فرمانده سپاه: شهادت محسن حججی حرکت سخیف نماینده‌ها را خنثی کرد

فرمانده سپاه حق نشر عکس Mizan
Image caption فرمانده سپاه: محسن حججی برای تأمین امنیت مرز سوریه و عراق که نقطه بسیار استراتژیکی برای آمریکا بود به شهادت رسید

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید کشته شدن محسن حججی در سوریه باعث شده است که "حرکت سخیف" نمایندگان مجلس ایران خنثی شود.

آقای جعفری در مراسم بزرگداشت محسن حججی گفت: "شهادت شهید حججی در همان روزهایی اتفاق افتاد که ایران اسلامی شاهد حرکت سخیف نمایندگان بود، که این شهید به داد عزت ملی ما رسید و آن حرکت سخیفانه را خنثی کرد."

به نظر می‌آید اشاره آقای جعفری به تعدادی از نمایندگان مجلس ایران است که در جریان مراسم تحلیف ریاست جمهوری با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عکس و سلفی گرفتند.

انتشار عکس‌های این نمایندگان موجی از واکنش‌های عمدتا انتقادی را به همراه داشت. منتقدان رفتار نمایندگان را دون شأن آنها خواندند و گفتند که این افراد با سلفی گرفتن با خانم موگرینی آبروی ایران را بردند.

محسن حججی از اعضای لشکر زرهی ۸ نجف اشرف، از واحدهای سپاه پاسداران، در جریان شبیخون نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به منطقه‌ تنف در مثلث مرزی بین سوریه، عراق و اردن اسیر و سپس به دست داعش کشته شد.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption عکس گرفتن نمایندگان با فدریکا موگرینی انتقادهای زیادی به همراه داشت

داعش تصاویری را از زمان اسارت و همین طور کشتن محسن حججی منتشر کرد. انتشار این خبر و تصاویر واکنش گسترده چهره‌ها، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت.

دولتمردان ایران از جمله معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و رئیس مجلس با تقدیر از محسن حججی از لزوم دفاع از ایران در خارج از مرزها گفتند. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی شجاعت محسن حججی را ستودند اما عده‌ی هم سیاست اشتباه جمهوری اسلامی در منطقه و سوریه را باعث مرگ او دانستند.

فرمانده سپاه در سخنان امروز خود محسن حججی را "یکی از جوانان پاسدار" خواند که "برای تأمین امنیت مرز سوریه و عراق که نقطه بسیار استراتژیکی برای آمریکا بود، به شهادت رسید".

آقای جعفری گفت: "امروز سپاه افتخار دارد که ده‌ها جوان مؤمن و انقلابی را در خود سازماندهی‌ کند و در نیروهای مختلف زمینی، دریایی، هوایی و نیروی قدس، این سازماندهی گسترده صورت گرفته است."