپیما برای فرود مجبور به مانور شود تا با پهپاد ایرانی، شصت متر افقی و سی متر عمودی فاصله بیندازد.

نیروهای آمریکایی چند بار از طریق یک خط رادیویی اضطراری به هدایت‌کنندگان پهپاد هشدار دادند اما گزارش شده که هشدارهای رادیویی نادیده گرفته شده؛ هر چند که کمی بعد پهپاد از منطقه دور شده است.

بنا بر گزارش‌ها به نظر می‌رسد این پهپاد مسلح نبوده است.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا مدل این پهپاد QOM-یک ذکر شده؛ نامی که نیروی دریایی آمریکا به پهپاد صادق یک داده است.

حق نشر عکس LEADER.IR
Image caption شاهد ۱۲۹

در ماه‌های اخیر چندین بار گزارش شده که پهپادهای ایرانی به نیروهای آمریکایی در سوریه یا خلیج فارس نزدیک شده‌اند.

هجدهم خرداد امسال، نیروی ویژه مشترک عملیات "عزم راسخ" (Inherent Resolve) آمریکا خبر داد که یک فروند جنگنده اف-۱۵ نیروی هوایی این کشور یک فروند پهپاد رزمی نیروهای شبه نظامی طرفدار بشار اسد را در نزدیک محور تنف در سوریه سرنگون کرده است که بعدا روشن شد این پهپاد شاهد ۱۲۹ (پهپاد شناسایی-رزمی نیروی هوافضای سپاه پاسداران) بوده است.

دوازده روز بعد، یک فروند شاهد ۱۲۹ در ساعت ۱۲:۴۰ بامداد ۳۰ خرداد در حالی که به سمت موقعیت نیروهای ائتلاف آمریکا در سوریه در حال پرواز بود هدف یک موشک اف-۱۵ئی نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت و ساقط شد.

یک روز پیش از آن، نیروی هوایی پاکستان یک شاهد ۱۲۹ را در مرز شرقی ایران با پاکستان منهدم کرده بود.

در دو هفته گذشته ایران و آمریکا یکدیگر را به اقدام غیرحرفه‌ای و نزدیک شدن بیش از حد قایق‌های تندروی ایران و ناوهای آمریکا در خلیج فارس متهم کرده‌اند.