باقری: ایران و ترکیه بر مخالفت با همه‌‌پرسی استقلال کردستان عراق تاکید دارند

حق نشر عکس EPA
Image caption باقری اولین رئیس ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است که رسما به ترکیه سفر می‌کند

یک مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی بر دیدگاه مشترک ایران و ترکیه در مورد همه‌پرسی استقلال کردستان تاکید نهاده است.

سرلشکر پاسدار محمد باقری که به ترکیه سفر کرده، در پی دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری آن کشور گفته است که در این ملاقات از جمله طرح دولت اقلیم خودگردان کردستان عراق در مورد برگزاری همه‌پرسی استقلال این اقلیم مطرح شد. این همه‌پرسی برای حدود یک ماه و نیم دیگر برنامه‌ریزی شده است.

سرلشکر باقری گفت که "در این دیدار دو طرف ایرانی و ترکیه‌ای تاکید و اعلام کردند که برگزاری این همه‌پرسی اگر چنانچه اتفاق بیفتد مبنایی برای آغاز یک سری تنش و درگیری در داخل کشور عراق خواهد بود که تبعات آن دامنگیر کشورهای همجوار خواهد شد."

+ تاریخ برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق تعیین شد

+ ترکیه همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را 'اشتباه بزرگ' خواند

+ آیت‎‌الله خامنه‌ای با همه‌پرسی کردستان عراق مخالفت کرد

+ در تماس تلفنی با بارزانی، آمریکا مخالفتش با همه‌پرسی کردستان را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی اظهار داشت که برگزاری همه پرسی "همه عراق، هم ایران و هم ترکیه را درگیر خواهد کرد و افزود: "به همین علت مقامات دو کشور تاکید دارند که چنین کاری امکانپذیر نیست و نبایستی صورت گیرد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتظار می‌رود نتیجه همه‌پرسی رای قابل توجه به استقلال کردستان باشد

چندی پیش منابع خیری گزارش کردند که مقام‌های ارشد دولتی و احزاب سیاسی منطقه خودمختار کردستان عراق با برگزاری یک همه‌پرسی در مورد استقلال این منطقه در روز ۲۵ سپتامبر موافقت کرده‌اند. قرار است این همه‌پرسی دربرخی از مناطق خارج از اقلیم خودمختار از جمله منطقه نفت خیز کرکوک هم برگزار شود.

به گفته ناظران، در صورت برگزاری این همه‌پرسی، به احتمال قوی اکثر رای‌دهندگان به استقلال کردستان عراق رای خواهند داد.

اعلام برنامه برگزاری همه‌پرسی با واکنش منفی آمریکا و دولت عراق و مخالفت شدید دولت‌های ترکیه و ایران مواجه شده است. علاوه بر از دست رفتن بخشی از منابع نفتی عراق، جدایی کردستان می‌تواند زمینه تنش‌های قومی دیگر در این کشور را ایجاد کند. همچنین ایران، ترکیه و سوریه دارای اقلیت قابل توجه کرد هستند که در مجاورت اقلیم خودگردان سکونت دارند.

به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، از دیگر موضوعاتی که در دیدار او با رئیس جمهوری و مقامات دولتی و نظامی ترکیه مطرح شد وضعیت سوریه بوده است.

ایران و ترکیه دارای مواضع متضاد در مورد موقعیت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده سیاسی آن کشور هستند. ترکیه تا کنون با متهم کردن بشار اسد به کشتار مردم کشورش، با ادامه حکومت او مخالفت کرده در حالیکه جمهوری اسلامی از متحدان اصلی و حامیان مالی و نظامی دولت بشار اسد بوده است و در جنگ داخلی سوریه به طور گسترده به او کمک می‌کند. در عین حال، ایران در ترتیباتی به رهبری روسیه و ترکیه برای استقرار آتش‌بس و خاتمه دادن به جنگ داخلی در سوریه مشارکت دارد.

سرلشکر باقری همچنین گفت که در این سفر، همکاری دوجانبه در راستای تقویت امنیت مرزی و جلوگیری از فعالیت قاچاقچیان و گروه های مسلح مخالف حکومت‌های ایران و ترکیه نیز مورد بررسی قرار گرفت. وی گفت که قرار است تماس نظامی بین دو طرف ادامه یابد و افزود که انتظار می‌رود رئیس جمهوری ترکیه در آینده به ایران سفر کند.

تا زمان بروز جنگ داخلی در سوریه، دولت‌ به رهبری آقای اردوغان در ترکیه روابط دوستانه‌ای با جمهوری اسلامی داشت اما با افزایش تنش در سوریه، این روابط به تدریج به سردی گرایید.

محمد باقری اولین رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران است که پس از انقلاب اسلامی به ترکیه سفر می‌کند. تا قبل از استقرار جمهوری اسلامی، کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان عضو پیمان نظامی مرکزی - سنتو - بودند که با مشارکت ایالات متحده و بریتانیا به منظور تقویت توان دفاعی این کشورها در برابر اتحاد شوروی سابق ایجاد شده بود.

سرلشکر باقری گفته توافق شده است که تماس بین نهادهای نظامی دو کشور ادامه داشته باشد.