کروبی بستری در مراقبت‌های ویژه؛ چند مقام دولت 'برای مذاکره' رفتند

کروبی حق نشر عکس Getty Images

مهدی کروبی، که کمتر از یک روز پس از آغاز اعتصاب غذای خشک در بیمارستان رجایی تهران بستری شد، به بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان منتقل شده است.

گفته می‌شود چند نفر از مقام‌های دولت ایران، از جمله وزیر بهداشت و معاون وزیر اطلاعات، "برای مذاکره" با آقای کروبی به بیمارستان رفته و با او دیدار کرده‌اند.

آقای کروبی، ٧٩ ساله، کمتر از یک ماه پیش به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود.

او خواهان محاکمه در دادگاهی علنی و همچنین خروج ماموران از خانه‌ای است که در آن تحت حصر است.

پسر آقای کروبی می‌گوید که وزیر بهداشت و معاون وزیر اطلاعات از طرف دولت "تضمین" داده‌اند که خواسته آقای کروبی برای خروج ماموران عملی شود.

اعتصاب غذای آقای کروبی موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران با به حق دانستن خواسته آقای کروبی گفته است: "آقای کروبی حاضر به کرنش و تعظیم نیست. پس بهتر است مسئولان مقدمات دادگاه علنی صالح را فراهم کنند."

به گفته فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی، انتقال او به بیمارستان با دستور پزشک و مشورت وزیر بهداشت ایران انجام شده است.

محمدحسین کروبی، یکی از فرزندان آقای کروبی، از حسن روحانی خواسته است که به خواسته‌های پدرش رسیدگی کند.

او گفته است: "شاید آقای روحانی بگوید در این موضوع تصمیم گیر اصلی نیست ولی حداقل کاری که رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی می‌‌تواند انجام دهد این است که به وزیر اطلاعات دستور دهد نیروهای امنیتی از داخل خانه بیرون بروند. این جزو اختیارات آقای روحانی است."

شماری از فعالان سیاسی به بیمارستانی که آقای کروبی در آن بستری است رفته‌اند.

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم در میان کسانی هستند که در بیمارستان رجایی حضور پیدا کردند.

به گزارش سحام‌نیوز، محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، با فرزند آقای کروبی مکالمه‌ای تلفنی داشته و ضمن حمایت از آقای کروبی گفته است: "در ماجرای حصر آقای منتظری، وقتی وارد عمل شدیم، در همان یکسال آخر با کمک خود آقای روحانی توانستیم مشکل حصر ایشان را رفع کنیم."

"اگرچه رفع حصر دست آقای روحانی نیست، اما حداقل کاری که می توانند ایشان انجام دهند این است که از وزیر اطلاعات خود بخواهد که نیروهای تحت امرش را از منزل آقای کروبی خارج کند."

آقای خاتمی گفته است: "متاسفانه کاری از دست من بر نمی آید و اینکه نمی توانم کاری در جهت رفع این نگرانی ها انجام دهم، موجب ناراحتی بیشتر من است."

به گزارش کلمه، ابوالفضل قدیانی از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و جنش سبز، آیت‌الله علی خامنه‌ای را مسئول جان آقای کروبی دانسته و گفته است او "باید دست از لجاجت و کینه‌توزی و انتقامجویی بردارد و این حصر غیرقانونی رهبران سرافراز جنبش سبز را پایان دهد."

آقای قدیانی در جمع فعالانی که در بیمارستان حضور داشتند گفت آقای کروبی از آنها تشکر کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اعتصاب غذای مهدی کروبی

فاطمه سعیدی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و عضو فراکسیون امید می‌گوید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، می‌خواهد شخصا به ملاقات آقای کروبی برود.

محمدرضا تابش، دیگر عضو فراکسیون امید، گفته است که اعضای این فراکسیون از آقای کروبی می‌خواهند به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی و از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، امروز گفته است: "نسبت به وضعیت یکی از تاثیرگذاران عرصه انقلاب برادر و سرور معظم خودمان جناب کروبی ابرار نگرانی می‌کنم."

آقای خمینی گفته است که برای پایان حصر "امیدهایی" وجود دارد.

چهره‌های سیاسی دیگری نیز نگرانی‌های مشابهی درباره وضعیت آقای کروبی ابراز کرده‌اند.

اعتصاب غذای آقای کروبی موجی از اظهار نظر کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی را نیز به دنبال داشته که بسیاری از آنان در حمایت از آقای کروبی است.