محمدعلی نجفی گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای شهردار تهران

جلسه شورای شهر حق نشر عکس ILNA

نمایندگان منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران محمدعلی نجفی را به عنوان گزینه اول شهرداری تهران انتخاب کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان هفت چهره را برای شهرداری تهران نامزد کردند، که پس از انصراف شش نفر از این افراد آقای نجفی با ۲۱ رای از ۲۱ عضو نمایندگان منتخب شورای شهر به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شد.

پنجمین دوره شورای شهر تهران هنوز به طور رسمی کار خود را آغاز نکرده است و قرار است پس از ۱ شهریور، که شورای جدید رسما آغاز می‌شود، برای شهرداری تهران رای‌گیری شود.

مرتضی الویری پس از جلسه امروز گفت ممکن است در روزهای آینده نظرها یا چهره‌های دیگری مطرح شوند، هرچند احتمال این موضوع بسیار کم است.

محمد شریعتمداری و حبیب الله بیطرف، دو نفر از نامزدهای اولیه شهرداری، به عنوان وزرای پیشنهادی صنعت و نیرو به مجلس معرفی شده‌اند و از نامزدی برای شهرداری انصراف دادند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption دیگر نامزدهای شهرداری تهران پس از ارائه برنامه‌هایشان انصراف دادند

در روزهای گذشته پنج نامزد دیگر برنامه‌های خود برای شهرداری تهران را ارائه کردند اما محمدعلی افشانی روز چهارشنبه و الهه کولایی، حسین مرعشی و محسن مهرعلیزاده هم روز پنجشنبه پس از ارائه برنامه‌هایشان از نامزدی شهرداری انصراف دادند.

آقای نجفی پس از اعلام خبر انتخابش در مصاحبه با شبکه خبر تلویزیون ایران گفت به دنبال ایجاد آرامش، در جنبه‌های روحی و روانی زندگی شهروندان تهرانی، و ایجاد آسایش، در جنبه‌های فیزیکی و مادی زندگی آنان است.

محمدعلی نجفی مشاور اقتصادی حسن روحانی است.

آقای نجفی پیش از این وزیر فرهنگ و آموزش عالی، وزیر آموزش و پرورش، و رئیس سازمان برنامه و بودجه بوده است. محمدعلی نجفی از نمایندگان سومین دوره شورای شهر تهران بود و در هفته‌های آخر کار این شورا استعفا کرد تا رئیس سازمان میراث فرهنگی شود.

او از ریاست سازمان میراث فرهنگی هم به دلیل "بیماری قلبی" استعفا کرد.

او یکی از موسسان حزب کارگزاران سازندگی است.

موضوعات مرتبط