'نزدیک شدن پهپاد ایرانی به ناو آمریکایی برای دومین بار در یک هفته'

پهپاد حق نشر عکس Getty Images

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید امروز دوشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) یک پهپاد ایرانی با چراغ خاموش و تحرکی "غیرحرفه‌ای و خطرناک" خود را به نزدیکی ناو هواپیمابر نیمیتس آمریکا در خلیج فارس رسانده است.

ستوان ایان مک‌کاناهی سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: "مرکز هدایت پهپاد به تماس‌های رادیویی مکرر برای برقراری ارتباط و حفظ فاصله، پاسخ نداد. این پهپاد QOM1 از چراغ‌های ناوبری هوایی خود استفاده نمی‌کرد و چندین بار از نزدیکی ناو نیمیتس و کشتی‌های همراه آن در حالی که عملیات هوایی در جریان بود گذشت و تا سیصد متری جنگنده آمریکایی به آن نزدیک شد."

این بیانیه می‌گوید "قصور در استفاده از چراغ‌های استاندارد که در ناوبری بین‌المللی در شب اجباری است شرایطی خطرناک با قابلیت برخورد به وجود آورد."

ستوان کاناهی پرواز این پهپاد را "بر خلاف عرف و قوانین دریایی" خواند.

ایران هنوز به این بیانیه واکنشی نشان نداده است.

این دومین بار در یک هفته اخیر است که آمریکا می‌گوید پهپاد رزمی شناسایی صادق یک (که نیروی دریایی آمریکا آن را QOM1 می‌نامد) 'بیش از حد ' به ناو نیمیتس یا هواپیماهای در حال پرواز آن نزدیک شده است و نیروی دریایی آمریکا را به انتشار بیانیه وادار کرده است.

سه‌شنبه پیش نزدیک شدن یک پهپاد ایرانی به یک جنگنده ‌ اف-۱۸‌-ای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، این جنگنده را مجبور به مانور اضطراری برای فرود بر ناو هواپیمابر نیمیتس کرد.

مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای، اقدام پهپاد ایرانی را "خطرناک" و "برخلاف عرف و قوانین دریایی بین‌‌المللی" خواند و گفت این سیزدهمین باری است که در سال ۲۰۱۷، نیروی دریایی آمریکا با عملیات "خطرناک یا غیرحرفه‌ای" نیروهای ایران مواجه شده است.

در آن بیانیه آمده بود که جنگنده هورنت آمریکایی قصد فرود از ارتفاع چند هزار پایی را بر عرشه ناو داشت اما حضور پهپاد باعث شد هواپیما برای فرود مجبور به مانور شود تا با پهپاد ایرانی، شصت متر افقی و سی متر عمودی فاصله بیندازد.

پهپاد صادق یک شهریور ماه سال ۱۳۹۳ رونمایی و فروردین امسال برای اولین بار در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم سپاه پاسداران عملیاتی شد. این پهپاد رزمی شناسایی احتمالا مدل ارتقاء یافته پهپادهای نسل مهاجر است.

برد عملیاتی پهپاد صادق یک دویست کیلومتر، سقف پرواز آن حدود ۴۵۰۰ متر، سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و وزن آن حدود ۲۴۰ کیلوگرم گزارش شده است.