روحانی روسای جدید محیط زیست و میراث فرهنگی را منصوب کرد

دولت جدید حق نشر عکس ISNA
Image caption علی‌اصغر مونسان (راست) و عیسی کلانتری

روسای جدید سازمان‌های حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی ایران منصوب شدند.

حسن روحانی رییس‌‌جمهور ایران امروز ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) در احکامی جداگانه عیسی کلانتری را به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و علی‌اصغر مونسان را به ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب کرد.

این دو که معاون رییس جمهور هم خواهند بود به ترتیب جایگزین معصومه ابتکار و زهرا احمدی‌پور شدند.

عیسی کلانتری، رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست در دو دولت اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر کشاورزی بود و از زمان تشکیل خانه کشاورز دبیر کل آن بوده است. او در دولت قبلی معاون اسحاق جهانگیری -معاون رییس جمهور- در امور آب، کشاورزی و محیط‌زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه بود.

آقای کلانتری که بیشتر در حوزه محیط زیست انسانی فعال بوده در چند سال اخیر یکی از کسانی بوده که به بحران آب در ایران توجه جدی نشان داده و بارها درباره خطرات آن هشدار داده، منتقد سیاست‌های قبلی در مدیریت منابع آب بوده و برای احیای دریاچه ارومیه تلاش کرده است.

با این حال فعالان محیط زیست آقای کلانتری را در ایجاد بحران برای دریاچه ارومیه و همچنین بحران آب در دیگر نقاط ایران مسئول می‌دانند و به سیاست او در زمانی که وزیر کشاورزی بود اشاره می‌کنند: حفر چاه‌های کشاورزی عمیق که به گفته آنها باعث تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی، نشست زمین و شور شدن یا خشک شدن چاه‌های آب شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم ابتکار در کاخ الیزه همراه با لوران فابیوس و فرانسوا اولاند و حسن روحانی

آقای کلانتری جایگزین معصومه ابتکار شد که سابقه ریاست بر سازمان محیط زیست را در زمان دولت محمد خاتمی هم داشت و اولین زنی است که بعد از انقلاب به هیات دولت راه یافت. او همچنین نماینده مجلس ایران و عضو شورای شهر تهران هم بوده است. خانم ابتکار اکنون بجای شهین‌دخت مولاوردی معاون حسن روحانی در امور زنان شده است.

خانم ابتکار در چهار سال گذشته دورانی پر جنجال را پشت سر گذاشت. لغو سخنرانی اعلام شده او پیش از خطبه‌های نماز جمعه، مصاحبه با بی‌بی‌سی که منتقدان خانم ابتکار او را به "بهره‌برداری انتخاباتی از توافق هسته‌ای" متهم کردند و عکس او با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در اجلاس جهانی آب و هوا در پاریس از جمله موارد خبرساز در ارتباط با او بود.

خانم ابتکار کمتر از یک ماه پیش از آن که شورای شهر تهران را به قصد ریاست مجدد بر سازمان محیط زیست ترک کند، در جلسه این شورا گفته بود او بوده که "به همراه آقای نجفی به دیدار خانواده‌های آسیب دیده" مسایل سال ۸۸ رفته بود.

خانم ابتکار در همین دوره ریاست اخیر بر سازمان محیط زیست برنده جایزه انرژی گلوب شد.

میراث فرهنگی

سازمان میراث فرهنگی در دوران دولت حسن روحانی بسیار کم‌جنجال‌تر از دولت قبل از آن اما بی‌ثبات‌تر بود و سه رییس را در چهار سال تجربه کرد.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption زهرا احمدی پور اولین زنی که به ریاست سازمان فرهنگی رسید

خانم احمدی‌پور رییس سابق سازمان میراث فرهنگی فقط در نه ماه آخر دولت اول حسن روحانی این سمت را بر عهده داشت. ابتدا حسن روحانی محمد علی نجفی را به عنوان رییس میراث فرهنگی منصوب کرد اما او بعد از دو سال استعفا کرد. بعد مسعود سلطانی‌فر از شورای شهر خود را به صندلی ریاست رساند. او کمتر از سه سال بعد به وزارت ورزش و جوانان برگزیده شد تا خانم احمدی پور اولین زنی باشد که هر چند کوتاه ریاست سازمان میراث فرهنگی را بر عهده داشته است.

علی‌اصغر مونسان که جای خانم احمدی پور را گرفته پیش از این در حوزه زیرساخت‌های صنعتی فعال بوده است؛ در شرکت‌های ساخت‌ و ساز وابسته به بنیاد مستضعان یا ستاد اجرایی فرمان امام یا شرکت‌های توسعه و مهندسی وابسته به شهرداری تهران. او عضو هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس هم هست.

آقای مونسان پیش از سمت جدید رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بود. به نظر می‌رسد انتصاب آقای مونسان برای افزایش ساخت و ساز در حوزه گردشگری از جمله ساخت هتل باشد، کاری که آقای سلطانی‌فر هم سعی داشت انجام دهد.

فعالان حقوق زن انتصاب آقایان کلانتری و مونسان به جای خانم‌ها ابتکار و احمدی‌پور را از منظر حضور زنان در دولت هم قابل بحث دانسته‌اند.